פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

משעמם זה לא: 5 חדרי ילדים שהלכו עד הסוף עם עיצוב שחור-לבן

ורוד וכחול? ירוק וכתום? הצחקתם, שלא לומר שעממתם, את מי שהמגדריות לא משחקת אצלו תפקיד, ובחר לעטוף את חדר הילדים שלו דווקא במונוכרומטיות של שחור, לבן ואולי גם קצת אפור

מאת: לימור קלר

22/03/2016
הורים רבים מתלבטים אם לבסס את חדר הילדים החדש שהם משפצים על הצבע הוורוד או הכחול, אם מספיקות נגיעות של תכלת או סגול או אם כדאי להעז ולבחור בירוק, כתום ואדום או להרחיק לכת עם צהוב. אבל יש מי שמדלג בקלילות מעל ההתחבטויות הללו, מרחף מעל גלגל הצבעים ונוחת היישר לעולם השחור-לבן. יש שיאמרו "שיממון" או חוסר חיות, יש שיתנגדו למחסור בצבעים המביאים איתם שמחה, אבל בכל מקרה אי אפשר להתעלם מהתעוזה שאותה מגלה מי שמעצב לא רק את ביתו בגווני אפור או שחור, אלא אפילו את חדר ילדיו. 
 
מאיפה זה מגיע בכלל? טרנד השחור-לבן הנוכחי, המתקשר לעיצוב המינימליסטי ולסגנון הסקנדינבי, הביא הורים לעצב את חדרם של הילדים באותם צבעים. חלק מהם מחפשים את ההצדקה בראייה המוגבלת של התינוקות לאחר הלידה - מחקרים שנעשו בקרב ילודים, הראו שתינוק מתקשה להבחין בין גוונים קרובים, ולכן הוא מסיט מבטו לעבר תמונות בעלות ניגודים, כמו שחור, לבן ואדום. המגבלה הזמנית אמנם נמשכת לא יותר ממספר שבועות, אבל העיצוב נשאר ומהווה סוג של אמירה. הנה כמה שהחליטו לשבור את השגרה וללכת על הצבעים הקיצוניים של הסקאלה:
 
צעירים אבל בוגרים

זוג צעיר עם שני ילדים קטנים, בן ובת, הישנים באותו חדר, ביקש עיצוב "קולי וטרנדי" שלא יגלוש לצבעים ורוד ותכלת. מכיוון שמדובר גם בבן וגם בבת, נבחרה השראה של אפור, שחור ולבן - צבעים ניטרליים, טרנדיים ולא ילדותיים שישרו אווירה מעט בוגרת ורגועה יותר. הצבעוניות הזו התעדנה בעזרת מדבקות כוכבים לקיר, ומעל למיטה של כל ילד נתלו תמונות המתאימות לגילו, עדיין במסגרת הצבעים הנתונה. הבחירה הזו מאפשרת לחדר לגדול עם הילדים בהמשך בלי לשנות את הקונספט העיצובי, ולשמור על עיצוב שונה ובעל עניין.
 
עיצוב: עדי גלאי. צילום: אורנית לוקץ'
 
 
לא לדובונים

הנה חדר ילדים ששומר על צבעי שחור, לבן ואפור, הצבעים המאפיינים את הקו העיצובי של המותג Fine Lab. השמירה על הצבעוניות הזו נעשית מתוך בחירה שלא להתיילד גם אם מדובר בחדר הילדים, ויחד עם זאת לשמור על תחושה של שקט, רוגע ושלווה, העוברת במינימליזם המאפיין את הגוונים ובנגיעות הקלות של הגרפיקה. "אנחנו בורחות מהסטריאוטיפים של דובונים לתינוקות וגם מהסטריאוטיפים המגדריים של ורוד לבנות וכחול לבנים", מסבירות המעצבות. 
 
צילום: דרור כץ
 
 
לגרות את הראייה

המחשבה על הקלות שבהוספת נגיעות של צבע הנחתה את Janey Gonzales, כשעיצבה את חדרו של התינוק שלה בעצמה בצבעים שחור ולבן. עוד השפיעה עליה כתבה שבה נתקלה, שהסבירה כי הצבעים הללו נקלטים הרבה יותר טוב ברשתית התינוק ואף שולחים את התמונות הברורות ביותר למוחו. אחרי שהחליטה לגרות באמצעות הצבעים הללו את ראייתו, שמה לב שהתינוק מתעורר והופך לעירני בכל פעם שהוא משחק במיטה, מביט על לוכד החלומות שמעליה, על מפת העולם התלויה בחדר או על סדין הכוכבים שלו. כך הבינה כי בחרה באופציה הצבעונית הטובה לחדר הילדים עם אופציה להוסיף לה גוונים בהמשך.
 
עיצוב וצילום: Janey Gonzales, מתוך האינסטגרם של Ndoto. סדין כוכבים: Ndoto
 
 
לשחק בתוך קונטרסטיות 

חדר לשני בנים שעוצב במינימליסטיות עם שלושת הצבעים – שחור, לבן ואפור בצבעי הרהיטים, במצעים, בשטיח ובאקססוריז שבחדר. בחדר יש מקום לא רק לישון אלא גם לשחק, ליצור ולחלום בהקיץ, עם מיטה המדמה ספינת פיראטים. העיצוב ניסה לחמוק מטרנדיות של שחור ולבן, אבל הקונטרסטיות שבשני הצבעים הכריעה את הכף והביאה ליצירת חדר לא שגרתי שיש בו נגיעות של אפור וצבעים אחרים הבאים לידי ביטוי בספרים המפוזרים בחדר. השטיח, אגב, כולו ישראלי ושייך ל"פתק דיזיין".
 
עיצוב: Lily and Spice, מתוך bestfriendsforfrosting.com. צילום: Tracey Ayton
 
 
שחור-לבן בכל פינה

טפט הטיפות השחורות של Sissy+Marley ל-Jill Malek היה נקודת ההתחלה לעיצוב חדר הילדה המונוכרומטי, הנחלק בין מראה מינימליסטי בחלקו לבין מראה עמוס בפאטרנים. העיצוב ביקש לגרום לילדה הנאה ושמחה ולאפשר לה לחלום בלי להגדיר את החדר כמיועד לבת וגם לאפשר לו לגדול יחד איתה. מדפים שקופים מכילים ספרים עם נקודות צבע קטנות, בעוד כל שאר האלמנטים שומרים על צבעוניות של שחור-לבן.
 
עיצוב: Sissy+Marley. צילום: Marco Ricca
 
 

עוד על עיצוב חדרי ילדים:
 

 


 • 3.
  תינוקות ושחור לבן? מחריד בעיני. דכאוני לגמרי.(ללא טקסט)
  נגה | (09/11/2016)    
 • 2.
  חדר שנילקח מקטלוג
  איפה הילדות איפה? | (03/30/2016)    
  זה חדר לשביעות רצון ההורים... בטח שלא לילדים. קודר וחסר חיים
 • 1.
  בעיני זה מהמם
  ואת האקססוריז אפשר צבעוני | (03/30/2016)    
  ריהוט לבן-אפור-שחור, ולהוסיף טקסטיל ואקססוריז בצבעי פסטל זה חדרי הילדים הכי יפים שיש.