כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  פנים חדשות למדרגות

פנים חדשות למדרגות

מדרגות, דלת מסתובבת וכיסא חוף, על פי המעצב הצעיר חגי הרדוף

מאת: נירית נילסן צילום:


שם: חגי הרדוף
גיל: 31
לימודים: 2000-1997
לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל
פרסים: 1998 הצטיינות כיתתית עיצוב תעשייתי, בצלאל
1999 הצטיינות מחלקתית עיצוב תעשייתי, בצלאל
2000 הצטיינות תואר עיצוב תעשייתי, בצלאל
2000 פרס ע"ש פנחס ספיר עבור עבודה מצטיינת
2000 פרס ראשון לעיצוב ע"ש רפאל אנג'ל, מוזיאון חיפה
2001 פרס שלישי בתחרות בינלאומית לעיצוב פנים וריהוט HANNSEN KOREA 2001 מוזיאון ישראל פרס קרייט אנד בראל.

מקורות השפעה?
אני לא יכול להצביע על סגנון או מעצב ספציפי שמתווים את דרכי. אני מאוד מעריך את הפשטות והניקיון המאפיינים את הסגנון היפני.

איך אתה עובד?
בעבודה על מוצר אני מתחיל בניתוח אופני השימוש וסביבת המחייה של המוצר. אחר כך אני מחפש ערכים פונקציונליים וצורניים שישפרו את המוצר כאובייקט אסתטי ושימושי כאחד.

כושר המצאה ויכולת לתת פרשנות חדשה ורעננה לפריטים יום-יומיים פשוטים הם ממאפייני עבודתו של המעצב הצעיר חגי הרדוף

מהם החומרים שאתה מעדיף ולמה?
ברוב המקרים אני משתדל לבחור חומרים שאפשר לעשות בהם שימוש תעשייתי, כאלה שיאפשרו את ייצור המוצר בהליך סדרתי תעשייתי.

ומה הלאה?
לצד המשך עבודה עבור לקוחות שונים הייתי שמח לפנות יותר זמן לפיתוח מוצרים ויצירה עצמית.

כושר המצאה ויכולת לתת פרשנות חדשה ורעננה לפריטים יום-יומיים פשוטים הם ממאפייני עבודתו של המעצב הצעיר חגי הרדוף. בפרויקט המדרגות מציג הרדוף הצעה לגרם מדרגות מודולרי שאינו דורש תמיכה מהצדדים כפי שמקובל בדרך כלל בחדרי מדרגות, אלא בעצם נשען על שלד מרכזי – כמעין אידרת דג – שמתוכו יוצאות המדרגות; אלה הן למעשה חלקים שאפשר לבנותם בהתאם לסביבה ולחלל הנתון.

גרם המדרגות יכול להיות קצר או ארוך, להישען על הרצפה, על הקיר או על מקום אחר. צורת הטיפוס על המדרגות, המעניינת כשלעצמה, מחקה את זו של מטפסי הרים – רגל אחר רגל פוסעות על משטחים שונים באלכסון. המדרגות מבוססות על עיצוב סדרתי של חלקים זהים משני סוגים: יחידה ימנית ויחידה שמאלית. החיבור בין היחידות פשוט – בעזרת ברגים. המשטחים ואופי המפגשים ביניהם יצרו מבנה יציב ומקורי. העובדה שהמדרגות אינן נתמכות בצד אלא נשענות על שדרה מרכזית שהן עצמן יוצרות – תורמת גם היא להפחתת העומס ומאפשרת למדרגות להתנתק מהתלות במבנה וליצור ישות בעלת נוכחות עצמאית בחלל.

נקודת המוצא של המעצב היתה השאלה, אם דלת פנימית שבתוך הבית היא חלק מהמבנה הארכיטקטוני, או שמתייחסים אליה כאל פריט השייך לריהוט הביתי. הדלת לדידו מבקשת להיות אנונימית ונוכחת כאחת ולמעשה היא נמצאת בשני חללים ומשמשת קו התפר ביניהם

הדלת המסתובבת שיצר הרדוף נקראת NORMALLY OPEN. נקודת המוצא של המעצב היתה השאלה, אם דלת פנימית שבתוך הבית היא חלק מהמבנה הארכיטקטוני, או שמתייחסים אליה כאל פריט השייך לריהוט הביתי. הדלת לדידו מבקשת להיות אנונימית ונוכחת כאחת ולמעשה היא נמצאת בשני חללים ומשמשת קו התפר ביניהם. הגישה לעיצוב דלתות היא שמרנית בדרך כלל. הדגש הוא על הפונקציונליות ופחות על השפעת הדלת על החלל ויחסה למשתמש. לרוב, כנף הדלת מפריעה בחלל ויוצרת שטח לא מנוצל.

הרדוף בחר לשנות את הגישה וליצור דלת שבכל מצב שלה תהיה יחידה המשלימה את סביבתה; כלומר, בכל טווח בין פתוח לסגור היא תיצור מצב שלם. מבנה הדלת מתבסס על שילוב בין שלד קשיח לחומר טקסטילי גמיש. ישנם מעין שני משקופים: הפנימי נייד – מסתובב סביב ציר מרכזי בפאה העליונה – ואילו החיצוני נייח. הדלת נפתחת ונסגרת על ידי שינוי היחס בין המסגרת הפנימית הניידת למסגרת הקבועה החיצונית. שני וילונות גלילה, הנמצאים במסגרת החיצונית הסטטית ומחוברים בקצותיהם למסגרת הפנימית המסתובבת, מגשרים על הרווח שנוצר בין שתי המסגרות ולמעשה יוצרים חלל שלישי בזמן הסיבוב, בין שני חללי החדרים שלצדי הדלת. כשאדם עובר בדלת נוצר חלל אינטימי נוסף. למעשה העיצוב מאפשר מעין גוני ביניים בין פתוח לסגור.

כיסא החוף המתגלגל של הרדוף עשוי 16 יחידות זהות של פלסטיק בהזרקה. לכיסא שלושה מצבים. מצב שטוח לשכיבה, מצב מכופף לישיבה ומצב מגולגל לנשיאה. המעבר בין מצב למצב נעשה באמצעות ידית המותחת כבל ונועלת את הכיסא במצב הרצוי. לטובת הוזלת הייצור פיתח הרדוף יחידה אחת אשר לה שלב אחד; כאשר יוצרים ריבוי שלה היא יוצרת את השלבים המרכיבים את האובייקט השלם. 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה