כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מוצרים מעוצבים  //  יודאיקה שיק

יודאיקה שיק

שפע עשייה בתחום המנומנם מעיד שמשהו טוב קורה ליודאיקה בכלל ולעיצוב הישראלי בפרט

מאת: איריס זוהר צילום: יח"צ


בתמונה למעלה: חברותא או מיטותא- יצירת הקבלה בין לימוד בחברותא בבית מדרש ותחרויות שחמט, הכיפות נסרגו בעבודת יד על ידי תלמידות מדרשה, עיצוב: ענת שטיין והדס קרוק, סטודיו ארמדילו.

בספרו "אימפרוביזציה" מנסה מל ביירס להגדיר מהו עיצוב ישראלי. בין היתר, לצד הומור, משפחתיות ועיסוק במזון, הוא כותב: "העיצוב הישראלי נוטה להיות חילוני וממעט לשאוב רעיונות ותפיסות מעיצוב כלי קודש מסורתי". ההגדרה של ביירס הייתה נכונה אולי לשנת 2007 שבה נכתב הספר, אבל היא כבר לגמרי לא מדויקת לשנת 2010. בשנה האחרונה התקיימו כמה תערוכות והוצגו פרויקטים רבים המעידים על פריחה ושגשוג בעיצוב מוצרים ששורשיהם נטועים במסורת היהודית והמשלבים בעשייה פרשנות אישית, חילונית על פי רוב.

תהליך הגילוי מחדש של טקסים עתיקים נובע מהדחף לפשט את הפולחן הדתי למרכיביו הבסיסיים ולייצר דיאלוג בינו ובין נושאים עכשוויים, מה שגורם לא אחת ליצירת בני כלאיים המשלבים את הדתי עם היומיומי ואת הקודש עם החול

התערוכה, Reinventing Ritual שהוצגה במוזיאון היהודי בניו יורק, כללה מגוון עבודות של אמנים ומעצבים מישראל, מאירופה ומצפון אמריקה שעסקו בנושא הטקסים בחיים היהודיים מנקודת מבט עכשווית וסקרה את העניין המחודש שמוצאים יוצרים בגילוי המשמעות והיופי הטמונים בשורשים התרבותיים, המתרכזים ביהדות כחומר רבגוני חי ונושם. התערוכה, שנאצרה מנקודת מבט יהודית-אמריקאית, שואפת להגדיר את הטקס היהודי החדש כמגיב לסביבתו ולשינויים החלים בה, והוא בעל משמעות גם עבור מי שאינו מנהל את חייו על פי כל כללי ההלכה היהודית. תהליך הגילוי מחדש של טקסים עתיקים נובע מהדחף לפשט את הפולחן הדתי למרכיביו הבסיסיים ולייצר דיאלוג בינו ובין נושאים עכשוויים, מה שגורם לא אחת ליצירת בני כלאיים המשלבים את הדתי עם היומיומי ואת הקודש עם החול. המפגש בין טקסי פולחן עתיקים ושינויים חברתיים כגון פמיניזם, הומוסקסואליות ואיכות הסביבה מעלה שאלות יסוד ובעקבותיהן שינוי תפיסה וצורה.

ענת שטיין והדס קרוק מסטודיו ארמדילו, שהציגו את עבודתן "חברותא מיטוטא" בתערוכה וביקרו בה, מעידות שהעיסוק היהודי-אמריקאי באמנות ובעיצוב מלווה בשאיפה להציג את העשייה היהודית העכשווית כחלק מתרבות שורשית שמקפידה להתעדכן ולהתחדש, תוך שימת דגש מיוחד על המקומות שבהם היצירה היהודית תורמת את חלקה למרקם התרבותי הכללי.

"היוצרים המשתתפים בתערוכה מתמודדים עם תבניות מוכרות ומסורתיות ויוצקים לתוכן שאלות זהות חדשות"

התערוכה "יודאיקה טוויסט" שהוצגה בבית התפוצות נאצרה מתוך שאיפה להציג תמונת מצב של העשייה העכשווית בתחום היודאיקה בישראל: "היוצרים המשתתפים בתערוכה מתמודדים עם תבניות מוכרות ומסורתיות ויוצקים לתוכן שאלות זהות חדשות". דניאל ויימן, אוצר התערוכה, מספר שרבים ממוצרי היודאיקה העכשווית עוצבו כדי לאפשר חוויית משתמש אקטיבית וקלילה, ולשם כך נעזרים רבים מהמעצבים במבנים מודולריים הגורמים למשתמש להיות פעיל בעיצוב הכלי ולא לקבלו כמוצר מוגמר, וכן מציין את השימוש בהומור המייצר חוויה נוחה בתוך תחום בעל משמעויות עמוקות.

בגלריית החווה לאמנות אקולוגית בינתחומית, בחולון, הוצגה התערוכה "מעוצב כהלכה", שנאצרה על ידי יפעת זבירין. כיוון שתערוכה זו הוצגה לאחרונה היא מתכתבת עם התערוכות שקדמו לה ומוקדשת אף היא ליודאיקה ישראלית עכשווית, מתוך תפיסה דואלית של קודש וחול, דת וחילוניות, ארצי ואלוהי, ולפיה הדיאלוג בין הערכים הללו אינו מפגיש ניגודים אלא מייצג מושגים הכרוכים זה בזה והמסייעים זה להגדרת זה.

שדה היודאיקה העכשווי מצטייר כמקום שבו נפגש העולם היהודי על כליו, על טקסיו ועל רבדיו העמוקים עם שפע עצום של השפעות המהוות את עמודי התווך של היצירה העדכנית: מגוון חומרים ואופני ייצור, צורות קבועות ומשתנות, הומור, ביקורת ושינויים חברתיים

דוד שפרבר, חוקר אומנות יהודית, מאפיין את העיסוק העכשווי בעיצוב מוצרי יודאיקה: "מאז שנות השלושים של המאה הקודמת שלטה בכיפת עיצוב המוצר היהודי מגמה מודרניסטית שהתאפיינה בעיצוב נקי, פשוט ופונקציונלי, ואולם בשנות השמונים החלה לחדור לתחום זה מגמה פוסטמודרנית המאופיינת בהעדפת ערכים רגשיים ורעיוניים. יוצרי היודאיקה עצמם מבקשים להנכיח את המשמעות ואת הרושם שמעורר הכלי, ולאו דווקא את עיצובו הפונקציונאלי". כך הופכים פרטי היודאיקה לפריטים המייצרים אורח חיים וסמלי זהות.

שדה היודאיקה העכשווי מצטייר כמקום שבו נפגש העולם היהודי על כליו, על טקסיו ועל רבדיו העמוקים עם שפע עצום של השפעות המהוות את עמודי התווך של היצירה העדכנית: מגוון חומרים ואופני ייצור, צורות קבועות ומשתנות, הומור, ביקורת ושינויים חברתיים. ההזנה ההדדית בין השניים מרחיבה את אחיזתה של המסורת היהודית בעולם ההשראה של העיצוב הישראלי העכשווי.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

מגוון, איכות וחדשנות – זה מה שצריך בשביל למצוא את הארון הנכון


'קלוס' ביססה את עצמה כבר מזמן כאחת החברות המובילות בארץ בתחום הארונות. מלבד מגוון האפשרויות הרחב שקיים שם, החברה גם מציעה עכשיו מבצעי קיץ משתלמים במיוחד

מוצרים מעוצבים

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

מוצרים מעוצבים

למי קראתם זברה? הסיבות לשלב פסים בעיצוב הבית


נמאס לכם מכריות פרחוניות ומטפטים של כוכבים? אולי שווה שתשקלו לשלב כמה דוגמאות של פסים בעיצוב הבית

מוצרים מעוצבים

לא מהעולם הזה: השראה מהחלל בעיצוב הבית


ספרייה שנראית כמו טיל, גוף תאורה שמדמה את מערכת השמש, או תמונה מופשטת של ירח – הדרכים לעצב בית שכל כולו השראה מהחלל

תגובות

כתיבת תגובה