כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  עיצוב ישראלי – חומר קרמי וגומי

עיצוב ישראלי – חומר קרמי וגומי

חומר קרמי וגומי, אגרטל שהוא מאפרה – המעצבות מיכל פיקל ותמי פמפנל אוהבות לפרק ולהרכיב מחדש חומרים וחפצים לא צפויים

מאת: נירית נילסן צילום:


מיכל פיקל ותמי פמפנל, בוגרות המכון הטכנולוגי בחולון, החליטו לעבוד יחד עוד בזמן הלימודים. עבודת הגמר של פמפנל נעשתה תוך כדי דיאלוג עם פיקל. בכלי האוכל שיצרה ניסתה לשלב שני חומרים שחיבורם אינו נראה טבעי: חומר קרמי וגומי.

מיכל פיקל יצרה בזמן הלימודים קערה שנעשתה פופולרית בחנויות עיצוב. היא ראתה שפירות המונחים בקערות נערמים ואי אפשר לראות את יופיו של הפרי מכל הכיוונים. לפיכך יצרה קערה או צלחת פירות בוואקום פורמינג מחומר רך, PVC ובה בליטות, כל אחת בגובה אחר, כדימוי טופוגרפי

בתחילה, אמרה, רצתה לחתוך את הכלים במרכז ולשלב רצועה של גומי; לבסוף הולבש הגומי על כוס קרמית. פמפנל ביקשה לשלב קלאסי ומודרני, חם וקר, ליצור שילובים פוסט-מודרניים. "אני חושבת שנוצר מתח ואולי קריצה של הומור בביצה רכה המונחת על רצועה עם עיגול, הנמתחת על הצלחת מקצה לקצה", היא מסבירה. "יש כאן חיבור בין חומרים, כמו בעבודה של הכוס, אך יש גם אינטראקציה עם המשתמש ותגובה לפעולה שהוא עושה באכילת הביצה".

מיכל פיקל יצרה בזמן הלימודים קערה שנעשתה פופולרית בחנויות עיצוב. היא ראתה שפירות המונחים בקערות נערמים ואי אפשר לראות את יופיו של הפרי מכל הכיוונים. לפיכך יצרה קערה או צלחת פירות בוואקום פורמינג מחומר רך, PVC ובה בליטות, כל אחת בגובה אחר, כדימוי טופוגרפי. כך גם הפירות מונחים בגבהים שונים וגם כשנשאר פרי אחד היחס בין המשטח לבין הפרי יוצר עניין וכן שילוב הצבעים.
יחד יצרו שתי המעצבות שלוש עבודות. הראשונה – אגרטל שנקרא ביקיני, העשוי מחומר קרמי וגומי יחד עם פלדת אלחלד. שמו נובע מכך שהוא חתוך במרכזו, וכששמים בו פרחים, נראה כאילו החלק העליון מרחף באוויר.

האגרטל השני נולד מהתבוננותן במתרחש בבתי הקפה הצפופים, המתאפיינים בשולחנות קטנים שהאובייקטים נערמים עליהם. לרוב יש על השולחן כלי סוכר ומאפרה. על המאפרה שמים את הסוכר ואם יש מלח ופלפל מצרפים אותם. הן החליטו לעשות אגרטל מיוחד לבית קפה, שהחלק העליון שלו משמש לפרח אחד וחלקו התחתון הוא מאפרה. כך שילבו שתי פונקציות שקודם לכן לא חשבו לשלבן יחד, המתאימות לבית הקפה הישראלי.

את הפרויקט האחרון "לפתוח דף חדש" הן הוזמנו לעשות במסגרת תערוכת ה-Icff בניו יורק, שהנושא שלה היה "דמוקרטיזציה של עיצוב". השתיים חיפשו אובייקט שכל אחד משתמש בו, לא משנה באיזה מעמד, ובחרו במפת שולחן, שמשתמשים בה גם במסעדות פועלים וגם בארמונות שנותרו בעולם. הן בנו שולחן פרוטוטייפ, שולחן פשוט ריבועי קלאסי שמיועד לשני אנשים או ארבעה. החלק העליון שלו הוא ערימה של דפים ריבועיים עם צד אחד של למינציה; הם מודבקים בצד אחד ואפשר לתלוש אותם. את הדוגמאות שתיכננו ניתן להתאים בכל פעם לכלי האוכל שמשתמשים בהם ולאווירה שמבקשים ליצור. אפשר להחליף את המפות החד פעמיות האלה עד שמגיעים למשטח אפס עם השולחן. רגלי השולחן הן בזווית ישרה, של תשעים מעלות הפונות כלפי השולחן ואילו הרגל הרביעית הפוכה, כדי לאפשר לראות את האופציה של הדפדוף ושל תלישת המפות והחלפתן.

בהקשר זה אפשר לציין את בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, רונן אסיא, שעשה מעין כיסא-כורסה שאפשר להחליף כל פעם את הבדים שעליו וכך לשנות את האווירה והדקור. 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

השעה להתחדש: קולקציית השעונים שתשדרג לכם את הקיר


מבט אחד על קולקציית השעונים של טל מאיו הלוי מגלה ששעון קיר הוא לא רק פריט פרקטי, אלא אלמנט דקורטיבי שיכול להקפיץ כל חלל

מוצרים מעוצבים

מהסורבון לעלית הייצור: מפעל הספות שאתם חייבים להכיר


עם הידע, המקצועיות והפטנטים הסודיים שלמד עוד בצרפת, הקים ג'ורג' זרביב את מפעל הספות וחנות הריהוט "טופ האוס", כדי להתאים לכל אחד את מערכת הישיבה החלומית שלו

מוצרים מעוצבים

TUVAL-MINIMAL חדשנות בעולם קלאסי - הדור הבא של חלונות בלגיים מבודדים


כשברזל וטכנולוגיה נפגשים - נוצר חלון בלגי שהוא תכשיט על-זמני. בחלונות בלגיים מברזל, אסור להתפשר! חברת תובל מינימל פיתחה את הדור הבא של חלונות הברזל התרמיים. שילוב מוקפד של פיתוחים טכנולוגיים ואין סוף אפשרויות עיצוביות.

מוצרים מעוצבים

קיצור תולדות הרהיטים


פעם הם נחשבו חדשניים, היום הם נחשבים נצחיים. מבט על הרהיטים האייקוניים שמלווים אותנו כבר עשורים

תגובות

כתיבת תגובה