כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מוצרים מעוצבים  //  עצמים מזופתים

עצמים מזופתים

אמן ומעצב הקורא תיגר על החיים בתקופתנו ומביע את עמדתו באמצעות פריטי עיצוב ועצמים יומיומיים. העבודות של מטייה ביאג'י

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


באחד מביתני ההשראה שהוצגו בתערוכה בפריז נגלו לי עבודותיו של מטייה ביאג'י, המצויות על הגבול הדק שבין עיצוב לאמנות. שילוב עבודותיו בעיצוב חללים המשדרים חיי יומיום והתבטאותו המרשימה, עוררו בי סקרנות להכיר את האמן ואת השקפותיו.

מטייה ביאג'י , יליד 1974, גילה את עולם האסטטיקה והאופנה בגיל צעיר, עת שימש כדוגמן בחברות אופנה ידועות וידועות פחות. במסגרת עבודתו בתעשיית האופנה רכש ניסיון רב לא בדוגמנות בלבד. הוא נחשף לצלמים, סטייליסיטים, מאפרים, אמנים, ומקצוענים אחרים בתחום, וקשרים אלה יצרו אצלו רצון עז לדעת יותר.

הוא החל ללמוד ב-"A.F.R.I" , בית ספר גבוה ללימודי עיצוב ואמנות באיטליה, והמשיך את לימודיו בבית הספר היוקרתי לאמנות  שבמילאנו. עם תום לימודיו הרבה בנסיעות בעולם, והתעכב במספר בירות באירופה בהן התמחה בנושאים רבים הקשורים לעולם העיצוב והאמנות.

"ניסיוני רב השנים והיותי מושפע ממראה עיניים המעניק לי השראה, מוסיפים לי הרבה יותר מלימוד מתוך ספרים", הוא מצהיר

נסיעותיו הרבות חשפו אותו לתרבויות שונות ושחררו אותו מאופנות וסגנונות מסווגים. ניסיון חיים זה חינך אותו וקרב אותו יותר מכל דבר אחר לאמנות ועיצוב. הוא החל להיות פעיל בהרבה פרויקטים של אמנות, ובמקביל עבד אצל ג'יאוליו קאפליני שלימים הקים חברה גדולה לפרטי עיצוב מודרני, שמוצריה מוצגים ביותר מ-50 מוזיאונים לעיצוב סביב העולם( ושם התגבש כמעצב ואמן.

"ניסיוני רב השנים והיותי מושפע ממראה עיניים המעניק לי השראה, מוסיפים לי הרבה יותר מלימוד מתוך ספרים", הוא מצהיר הרעיון לקולקציית מוצרים עשויים מזפת נולד במהלך ביקורו בפארק "La Brea Tar Pits", שבלוס אנג'לס. בפארק יש מעhינות זפת טבעיים,שנוצרו לפני מיליוני שנים בתקופת נסיגת הים וגילוי היבשה.

בגלל המצאות הזפת נשתמרו בפארק מאובנים ושלדי החיות מתקופות גיאולוגיות קדומות במצב של שלדים שלמים. מטייה הוקסם מהטקסטורה של החומר ומהתחושה המיסטית של  הביעבוע מהאדמה. הוא טבל את נעליו בבור הזפת, וברגע של הארה ראה את החיבור בין ימי קדם לחיים המודרניים.

הזפת – חומר צמיגי שהוא מוצר לוואי טבעי המופק מנפט או פחם בתנאים טבעיים, או בזיקוק מלאכותי של הנפט על ידי האדם (חומר מקביל לזפת הינו האספלט, שתהליך הפקתו שונה). מיגוון השימושים בחומרים אלה גדול: צבעי מאכל, ממתקים ותרופות, חיפוי כבישים, איטום ועוד. תהליך זיקוק הנפט להפקת זפת גורם לנזק סביבתי.

המוצרים היומיומיים מכוסים בתערובת מיוחדת של זפת עם תוספים, אותה פיתח מטייה בסטודיו שלו. הפורמולה הבסיסית מותאמת  לכל אובייקט בנפרד, כי כל חומר מגיב אחרת לפעולת החיבור

קולקציית הזפת של מטייה ביאג'י באה לחבר בין ימי קדם לחיים המודרניים של היום, ובין הידוע לסוריאליסטי. המוצרים היומיומיים מכוסים בתערובת מיוחדת של זפת עם תוספים, אותה פיתח מטייה בסטודיו שלו. הפורמולה הבסיסית מותאמת  לכל אובייקט בנפרד, כי כל חומר מגיב אחרת לפעולת החיבור.

במקביל לפיתוח החומר הבסיסי, שכלל מטייה גם את שיטות טבילת המוצרים, כי בתהליך הטבילה נוצרות על הגופים שכבות, שאמורות לשמר את הצורה המקורית של הגוף. למיצוב החומר ולניטרול ריח הנפט כיסה מטייה את מוצריו בלקה מיוחדת. השחור הלילי שמכסה את האובייקטים מנציח ומסמל את הקונספט  ביופי אסתטי ייחודי.

פעולת הטבילה, שבאמצעותה עיצב מטייה את קולקציית הזפת, החזירה אותו לימי ילדותו אז אהב לטבול עוגיות בחלב, ולראות איך העוגייה משנה צורה והופכת למשהו פראי.

במאה 21 משפיעה מדיניות הנפט בעולם על חיי היומיום של כל מה ומי שחי בעולם. זה מה שהביא את מטייה לבחור עצמים זמינים ולכסות אותם בזפת; הוא משמר אותם והורס אותם כאחד, כי זה בדיוק מה שהאנושות עושה לפלנטה בה אנו חיים.
 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

מגוון, איכות וחדשנות – זה מה שצריך בשביל למצוא את הארון הנכון


'קלוס' ביססה את עצמה כבר מזמן כאחת החברות המובילות בארץ בתחום הארונות. מלבד מגוון האפשרויות הרחב שקיים שם, החברה גם מציעה עכשיו מבצעי קיץ משתלמים במיוחד

מוצרים מעוצבים

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

מוצרים מעוצבים

למי קראתם זברה? הסיבות לשלב פסים בעיצוב הבית


נמאס לכם מכריות פרחוניות ומטפטים של כוכבים? אולי שווה שתשקלו לשלב כמה דוגמאות של פסים בעיצוב הבית

מוצרים מעוצבים

לא מהעולם הזה: השראה מהחלל בעיצוב הבית


ספרייה שנראית כמו טיל, גוף תאורה שמדמה את מערכת השמש, או תמונה מופשטת של ירח – הדרכים לעצב בית שכל כולו השראה מהחלל

תגובות

כתיבת תגובה