כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  עד קצה גבול היכולת

עד קצה גבול היכולת

החומר שהחל את דרכו כתחליף למשטחי שיש במטבחים ובחדרי אמבטיה פולש לכל חדרי הבית ולחללים מסחריים

מאת: איריס זוהר צילום:


בתמונה למעלה: Moerdesign – Joe, שולחן וכסאות קוריאן.

בחברת "דופון – קוריאן" מצהירים שהדבר היחיד שיכול להגביל את אפשרויות השימוש בחומר הוא הדמיון. לדעתם החומר הוא קנבס ריק המשווע לדמיון פרוע ויצירתי שיפיח בו רוח חיים. קו המחשבה הזה הוביל אותם לחיפוש אחר שותפים לדרך שהוזמנו כדי להפוך את החומר חסר הגבולות למפגן של צורה ופונקציה.

בדופון מקפידים לספק כר פורה ליצירתיות: מגוון טכנולוגיות הייצור ואפשרויות העיבוד מתפתחות ומשתכללות ללא הפסקה

שיתוף הפעולה עם רשימה ארוכה מאוד של אדריכלים ומעצבים, בהם ג'אן נובל, זאהה חדיד, טורד בונטייה, קארים ראשיד, רון ארד ורוס לאבגרוב, לווה בשאיפה לאפשר להם להגשים כל פנטזיה בחומר ובהבנה שעיצוב הוא המפתח להתפתחות החברה ולחדירה לשווקים חדשים. בארץ, חברת "רגבה" היא נציגת דופונט העושה שימוש במכונת CNC ומפגינה יכולות עיצוב וטכנולוגיות המשתוות לפרויקטים שבוצעו בעולם, אם זה בכיפוף החומר עד לקצה גבול היכולת שלו או בחיבורים בין פסים בגוונים שונים, המתקבלים, בסופו של דבר, כמשטח אחיד הודות לטכניקת החיבור המייחדת את הקוריאן מחומרים אחרים.

בדופון מקפידים לספק כר פורה ליצירתיות. מגוון טכנולוגיות הייצור ואפשרויות העיבוד מתפתחות ומשתכללות ללא הפסקה: מהחסרת חומר באמצעות CNC דרך הדפסות צבעוניות שמוטמעות בחום לתוך החומר (הודות לטכנולוגיות הצבע של חברת האם דופון) ועד לשילוב מערכות ממוחשבות במוצרים.

החומר קוריאן הוצג לראשונה בשנת 1967 ובתחילת דרכו שימש בעיקר ליצירת משטחים במטבחים וחדרי אמבטיה. במפעלי היציקה, הממוקמים בארצות הברית, ביפן ובקוריאה, קיימים כיום שני סוגים של קווי ייצור, באחד יוצקים משטחים בעוביים שונים ובשני נוצק החומר לתבניות צורניות העשויות מתכת.

החומר קוריאן הוצג לראשונה בשנת 1967 ובתחילת דרכו שימש בעיקר ליצירת משטחים במטבחים וחדרי אמבטיה

החומר הוא תרכובת של כשליש חומר אקרילי (PMMA) וכשני שליש תערובת מינרלים טבעיים, כשהמרכיב העיקרי הוא תחמוצת אלומיניום מינרל טבעי (ATH), חומר הנמצא בשימוש יומיומי במגוון רב של מוצרים ביתיים (אפילו במשחות שיניים). בשל הרכב החומרים ניתן לעצבו באמצעות חום (תרמופורמינג) תוך שימוש בתבניות עץ או מתכת. בזכות גמישות החומר המושגת על ידי חימום ניתן לייצר ממנו כמעט כל צורה תלת-ממדית העולה על הדעת.

צורת עיבוד החומר ואופן ההרכבה דומים לעיבוד עץ, וצוותי ההרכבה הוכשרו במקור כנגרים. שיטות החיבור שפיתחו היצרנים מאפשרות להרכיב ולחבר משטחים וצורות זה לזה ללא תפרים הנראים לעין, מה שמייצר מראה חלק ואובייקטים גדולים הנראים עשויים מקשה אחת. כך נוצרת האשליה כאילו משטח עבודה וכיור נוצקו יחד, למשל, ובר שנמתח לאורך החלל כולו יוצר מראה הומוגני.

העובדה שהחל את דרכו בחדרי אמבטיה ובמטבחים מעידה על חוזקו של החומר, כמו גם על עמידותו בפני לחות ועובש. את נזקי הזמן אפשר להעלים ממנו בקלות על ידי שיוף, הוא היגייני וקל לניקוי ותחזוקה. שלל התכונות הללו אפשרו להרחיב את השימוש בחומר לחללים מסחריים וציבוריים: משרדים, מלונות, קניונים וגנים ציבוריים, ולהשתמש בו לייצור רהיטים, חיפויים ומגוון רחב של מוצרים.

שקיפותו של החומר המתגלה בצבעים ובגוונים מסוימים וזוהרו הנגלה עם חשיפתו לאור מאפשרים יצירת גופי תאורה, וגם מובילים אדריכלים ומעצבים להשתמש בשקיפות בכל מוצר העשוי קוריאן להדגשת צורות או סימנים באמצעות תאורה אחורית. החיבור עם טכנולוגיות מתקדמות הופך את החומר למסך שממנו בוקעים אור ותנועה, והשילוב עם מערכות ממוחשבות פתח את האפשרות לייצור מערכות מולטימדיה ביתיות ועמדות ממוחשבות לחללים מסחריים.

לדידם של יצרני החומר הוא מכיל בתוכו פוטנציאל אינסופי. מעצבים ואדריכלים שנרתמו למשימה אכן מגלים בו עוד ועוד אפשרויות ומוצאים עבורו מגוון עשיר של יישומים. מבט על קטלוג המוצרים האחרון של החברה מגלה שפע גדול ומרשים של מוצרים. במקביל לשפע זה עולה התהייה האם קוריאן, המוגדר על ידי יצרניו "קלאסי בעל נוכחות מרשימה המזכיר שיש או אבן עתיקה", הוא החומר המתאים והבחירה הטבעית של מעצב בבואו לעצב כלי הגשה, מערכות ישיבה או גב לראש המיטה. התשובה לכך טמונה בהתפתחויות שיהיו בחומר, שעדיין נחשב צעיר.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה