כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  כשהנוסטלגיה פוגשת את ההיי-טק

כשהנוסטלגיה פוגשת את ההיי-טק

השילוב בין רטרו עיצובי לייצור ממוחשב מזניק את תחום הטקסטיל לדרכים חדשות ומרתקות

מאת: רעיה הנרי צילום:


ימים אלה של מפגש בין תחושות הנוסטלגיה האנושיות לנפלאות ההיי-טק ייזכרו בדברי ימי הבדים כצומת שממנו יצאו עיצובי הטקסטיל לדרך חדשה. הטכנולוגיות המתקדמות האופייניות למערב נותנות כיום תשובה מתוחכמת לכוח האדם הזול של המזרח. הייצור הממוחשב מסוגל להעניק לסריג או לאריג תכונות חדשות. "הייצור הממוחשב מאפשר סריגת סריגים תלת ממדים המניבים מוצרים ביתיים מוגמרים בעלי תאים, כיסים, סיומות מעניינות, כריות שלמות נטולות תפר וכיוצא בזה", אומר עמיקם צנג, מדריך סריגה בשנקר, בית הספר הגבוה למדעי הטקסטיל והאופנה.

השילובים של החומר והטכנולוגיה יוצר תפישה חדשה של עיצוב המוצר, אומר צנג

בנוסף לעיצוב החיצוני אפשר להתאים את חומרי הגלם לשימושים ספציפיים. מכותנה וצמר ועד לסיבי זכוכית וסיבי פחמן, שמהם אף עושים, בציפוי המתאים, רכיבים למטוסים, מקלדות לטלפונים סלולריים ועוד. הטכנולוגיות המתקדמות הללו נכנסות יותר ויותר לשימושים הביתיים של בדי הריפוד, הווילונות, המצעים וכו’.

השילובים של החומר והטכנולוגיה יוצר תפישה חדשה של עיצוב המוצר, אומר צנג.
בין החידושים: סריגה משולבת עם חוטים מוליכי חשמל לצורך חימום הבית (לפי העיקרון שבו מייצרים לחיילים גרביים מחממים עם בטריה בכיס); שימוש בסיבים אופטיים, המחדירים אור בנקודה מסוימת ומוציאים אותו באחרת, ליצירת וילונות המוארים באפקטים מיוחדים; שימוש בסיבי נחושת או אל חלד למראה מיוחד בווילונות, לסיומות פיסוליות, גלגלת ללא גלגלת וכדומה; או הכנסת סיבי מתכת לחיזוק והארכת חייהם של ריפודים המועדים לחיכוך, בעיקר במקומות ציבוריים כמו בתי קולנוע, שדות תעופה ועוד.
גם עיצוב הבד עצמו – הטקסטורה והציור – נעשה במחשב ומאפשר שיתוף פעולה בינלאומי, החל משלב התכנון והעיצוב וכלה במוצר הסופי.

המעצבים הגדולים משלבים את אופנת ה"רטרו", השואבת מכל תקופות ההיסטוריה העיצובית, ביכולת טכנית מרשימה, אומר בני מורן מ"רנבי". בבית העיצוב של "Rubelli"

מעצבי העל בתחום הטקסטיל, חלוצי הטכנולוגיות החדשות, מובילים את שוק הטקסטיל הביתי בעיצובים מורכבים ההופכים את הבד ליצירת אמנות של ממש.

המעצבים הגדולים משלבים את אופנת ה"רטרו", השואבת מכל תקופות ההיסטוריה העיצובית, ביכולת טכנית מרשימה, אומר בני מורן מ"רנבי". בבית העיצוב של "Rubelli", למשל, מיישמים את סוד הקסם המסורתי שלהם (העובר מדור לדור מאז המאה ה-13) בשיטות החדשות. התוצאות המתקבלות הן בדים ארוגים כאמנות תלת ממדית של רקמות מעניינות בחומרים שונים, כמו ריבועים קטנים רקומים מחוטי קטיפה על משי, או טלאים רקומים מברוקט בדוגמאות ענקיות השואבות מהדוגמאות הקלאסיות, בדים בצבעוניות הדרגתית במראה של התזת חול בגוונים חלומיים, פסים תלת ממדיים (כמו מפוסלים בבד) ועוד. ועם כל זאת, משמרים את הרוח העיצובית-המלכותית של החברה.
לעומת זאת ב-KENZO מתאפיינת הקולקציה בהשפעת "רטרו" צעירה ומודרנית יותר של שנות ה-80-70 – בווינטג’ של גוונים "מלוכלכים", משומשים כביכול ובחומר כמו גולמי, גס-מחוספס.

חברת "Etro", מציגה קולקציה של טלאי קטיפה ססגוניים המעובדים בטכניקה מיוחדת של הטבעת תבליט בבד (Devorer) ומשלבים השראה מדוגמאות קלאסיות ואתניות.

בחברת Metaphores פנו לכיוון אחר ויצאו עם בד דמוי בוקלה אשר באריגתו מערבבים כמה סוגי חומרים. כל חומר סופג את הצבע במידה שונה. אצל Fishbacher מוצגים בדים בעלי ברק כספיתי משובח וחברת Nobilis מראה תעוזה בתחום עירוב החומרים.

גם ב"רובינ’ס עיצובים" מייבאים עיצובים מעניינים ולצד מעצבים אנגליים סולידיים מסטודיו Sanderson מייבאים את חברת Warwick האוסטרלית שאת עיצוביה מייחדים אלמנטים שבטיים הניכרים הן בדוגמאות האתניות עצמן והן בחירור הבד ושזירתו בחרוזים; ואת חברת Kobe המייצגת מעצבים צעירים הולנדיים יצירתיים ששילבו בקולקציה האחרונה שלהם סדרת בדים מטאלים בהדפסות פורימיות מוזהבות.

"המודעות לחשיבותו של הטקסטיל בעיצוב הבית", אומר מורן, "גדולה מאוד כיום, גם בארץ". היצירתיות נעשית אישית מאוד כשמלבישים את הבית בשילובי בדים בהתאמה ספציפית. השימוש בבדים למראה הרמוני שלם נעשה פופולרי יותר. לשילוב של ריפודים-כריות-וילונות, הקושרים את החדר במראה כולל, נוספים גם שטיחים תואמים, אהילים וחיפויי קיר מבד. שלא כטפט המסורתי, כיום נעשה שימוש בבד המושם על הקיר, לעתים מרופד ואף מעובד בסיומות מיוחדות כמו ניטים וכפתורים שקועים ("קפיטונה"). חיפויי הקיר יכולים להיעשות מחומרים שונים והם תורמים למראה החמים, לבידוד ולאקוסטיקה.

לצד המעצבים המובילים והמוכרים נכנסים לתחום הטקסטיל אמנים, מעצבי מוצר וכדומה. עיצוב הטקסטיל על האפשרויות המגוונות הגלומות בו תופס מקום של כבוד בזירה האמנותית ואף מוצג במוזיאונים.

מעצבת צעירה ומעניינת מהסוג הזה היא לורי וויצנר, יהודייה המתגוררת בניו יורק, שעבדה באירופה עם חברות מובילות ובארה"ב עיצבה מוצרים ואריזות לקלווין קליין, דונה קארן, אליזבת ארדן ועוד. בשנים האחרונות עיצבה קולקציות לחברת Sahco Hesselein (יבואן: נוסבאום). ההשראה שלה נשאבת מהטבע, מרקמיו וצבעיו, וכן מתרבויות אתניות. מקורות השראה אלה, בשילוב דרמה בארוקית וטכנולוגיה מתקדמת, נותנים תוצאות מרתקות ומקוריות של בדים "תבליטיים" וצבעוניות תיאטרלית.

קשה לדבר על מהפיכה בתחום הטקסטיל ולא להזכיר את טרישיה גילד Tricia Guild אשר הסעירה את עולם העיצוב כשייסדה את חברת "DESIGNERS GUILD" בשנת 1970 ויצאה עם עיצובים נועזים וססגוניים, בשילובים יוצאי דופן ופורצי דרך. גם הקולקציה העכשווית של גילד מאופיינת בניגודי צבע עזים ובהשראה נוסטלגית.

כמו האמנות המשמשת ראי לתקופתה, כך גם העיצוב היום-יומי הכולל את אופנת הלבוש ועיצוב הפנים משקף את הלכי הרוח של הזמן

בחברת "עילית" המייבאת את ה"דיזיינרס גילד" פותח לאחרונה באופן בלעדי בד בשם "אקסטרים". הבד שנעשה בטכנולוגיה מתקדמת עשוי אמנם מפוליאסטר דוחה כתמים אך נראה כמו זמש ורך למגע כמוהו. כעת, מייצאת "עילית" את הבד המיוחד הזה, המיוצר ב-44 גוונים צבעוניים, לחברת "דיזיינרס גילד" ומפתחת כמה גוונים בלעדיים במיוחד עבורם, לשיווק ברחבי העולם.

כמו האמנות המשמשת ראי לתקופתה, כך גם העיצוב היום-יומי הכולל את אופנת הלבוש ועיצוב הפנים משקף את הלכי הרוח של הזמן. "אופנת עיצוב הבית צועדת סימולטנית עם אופנת הביגוד וההשפעה היא הדדית", אומרת ד"ר שולה ורדינון, ראש החוג לעיצוב טקסטיל ועיצוב פנים של בית הספר שנקר.

שילובי הצבע העזים – טורקיז, סגול, ורוד וכו’ – אשר חוללו מהפכה של ממש בשנות ה-60 כשהוצאו מארון כלליו הנוקשים של "הטעם הטוב" – חזרו בשנים האחרונות, גם בעזרתה של המעצבת הרעננה טרישיה גילד.

הרנסנס של שנות ה-60 העלה שוב את קרנה של הודו כספקית זולה של בדים עתירי צבע, רקמות, חרוזים ושילובים אקזוטיים. האדום על גוניו מסמל את המילניום החדש וזה כולל את הבורדו, חום, יין, טבק וחציל האופנתיים

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

רוכבים על המכביה מהבית


את האימונים לקראת מרוץ האופניים שיתקיים במסגרת המכביה 2022 ויערך בכבישי הדרום, אפשר להתחיל בבית ממוזג ומעוצב

מוצרים מעוצבים

עיצוב מרחבים אורבניים


האומנית היפנית הידועה יאיוי קוסאמה שיצירותיה עשויות נקודות היוותה גורם השראה והביאה את חברת איטונג לייצור סדרת מרצפות חדשה וייחודית. הקולקציה החדשה, שנמצאת בהליך רישום לפטנט, מהווה בשורה רעננה לחזות האורבנית ולמראה חצרות מרוצפות

מוצרים מעוצבים

לא רק עיצוב פנים: טל מאיו הלוי מפתיעה עם רעיונות יצירתיים מחוץ לקופסה


בכל פרויקט עיצוב נדרשת חשיבה מקיפה וכוללת על הבית- כיצד הוא ייתפס כמכלול וכיצד ניצור פונקציות וחללים המשתלבים בהרמוניה האחד עם השני. מעצבת הפנים טל מאיו הלוי איגדה עבורנו מגוון רעיונות מקוריים ויצירתיים במיוחד שיסייעו להפוך כל חלל למרחב מחיה חוויתי ובלתי נשכח.

מוצרים מעוצבים

עכשיו גם האוויר נראה טוב. מערכות מיזוג האוויר מעוצבות יותר מאי-פעם


מערכות מיזוג האוויר Hisense VRF ו-Hisense Mini VRF נותנות מענה שהוא לא רק טכנולוגי. הטרנד הבוער בענף המיזוג הוא לאפשר למעצבים מענה גמיש מבחינה תכנונית ועיצובית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...