כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  נוצר ממוצר

נוצר ממוצר

השימוש במוצר מוגמר כחומר גלם מהווה פתרון לקשיים שאיתם מתמודדים מעצבי מוצר בישראל

מאת: איריס זוהר צילום:


 

בתמונה למעלה: Janet – Studio Groovy – ג'נט של רכב שהפך לקערת פירות.

על התפר שבין Readymade, העושה שימוש במוצר תוך הוצאתו מהקשרו המקורי, ובין עיצוב אקולוגי העושה שימוש חוזר במוצרים ומאריך בכך את חייהם, ממוקם ביתן "נוצר ממוצר" שהוקם על ידי מגזין "בניין ודיור" במסגרת CASA – תערוכת העיצוב השנתית שנערכה בגני התערוכה תל-אביב באוקטובר השנה.

כל המוצגים עוצבו בידי מעצבים החיים ויוצרים בישראל, ורובם מיוצרים ומוצעים למכירה על ידי המעצבים עצמם בסדנאותיהם, תוך התאמה אישית לצורכי הלקוח. השימוש במוצר מוגמר אחד והפיכתו לחומר הגלם שממנו מיוצר מוצר אחר מהווה פתרון לקושי היומיומי שעמו מתמודדים המעצבים בהפקת רעיונותיהם באופן מסחרי. קושי זה נובע ממחסור בתשתית של תעשייה תומכת, מעלויות פיתוח גבוהות שפעמים רבות שוחקות את כדאיותו הכלכלית של הפרויקט, ובעיקר ממחסור בחומרי גלם זולים וזמינים.
 

כל המוצגים עוצבו על ידי מעצבים החיים ויוצרים בישראל. פריטים שהוצגו ואחרים מוצעים למכירה בסדנאות המעצבים.

אל מול הקושי והעלות הגבוהה הכרוכה בהפקת מוצרים תעשייתיים ייחודיים, מציע שוק המוצרים המוגמרים מגוון עצום של מוצרים זמינים וזולים. בתהליך העיצוב הופך מוצר מוגמר חסר ייחוד כמו כפית פלסטיק, אטב כביסה, שקית ניילון או כיסא בית ספר לחומר הגלם שממנו ייוצר מוצר חדש, רענן ומסקרן.

מקור נוסף עשיר בחומרי גלם פוטנציאליים נוצר במקביל להתעוררות המודעות הסביבתית, שהובילה לאיסוף פסולת ביתית ותעשייתית לצורכי מיחזור. מאגרים מסודרים, אתרי איסוף ופירוק המכילים שפע מוצרים שסיימו לא מכבר את מחזור חייהם הראשון, הפכו עבור מעצבי מוצר למעיין נובע של חומר והשראה לייצור רהיטים, גופי תאורה ואביזרים ביתיים בסדרות קטנות או כפריטים יחידניים (one-of).

אורי בן-צבי, מעצב מוצר שהקים את סטודיו יוביקו הממוקם בתל-אביב, עובד באופן שוטף עם אתרי פירוק והריסה. בסטודיו שהקים ממחזר בן-צבי באופן תעשייתי ובסדרות גדולות. "לי-אן" שעיצב היא כוננית בדמות מגרה וראשיתה בשימוש ב-Readymade, כלומר המגרה הישנה הומרה לכוננית. הצורך לייצר סטנדרטיזציה לייצור המוצר הוביל את בן-צבי להשתמש ברצפת פרקט ובמשטחי הערמה, לפרקם ולייצר מהם מוצר חדש.

אל מול הקושי והעלות הגבוהה הכרוכה בהפקת מוצרים תעשייתיים ייחודיים, מציע שוק המוצרים המוגמרים מגוון עצום של מוצרים זמינים וזולים.

 

השימוש במוצר מוגמר אחד לשם יצירת מוצר מוגמר אחר כרוך כמעט תמיד בהוצאת הראשון מהקשרו וממשמעותו המקורית, תוך הענקת משמעות חדשה, הומוריסטית, לא שגרתית ומרתקת למוצר החדש שנולד מתוכו. שרון נוימן, אדריכלית ומעצבת, החליטה דווקא לשמר את הפונקציה המקורית של רכיבי שולחן האוכל שעיצבה, "סטנדיפד" (מרבה רגליים, בלטינית). השולחן מורכב ממגוון שולחנות ישנים שנקנו בשוק הפשפשים, נפרסו לפרוסות והורכבו מחדש. העניין בשולחן, שאורכו ארבעה מטרים, נוצר מחיבורן של חמש תקופות ושל שפות צורניות שונות לכלל מוצר אחד.

למרות התמקדותנו במעצבים ישראלים ובהשפעות המקומיות על עבודתם, תהליך שבו מעצב משתמש באובייקט אחד לייצור אובייקט אחר נפוץ מאוד בעולם. הסיבות לכך רבות, אך הבולטת שבהן היא המודעות האקולוגית ששילבה ידיים עם המשבר הכלכלי האחרון, ויחד דרבנו מעצבים ברחבי העולם להשתדל להיות אחראים יותר, לחסוך במשאבים, באנרגיה ובחומרי גלם ובמקביל להעריך ולשמר צורות קלאסיות ולהימנע מאופנתיות בעיצוב מוצריהם. 

המוצרים החדשים מתקבלים בחום על ידי הקהל הרחב, שמאמץ בשמחה מוצרים המייצגים ערכים ועקרונות שמעבר לערכים האסתטיים שלפיהם נשפט מוצר רגיל בעולם הצרכני.

 

צו השעה – חיסכון במשאבים, באנרגיה ובחומרי גלם, ובמקביל הערכה ושימור צורות קלאסיות תוך הימנעות מטרנדים חולפים.

 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה