כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  פנינים בכתר המוצר

פנינים בכתר המוצר

הן בעלות יופי טבעי, שאינו דורש עיבוד. גידולן אפוף מסתורין. שלייתן כרוכה בסכנות ובהימור. כל אלה הפכו אותן לנחשקות וליקרות ערך.

מאת: טלי הרדאבל, מגזין בניין ודיור צילום:


באופן מסורתי שייכות הפנינה ו"אמה" (הנחותה ממנה)לעולם התכשיטים, ונחשבות לקלאסיקה, הנענדת על צוואריהן של כלות ושל נשים ענוגות. בשנות ה-2000 עברו הפנינים הסבה לרהיטים, מסגרות, מראות, משקפי שמש ושאר פריטי עיצוב.

ייחודן של הפנינים בהיותן בעלות יופי טבעי, שאינו דורש כל עיבוד. אופן גידולן בתוך הצדפה הסגורה אפוף מסתורין

מסלול ארוך עברו הפנינים ב"שירות" האדם. ראשיתו לפני כ- 2500 שנה, והמשכו בימי האימפריה הרומית ובתקופה הביזנטית, אז נחשבו שוות ערך לזהב. ביבשת אפריקה שימשו פנינים כמטבעות של ממש, באמריקה קישטו בהן מתים בדרך לשריפה ובסין הן נחשבו לקמע שופע מזל טוב.

ייחודן של הפנינים בהיותן בעלות יופי טבעי, שאינו דורש כל עיבוד. אופן גידולן בתוך הצדפה הסגורה אפוף מסתורין. שליית הצדפות ממעמקי הים כרוכה בסכנות שבצלילה ובהימור, שכן במרבית הצדפות לא מתפתחות פנינים של ממש. כל אלה הפכו את הפנינים לנחשקות וליקרות ערך במיוחד.

לפני כמאה שנים גילה קוקיצ'י מיקימוטו מיפן את סוד גידול הפנינים בטבע. בעקבות הגילוי החל ייצור מלאכותי של פנינים אשר הפך אותן לפריט כמעט עממי.

מיקימוטו גילה, כי פנינה נוצרת בטבע, כאשר גרגיר או טפיל חודר לצדפה המכונה "דר", או "אם הפנינה" , ומגרה אותה להגן על עצמה. אז נוצרות אלפי שכבות, המהוות בתום התהליך את הפנינה עצמה, שעשויה בעיקר מסידן, ומאופיינת בגדלים, צורות וצבעים רבים. הוא הקים חוות לגידול מלאכותי של פנינים, אשר שתרמה לתפוצה נרחבת ולהוזלת מחירים. הפנינים המתורבתות הן עגולות, ומראן אינו שונה מאלו הטבעיות. רק כאשר מנסרים אותן, ומגלים בתוכן גרעין, ולא אינספור שכבות.

עד היום נחשבות הפנינים היפניות לאיכותיות ביותר, כאשר שליית פנינים טבעיות נותרה כתחום שולי באזורי הודו, סרי לנקה, המפרץ הפרסי, אוסטרליה ואיי האוקיאנוס השקט. אמנם ערכן של פנינים נמדד לרוב לפי משקלן, אך יש להן מאפיינים נוספים, כמו ברק ססגוני ומחזיר אור. ישנן פנינים אטומות או שקופות למחצה, והפנינה הטובה ביותר חלקה ונטולת ריקועים. הפנינים הנפוצות הן בעלות גווני לבן, שמנת וקרם, בעוד הנדירות מופיעות בגווני שמפניה, קוניאק, ואפילו פנינים שחורות, שמגיעות מטהיטי.

פנינים עם כל דבר
שרשראות, עגילים וטבעות נהנו לאורך השנים משיבוצי פנינים. לעומתם, שובצה אם הפנינה (אותו חלק שמרכיב את הצדפה היוצרת), שאף לה גוונים עתירי ברק, ברהיטים סיניים, פרסיים, ביזנטיים, רומיים ובשפע רב בריהוט ממדינות האסלאם. ענת מוברמן, מרצה לתולדות הריהוט בחוג לעיצוב פנים של ה"מכללה למינהל", יודעת לספר על שיבוצים נפוצים של אם הפנינה ברהיטים מתקופת לואי ה-14 במאה ה-17, אז יובאו מסין פריטים רבים, והחלו להשתמש בשיטות השיבוץ גם במערב, על גבי קופסאות, כפתורים ורהיטים. ריהוט ויקטוריאני עתיר אף הוא בשיבוצי אם הפנינה, ובנוסף פריטי אר-נובו ואר-דקו מצויצים.

נשים, קהל יעד צמא לחידושים, זוכות לאחרונה לפיתוחים מקוריים במיוחד הקשורים לפנינה. החל בבושם שבקרקעית בקבוקו מונחת פנינה עגולה, המחזקת את מוטיב האישה הענוגה, וכלה בקרמים, המבוססים על פרוטאין, שעל פי הפרסומים מצוי בפנינה

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הפכה הפנינה לסמל המסחרי של  אם המעצבות קוקו שאנל, מגדירת טרנדים חד-פעמית, שמיצבה את הפנינה במעמד גבוה, נשי ונחשק. שנות ה-0002 מצליחות לצקת תוכן רענן בפנינים ובאימותיהן המסורות, המשולבות בפריטים מקוריים. בתחום עיצוב הפנים ניתן לראות שולחנות, שהפלטה העליונה שלהם מכוסה כולה באם הפנינה, ולא רק בשיבוצים עדינים כבעבר. ניתן לראות מסגרות של מראות בהשראה דמשקאית עם שיבוצי אם הפנינה בצורות גיאומטריות, אגרטלים, קערות וכדורי נוי משרף פלסטי עכשווי בשילוב אם הפנינה, נברשות גרנדיוזיות עם מחרוזות פנינים, התלויות ברישול על כניהן, כריות עם פנינים רקומות על ציפית הבד, ציורים, מזוזות ומדי גובה לחדרי ילדים, המשלבים איורים עם פנינים, ואפילו צבע לקיר, המדמה גוון פנינה אופייני.

בתחום האביזרים החגיגה היצירתית רבה, לדוגמה משקפי שמש שמוטותיהם מצופים אם פנינה מבריק, שעון שלוח מחוגיו עשוי מאם הפנינה ורצועתו משולבת בפנינים למראה רב הוד וארנקים מקטיפה ורקמת תחרה, בה שזורות פנינים להעצמת הרומנטיקה בשעת ערב.
נשים, קהל יעד צמא לחידושים, זוכות לאחרונה לפיתוחים מקוריים במיוחד הקשורים לפנינה. החל בבושם שבקרקעית בקבוקו מונחת פנינה עגולה, המחזקת את מוטיב האישה הענוגה, וכלה בקרמים, המבוססים על פרוטאין, שעל פי הפרסומים מצוי בפנינה, ולו סגולות המונעות הזדקנות, ומוצעים בצנצנת פנינתית למראה.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה