כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  יד ומקרה

יד ומקרה

עיצוב – תהליך רציונאלי, הדורש כישרון, מיומנות, ידע וניסיון; הביצוע דורש תכנון לפרטים ושליטה מוחלטת בכל השלבים. האמנם רק כך?

מאת: איריס זוהר צילום:


לא תמיד בוחרים מעצבים בנתיב השליטה במוצר. לעיתים, בוחר המעצב לצמצם את מקומו, ולהתיר למקריות או לשיתוף גורמים אחרים למנוע ממנו שליטה מוחלטת בתהליך. בכתבה זו מוצגים מוצרים, שבאו לעולם תוך בחינת גבולות השליטה של יוצרים בתהליך העיצוב והייצור.

צמד המעצבות הדניות Claydies חשבו שתהליך עיצוב לוגי ורציונאלי מייצר מוצרים צפויים, ועל מנת להרחיב את גבולות הטעם והאסתטיקה, יש לעצב מוצרים, שמשקפים את עולם הרגש.

כדי לנטרל שיפוטיות, שמצמצמת את עולמן האסתטי, עובדות המעצבות בעיניים מכוסות עם אצבעות הידיים בלבד, ללא כלי עזר

השתיים החליטו להשאיר מחוץ לסטודיו שלהן את "כלי העבודה" היומיומיים שלהן: חוש הראייה, התייעצות עם קולגות ובחינה חוזרת ונשנית של התוצאה. הן גיבשו לעצמן סדרה של כללים, שמטרתם לנטרל את תהליך העיצוב מרעשי הרקע, המונעים מהן להתחבר לרגש כליבת היצירה:

* עליהן  לעבוד בעיניים מכוסות, כדי לנטרל את השיפוטיות, שמצמצמת את עולמן האסתטי, ומונעת מהן להתחבר לתחושות אמיתיות במהלך העבודה.

* עליהן לעבוד עם אצבעות הידיים בלבד, ללא כלי עזר, כדי לאפשר לאצבעות ליישם את תחושתן.

* עליהן להימנע מניהול שיחות במהלך העבודה, כדי להתחבר לעולמן הפנימי ולנטרל השפעות חיצוניות.

* לאחר סיום העבודה והסרת כיסוי העיניים אין להכניס בכלי שינויים, כדי למנוע ליטוש ובחינה רציונאלית.

סדרת הכלים "True feelings" נצבעה בגוונים של כחול בלבד, ולדעת המעצבות משקפת בצורתה את עולם הרגש על גווניו, ומרחיבה את גבולות האסתטיקה מעבר לתחומים, שאנו רגילים לחוות.

 Tomas Gabzdil Libertiny מסטודיו Libertiny וחבר בקבוצת העיצוב ההולנדית Droog עיצב וייצר את The Honeycomb Vase Made by Bees בשיתוף פעולה עם דבורים. ליברטיני תכנן מבנה בסיסי יצוק והכניס אותו למשך שבוע למתקן ובו 40,000 דבורים, כדי שישלימו את עבודת העיצוב והייצור. לדברי ליברטיני, "שיתוף הפעולה עם  הדבורים", טוען ליברטיני, "מעמיד במבחן את גבולות העיצוב הקונבנציונאלי, ומאפשר לטבע ליצר מה שבדרך כלל היה שייך למעשה ידי אדם". לאחר שיתוף הפעולה עם הדבורים מתקבלים תוצרים שונים זה מזה, המייצרים שפה צורנית חדשה. "התהליך המדויק של עבודת הדבורים בתכנון וביצירת מבנה חלות הדבש, מסביר ליברטיני, "יוצר אובייקט שביר ובעל ערך כמו פנינה".

שיתוף פעולה דומה יצרו חברות קבוצת העיצוב השוודית ,Front Design שמטרתן הייתה לחקור את האפשרויות הגלומות בייצור מוצר ללא תיווך אנושי: "ביקשנו מחיות לעזור לנו בעיצוב מוצרים. 'כמובן שנעזור לכם', ענו החיות. 'תעשו משהו יפה', אמרנו להם, וכך הם עשו".

שיתוף הפעולה עם הדבורים מעמיד במבחן את גבולות העיצוב הקונבנציונאלי, ומאפשר לטבע ליצר מה שבדרך כלל שייך למעשה ידי אדם

לקבלת ה"טיפול" מהחיות נבחרו מוצרים לשימוש יומיומי: טפט מעוטר בכרסומים של חולדה, מנורה, שנוצקה לתוך מאורת ארנב, מתלים לקיר, שנוצרו על-ידי פיתולי גוף של נחש, אהיל, שממחיש מעקב אחרי מסלול מעוף היתוש סביב נורה, ואגרטל, שנוצר כתעתיק טביעת רגל של כלב בשלג.

המעצב ההולנדי Maarten Baas השתעשע בגבולות השליטה בסדרת הרהיטים " Smoke". באס בחר רהיטי בארוק קלאסיים ובכסאות שעוצבו בידי מיטב המעצבים, ופשוט שרף אותם. לאחר השריפה ציפה את הרהיטים באפוקסי שקוף, כדי לשמרם. סדרת הרהיטים השרופים, הכוללת גם גוף תאורה, לא נשארה בגדר ניסוי בסטודיו באינדהובן, היא מיוצרת, ונמכרת כיום על-ידי חברת moooi.

המעצב האיסלנדי Róshildur Jónsdóttir הוא דוגמה קיצונית לצמצום מקומו של המעצב בתהליך העיצוב. הוא עיצב ערכה בשם Something fishy ובה עצמות דגים, דבק וצבעים. המפתח לערכה הוא הדמיון היצירתי של המשתמש בה. ניתן להדביק את עצמות הדגים בכל דרך שתדמיין, וליצור כל דבר, ממלאך ועד חללית, מפלצות וגובלינים. לערכה לא מצורפות הוראות הרכבה, אלא רק ההנחיה הבאה: "אחוז באחת העצמות ובחן אותה מכל הכיוונים, מיד תראה דמות, בקלות תמצא את שאר העצמות, שישלימו לך את היציר הדמיוני".

למרות שהייתה לו אפשרות לבחור מתוך שלל העצמות מספר עצמות, שנראות לו המתאימות ביותר כאבני בסיס לבניית אובייקטים ולשכפלן באופן תעשייתי, בחר Jonsdottir להשתמש בעצמות דגים אמיתיות, משאריות תעשיית הדגים הענפה של איסלנד, כך, שכל ערכה מכילה עצמות שונות. הוא וויתר במכוון על השליטה, ואיפשר לכל קופסה להכיל תוכן חד-פעמי וייחודי בצורתו. בעולם, המלא מוצרים מוגמרים, מוקפדים ושווים לכל כיס, בנה המעצב פלטפורמה, שתאפשר למשתמש לעצב את המוצר הסופי.

מוצר מוגמר אינו מגרה את הדמיון, ואין לו ערך סנטימנטלי, אולם כאשר מושקעים זמן ומחשבה בייצור מוצר, מיד מרגישים כלפיו אחרת

לדעתו, זהו היתרון הגדול של הערכה: "כאשר אנחנו מקבלים מוצר מוגמר הוא לא מגרה את הדמיון, ואין לו ערך סנטימנטלי עבורנו, אולם כאשר אנחנו משקיעים זמן ומחשבה בייצור המוצר שלנו, מיד נרגיש כלפיו אחרת. לא נזרוק אותו בקופסה, אלא נציג אותו בגאווה".

כל אחד מהמעצבים הללו ניסה לצמצם את שליטתו בתהליך העבודה, כאמצעי שמטרתו היא הרחבת גבולות הטעם, שדה הפעולה של המעצב, אופני הייצור וחווית המשתמש. בכל הדוגמאות הוכנסו ושותפו בתהליך גורמים, שאינם חלק אינטגרלי מתהליך עיצוב רגיל, אך בכולם נשאר המעצב ההוגה והמוציא לפועל, היד המכוונת והעין הבוחנת, זו, שבסופו של דבר, תבחר את הכלים הראויים לתצוגה, ואת האחרים תשליך לפח או שהם יותכו חזרה לחומר גלם ליצירת חוויה חדשה.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

מוצרים מעוצבים

מלבישים את הדלת: הכירו את חיפויי העץ של דלת הכניסה


דלתות כניסה מעץ משדרות בו זמנית אותנטיות, כפריות ומודרניות. הגוף מפלדה, אבל גימורי העץ של הדלתות נותנים את הטון העיצובי בהתאם לסגנון

מוצרים מעוצבים

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצב ליעד יוסף באולם התצוגה של זדקה


המעצב ליעד יוסף מאמין שהספרייה של היום היא לא הספרייה של פעם. בשיחה שהתקיימה עם חדווה אלמוז באולם התצוגה של זדקה, הוא מסביר כמה רחוק אפשר לקחת את הפריט הזה

תגובות

כתיבת תגובה