פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

עד כמה חלונות משפיעים על עיצוב הבית

מה קודם למה? האם קודם אתם בוחרים חלונות או קודם מחליטים איזה סגנון עיצובי מועדף עליכם? הפתחים של הבית שלכם מכתיבים שפה שאי אפשר להתעלם ממנה

19/06/2018
מאת: שירלי כץ

 

מכתיב שפה וממסגר את הנוף. צילום: Yoshihiro Asada. מתוך אתר DEZEEN

 

מודרני, מינימליסטי, כפרי, גדול, קטן, מברזל, מאלומיניום, מעץ – השוק מציע מגוון רחב של פרופילים לחלונות, כאשר הסוג והסגנון שתבחרו משפיעים על עיצוב הבית כולו. אז מה קודם למה – החלונות או הסגנון?

 

 

עוד פתחים מעוצבים:

חלון לחלום: כך נזמין את הנוף פנימה או נדחק אותו החוצה

בית בלי חלונות: כמו בכפר נופש גדול

נוף הנפרס דרך מסגרת: עיצוב וילה פסטורלית בשרון

 

 

נתחיל מהמיקום


הסעיף רלוונטי רק עבור מי שבונה בית פרטי או יכול לשנות את מיקום החלונות בביתו. המיקום שתבחרו עבור החלונות שלכם הוא בעל חשיבות מכרעת לגבי תוכנית העמדת הבית ועיצוב החלל כולו. הוא מכתיב את הנוף והאנרגיה שתכניסו הביתה, את האור והשמש שתיהנו מהם במהלך שעות היום השונות (חשוב להתייחס לכיווני אוויר ובהתאם לכך גם לתכנן אפשרויות הצללה), את סידורי הישיבה ותכנון הרהיטים של כל חדר וחדר. תכנון מיקום החלונות מתחיל מתוואי תנאי השטח. האדריכל צריך לקבוע מה הן נקודות החוזקה של השטח הנתון, ובהתאם לכך לתכנן את הפתחים הרלוונטיים – חלונות ודלתות.

 


חלון בלגי, לפעמים גם בתוך הבית. צילום: AVIER BRAVO. מתוך אתר casavogue.globo 

 

 

נעבור לגודל


אחרי שהחלטתם על המיקום, הגודל משמש כ"מסגרת" עבור ה"תמונה" שאתם רוצים לקבל. גודל מפתחי החלונות כבר מכניס אתכם להגדרה לגבי סוג הפרופיל שתוכלו להשתמש בו. מפתחים ענקיים וקירות שלמים שהופכים לחלונות (חלונות ויטרינה), מכתיבים פרופיל מסוים שיוכל לעמוד בעומסים הכבדים של נשיאת החלונות, שינועם ופתיחתם. במפתחים כאלו גם הזכוכית הופכת להיות בעלת משקל רב, ויש להיערך לכך בהתאם מבחינת בינוי. חלוקה לחלונות רבים וקטנים יותר גם היא מכתיבה סגנון, אבל מאפשרת לכם גמישות גדולה יותר בבחירת הפרופיל.

 


ממסגר את הנוף. צילום: Yoshihiro Asada. מתוך אתר DEZEEN

 

 

ונסיים בסגנון


מעבר לתפקידו החשוב והפונקציונלי של החלון בביתכם, אל תשכחו שבסופו של דבר מדובר במאסה די גדולה של חומר וצבע, שאתם מכניסים הביתה, ולמאסה הזו ישנה השפעה משמעותית מאוד על עיצוב הבית כולו מבפנים ומבחוץ. 

 

חלונות אלומיניום: הנפוצים והזולים ביותר. קיימים במגוון רחב של פרופילים, עוביים וסגנונות וניתן להשיג באמצעותם כמעט כל מראה שנרצה. מדובר בפרופילים קלים יחסית, אבל חזקים במיוחד ועמידים לאורך זמן בתנאי מזג האוויר השונים. 

 

חלון אלומיניום לא חייב להיות משעמם. צילום: Lisa Cohen. מתוך אתר Ideal home

 

חלונות בלגיים: החלון הבלגי המקורי עשוי מברזל, אבל כיום כבר ניתן להשיג מראה דומה גם באמצעות אלומיניום. כל עוד הרעיון העיצובי שעומד בבסיסם נשמר – פרופיל דק וחלוקה פנימית של המפתחים - מתקבל מראה עשיר ומינימליסטי (עדיין בברזל מצליחים להגיע למראה דק ומעודן יותר).

 

חלון בלגי אמיתי. צילום: Bethany Nauert. מתוך אתר apartmenttherapy

 

חלונות עץ: חלונות מרשימים ויפים במיוחד. הם מתאימים למי שמבקש להשיג מראה ייחודי, לאו דווקא כפרי אבל בהחלט רומנטי יותר. אם חלונות אלו היו קצת פחות יקרים מהחלונות האחרים ולא היו מצריכים תחזוקה שוטפת של טיפול בעץ ושימורו, היינו רואים אותם קצת יותר במחוזותינו.

 

פרופיל עץ. צילום: nieve. מתוך אתר DEZEEN

 

מפתחי עץ גדולים. צילום: Lana Kenney. מתוך אתר apartmenttherapy

 

ועוד לא דיברנו על סוגי זכוכית, בידוד אקוסטי, תריסים, רשתות והצללות, שלכולם השפעה משמעותית על איכות החיים שלכם בבית. אבל לזה נתייחס כבר בכתבה אחרת.