כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  המעצב חפץ

המעצב חפץ

מתחליף להארד דיסק ועד גן סיפורים בחולון – ספי חפץ מעצב במגוון של תחומים

מאת: נירית נילסן צילום:


ספי חפץ, אחד מהמעצבים הבולטים בארץ, שותף כיום בחברת I2D ומרצה בכיר בבצלאל, ששם למד בסוף שנות ה-80. חפץ מעיד כי תקופת לימודיו אופיינה כתקופת שפל בתעשייה הישראלית, כמו היום, שבה התעשיות הצבאיות התפרקו. הוא רצה לנצל את נקודת השבר כדי ליצור משהו חדש ולכן הציע לעשות הסבה אזרחית לתעשיות הצבאיות. בפרויקט הגמר שלו המציא איפוא מכשיר ניווט לתייר העירוני, שתוצאתו, למעשה, פאלם פיילוט עוד לפני שהמכשיר הוגדר. מדובר במפה נעה על גבי מסך. ההמצאה נמכרה לתדיראן, אך הפרויקט לא יצא אל הפועל. "אין הרבה ניצוצות במה שאנחנו עושים היום", אומר חפץ. "שאלתי את תלמידי שנה ב' בבצלאל מה הם מעוניינים לעשות השנה. התשובה שלהם היתה מנורות".

" אין לי בעיה עם מנורה, אבל הריגוש הוא בלהמציא מוצר חדש, לאתר נישה, צורך מסוים ולבנות סביבו מוצר. איך אני בוחן מוצר טוב? הקניה של צורה ושימוש לקונצפט, שבעזרתם ניתן לחוש ולהבין אותו. מובן שיש אופנה, אסתטיקה, אך מוצר בעל קונצפט – סיכויו גבוה יותר לעמוד במבחן הזמן".

בזכות הקשר בין הפנים לחוץ, המכונה עיצוב סמנטי, המשתמש מרגיש שהמוצר שלם יותר

המוצר השני שיצר הוא מדפסת לאינדיגו – מכונת הדפוס הדיגיטלית הראשונה, ב-1993. על מוצר זה עבד, בשיתוף עם המעצב שמואל קפלן, שנה כמעט. אחר כך עבד ארבע שנים כעצמאי, תקופה דינמית וטובה, ואז עבר לעבוד בסאיטקס.

בסאיטקס כבר גובשה שפה עיצובית שנוסחה על ידי פרוג דיזיין והסתמכה על הצפה בין משטחים והדגשת המחברים. המשטחים הצפים הבליטו את פנים המוצר. "צוות סאיטקס דאז, גילי בריקס ואני, פיתחנו והרחבנו את התחביר – שימרנו את הגיאומטריה הפשוטה, אך יצרנו הדגשים גם בגיאומטריה עצמה בשילוב פריטים מוקפדים שהקנו ייחוד למוצרים. ניסחתי שפה בסיסית שבה גיאומטריה רכה חודרת לתוך הגיאומטריה הבסיסית ויוצרת מראה בעל שתי ישויות המשולבות בחיבוק".

בזכות הקשר בין הפנים לחוץ, המכונה עיצוב סמנטי, המשתמש מרגיש שהמוצר שלם יותר. מבחינה עיצובית-ויזואלית זה מקטין את נפח המוצר. "התרומה שלנו בעניין היתה שיכנוע עקשני במהנדסים לשנות את הארכיטקטורה הפנימית של הרכיבים, כדי ליצור את אפקט ההצפה, למשל. הניסיון להעלים את הקונסטרוקציה שנושאת את המאגר, כפי שניתן לראות במדפסת לוטם".

בכל פרויקט חקר חפץ צמתים אחרים. בגרסה הראשונה של מצלמת ליף, קיים שילוב של שני גופים שמתחברים: הגוף המרובע, שמדבר עם המצלמות, וצד נישא בעל ישות עצמאית הנראה כתרמיל על גב. הידית, לב העניין, מייצגת את השוני הטכנולוגי – הייחוד של המצלמה. תפקידה לציין את המעבר ממצב של פורטרט ללנדסקייפ ולכן טופלה כפרט ראשון במעלה. המוצר זכה בפרס IF הגרמני לשנת 2001.

ברוב הדברים שעיצב חפץ לסאיטקס יש מהמונומנטלי, אפילו בפרטים הקטנים. המוצרים משדרים מעין מחווה כלפי המשתמש

במקרה של מחשב ספייר, ההגדרה הבסיסית היתה עיצוב חזית. חפץ רצה לבחון מהו הגבול בין חזית לבין מוצר. לבסוף התעקש ועיצב את המוצר כולו. הקונצפט הצורני הבסיסי היה קיים וקשה היה לשנותו מכיוון שהוגדר על ידי המהנדסים. חפץ שאף להקנות ייחוד לאותה קופסה בנאלית.  לבסוף הסיק כי המעבר מהקופסה למה שהוגדר כחזית הוא המעבר מקונפיגורציה נוקשה וגיאומטרית למראה רך יותר – דהיינו, במקרה זה, העיסוק היה בניואנס. כל הממשק כוסה בדלת אחידה, רק לפתחי אוורור וכך לבש מראה מעט אגרסיבי, כהגדרתו.

ברוב הדברים שעיצב חפץ לסאיטקס יש מהמונומנטלי, אפילו בפרטים הקטנים. המוצרים משדרים מעין מחווה כלפי המשתמש. חפץ מציין את הערכתו לחברה, המאפשרת למעצבים לחקור את המוצר כמכלול תוך כדי התעמקות בפרטים, באורח יוצא דופן בארץ.

הסקאנר היה המוצר האחרון שעשה בסאיטקס. ידית המוצר ופריטים על קליפתו החיצונית המצוינים בצבע ירוק מרמזים על ההתרחשויות שקורות בפנים וכיוון תנועתן. המעבר ל-I2D היה שינוי של ממש, מכיוון שבסאיטקס מילון המוצרים קטן יחסית. ב-I2D עוסקים במגוון רחב של תחומים ומאמינים במעורבות כבר מהשלבים הראשונים של הפרויקט. "מה שכיף בסטודיו זה שכולם נרתמים, כולם עושים סקיצות", מספר חפץ. "כשיש בעיות ספציפיות, כולם נדרשים לנקודה. 'דיסק און קי' הוא פרויקט מעניין שקשה לשייך את עיצובו למעצב זה או אחר, כל אחד תרם את חלקו". זהו מוצר מזערי, שהומצא לפני שנתיים כתחליף להארד דיסק; זיכרון שניתן לשאת לכל מקום. את הצ'יפ מייצרת חברה ישראלית והשם מרמז למחזיק מפתחות.

על הסטודנטים שלו אומר חפץ: "אני בעיקר משתדל לא לקחת שום דבר כמובן מאליו, לגרות אותם לחשוב ולעורר את סקרנותם – כל השאר הוא תולדה של הסביבה"

 אחד הפרויקטים האחרונים ב-I2D הוא תכנון גן ציבורי על פרטיו לפי סיפור ילדים בחולון. הקבוצה בחרה ב"מפוזר מכפר אז"ר". צוות I2D יצר ספסל בפתח הגן שהוא גם מנורה שאפשר לכבות ולהדליק; ספסל שמונח עליו דלי שהוא הברזייה; רכבת המובלת על ידי ברוש שמזדקר מתוך הספסל; נדנדה שהיא למעשה שני ספסלים ושולחן ביניהם הנעים כיחידה אחת או ספסל שמתפתח למגלשה. הגן בנוי מגרסאות שונות ליחידת יסוד ויצירת מפגש בין שני מרכיבים המניבים אובייקט פונקציונלי והומוריסטי כאחד. כל השבילים עשויים דשא, הפוך מהמקובל – וכתוב שאסור לדרוך על השבילים.

בנוסף לתחומי העיסוק המגוונים האלה, חפץ גם רואה חשיבות בחינוך לעיצוב ובהמשכיות. הוא מעלה את השאלה אם יש אמת מסוימת שיש להנחיל לסטודנטים ואם יש לשים זכוכית מגדלת על דברים המוגדרים כחשובים. התשובה אינה חד משמעית. "אני בעיקר משתדל לא לקחת שום דבר כמובן מאליו, לגרות אותם לחשוב ולעורר את סקרנותם – כל השאר הוא תולדה של הסביבה".

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה