פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

קדושה ומעוצבת: חנות במאה שערים

חנות ותיקה לספרי קדושה במאה שערים שינתה את מיקומה ברחוב החרדי ועברה לחנות ליד. בשביל לנצל את המעבר עד הסוף, הוחלט לשפץ אותה ולהפוך אותה לעדכנית ומעוצבת במיוחד. לא מאמינים? יש תמונות

מאת: ארנון בן דרור

צילום: שי אפשטיין

29/10/2012

בדמיוננו, חנויות ספרי קודש מצטיירות בדרך כלל כחללים מאובקים המעלים ריח נפטלין ובהם דחוסים בצפיפות תלי תלים של ספרים נושנים ומקומטים. אולם החנות החדשה של בית ההוצאה לאור והכריכה "מילר", הממוקמת ממש בלב שכונת מאה שערים בירושלים, היא כל מה שלא דמיינתם. 


נורות ה'מטל הלייד' מאירות באופן מושלם את הפרטים הקטנטנים

המוסד הוותיק, שעובר מאב לבן כבר כמה עשורים טובים, החליט להעביר את החנות הוותיקה שניצבה באזור שוקק מאוד בשכונה החרדית, לחלל סמוך לה. כבית הוצאה לאור וכריכה בעל שם, החליטו ב"מילר" לנצל את ההזדמנות כדי לשבור את התבנית השגרתית של עיצוב חנויות מסוג זה ולהעניק למקום נופך של בוטיק כמעט. זה לא מקרי שהחנות החדשה נראית יותר כמו חנות תכשיטים מפוארת מאשר חנות ספרי קודש. 


הרוב הגדול של הלקוחות מגיע כדי לקנות מתנה

במהלך תהליך האפיון של העיצוב, הגיעו המעצבים 'דריאל – עיצוב סביבות מכירה' וצוות החנות למסקנה כי חנות ספרי קודש נבדלת באופן מהותי מחנויות ספרים רגילות, בכך שהיא מהווה בעצם חנות מתנות לכל דבר ועניין. ספרי הקודש הללו, העשויים בעבודת יד וכרוכים בעור, ניתנים כמתנות יוקרתיות בהתאם לאירועים, מועדים וטקסים שונים, בעיקר בקרב המגזר החרדי. לכן הוחלט להתייחס לספרים כאילו היו חפצי נוי יקרים.


פה לא תראו ערמות ספרים

מבחינה עיצובית, היה ניסיון ליצור עיצוב ייחודי ופורץ דרך בתחום, תוך כדי הבנה שמדובר בסך הכל בקהל לקוחות שמרני שפוקד את המקום. בהתאם לזאת, החנות מעוצבת בקו נקי, מדוקדק ומודרני, אך הצבעים שנבחרו מסורתיים ומהוגנים.
המדפים והארונות עשויים כולם מעץ ונגה כהה, עם חזיתות בהירות ומשלבים חריטות אלגנטיות של לוגו החברה. הצבע הסמכותי בשילוב עם החריטות היפות מסייעים ליצור תחושה של פאר קלאסי ואלגנטי. 


קווים נקיים ופשוטים לצד שימוש בצבעים מסורתיים

אלמנט חדשני נוסף הוא האופן שבו מוצגים הספרים בחנות החדשה: מדפים ארגונומיים קוראים לזה ובפועל מדובר במדפים אשר מסודרים בצורה קשתית, המסייעת להפריד באופן טבעי בין מדף אחד למשנהו, מנגישה את הספרים עבור הלקוח וכן מהווה שטיק עיצובי נוסף שמייחד את החנות אל מול מתחרותיה.  הלוגו שמתנוסס מכל עבר נותן תחושה של חנות בוטיק

כדי לאזן את הצבע הממלכתי של המדפים ולהתמודד עם השטח הקטן באופן יחסי של החנות – 32 מ"ר – בחרו לרצף בפרקט פולימרי בהיר וקליל, אשר עמיד מאוד לשחיקה ולכן מתאים לתנועה רבה של לקוחות.
דגש מיוחד הושם על תחום התאורה בחנות, מתוך הבנה שאי אפשר להגזים בחשיבותו בחנות המתמחה בפרטים קטנים מאוד, בתפירה ובגימורים עדינים ביותר. הנורות שמשמשות את החנות הן מסוג מטל הלייד, תאורה קמעונאית מהדור החדיש ביותר, שמעניקה צבע אור אותנטי במיוחד וגם חוסכת באנרגיה. 
עכשיו, לאחר שיפוץ ששם דגש על הפרטים הקטנים והגדולים כאחד והפך את החנות למעוצבת ועדכנית, חוויית הקניה של ספרי קדושה הפכה לנעימה, שיקית ואפילו טרנדית. 


מתי קופצים למאה שערים?  

 • 3.
  חנות מעוצבת ברמה בינלאומית!
  האוזנר | (11/04/2012)    
  דווקא במאה שערים הוותיקה ובעלת החזות הנוסטלגית, לראות כזה חנות עם עיצוב ומחשבה עד רמת הפרטים הקטנים, ממש מחמיאה לבעלי החנות ולמעצבים! רק מהתמונות התלהבתי, מחכה לראות את המקום!
 • 2.
  יופי כזה לא ראיתי
  מוריס | (11/04/2012)    
  הייתי שם ויש שם קדושה בחנות. עם עיצוב שכל אחד יהנה מימנו.
 • 1.
  מקסים ומזמין פינת חמד במאה שערים.(ללא טקסט)
  תחיה | (11/04/2012)