פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

כולם מדברים על Lagom

תהיתם מהו סודם של אזרחי שבדיה לאורח חיים מאוזן ונינוח יותר? חשבתם מדוע השבדים מדורגים במקומות האחרונים בעולם מבחינת מדדי סטרס? התשובה שלהם היא דרך חיים בשם Lagom, המתקשרת לנושאים רבים בחייהם, בהם עיצוב הבית, ומשרה עליהם רוגע ונינוחות.

מאת: דניאלה מקמיל חלוץ

13/06/2019

היופי שבפשטות. צילום : Mette Wotkjaer נלקח מאתר: Elle Decoration

 

לצד מארי קונדו, Hygge, ו- קורי הסקוטי Lagom השבדי הוא ה-דבר שקורה כרגע. פירוש המילה הוא "לא מעט מידי ולא יותר מידי, אלא בדיוק במידה הנכונה". הכוונה היא לחיות חיים שלווים, מאוזנים, ונינוחים יותר. 

 

השבדים ידועים באורח החיים המאוזן שלהם. דוגמא טובה היא הגישה שלהם לגבי הקריירה ויום העבודה, במהלכו מתקיימות הפסקות רבות שנקראות FIKA . משמעות המילה היא הפסקת קפה ומאפה בה שמים את העבודה בצד לכמה רגעים ומתרכזים בליהנות מהשקט ומההפסקה עצמה. לשבדים יש גבולות ברורים לגבי שעות העבודה ומאוד חשוב להם זמן האיכות עם משפחתם. הם מיישמים את סגנון החיים הזה בדרכים די פשוטות ומשתדלים ליהנות כמה שיותר מהדברים הקטנים בחיים כמו קפה עם המשפחה, בילוי תחת השמש (במקרים הנדירים שזו מופיעה...), מפגשים חברתיים ועוד.
 
איזון בבית. אין צורך להעמיס עם ריהוט. צילום: Felicia alm. נלקח מהבלוג: my scandinavian home.

 
FIKA , הפסקת קפה ומאפה שבדי. צילום: Anjeli Lundblad נלקח מהאתר: unsplash 
 
אז איך משתלב סגנון ה- Lagom בבית? כשאתם ניגשים לעצב את הבית בשיטה זו, זכרו ש- Lagom מסמל בין היתר מינימליזם ובדקו האם אינכם צורכים יתר על המידה. כלומר, האם אתם צריכים את כל הריהוט, הבגדים, הנעליים, הצעצועים, הכלים ודברי הנוי שברשותכם. שאלו את עצמכם איפה ובמה ניתן לצמצם והשאירו רק את מה שאתם באמת צריכים. השבדים אוהבים שהבית שלהם נקי, מסודר, מאורגן ואינו עמוס ביותר מידי פריטים. כדי להכניס תחושת חמימות לבית הם משתמשים בטקסטילים עבים, שכבות של טקסטורות וחומרים טבעיים כמו פשתן וכותנה. לדוגמא, שימוש במצעי פשתן בהירים בחדר השינה הוא דרך מצוינת בה הם מסתייעים להכניס מעט Lagom  לחייהם. עיקרון נוסף שרלוונטי לגישה זו ומתקשר לעיצוב הבית הוא שימוש באור טבעי. מכיוון ששמש חזקה היא נדירה בשבדיה ורב הימים הם
אפורים וקודרים, לא נמצא בבתיהם וילונות כבדים, כהים ומסיביים, בשל הרצון לנצל ולשאוב כל קרן שמש אפשרית.
 
Lagom בחדר השינה. שימוש בחומרים טבעיים וטקסטילים בהירים.
צילום: Design Tales. נלקח מהבלוג: my scandinavian home 
 
שימוש באור טבעי. צילום: .Jens Barslund נלקח מאתר: Elle Decoration
 
חידוש רהיטי יד שניה ורהיטי וינטאג' הם חלק בלתי נפרד מעקרונות ה-Lagom השבדים מאמינים במחזור ושימוש בפריטים ישנים שניתן להחיות מחדש. מאחורי רהיטים רבים כאלו  יש סיפור וערך סנטימנטלי, דבר ששווה ערך עבורם יותר מאשר ריהוט חדש. לכן כשאתם חושבים על להכניס Lagom לביתכם, חשבו גם על מחזור וקיימות.
 
 
חידוש רהיט ישן שהופך לאחד בעל ערך סנטימנטלי.
צילום: anders bergstedt. נלקח מהבלוג: my scandinavian home.
 
 
בארצות סקנדינביה אוהבים במיוחד לעצב את הבית בעזרת צמחים. הכנסת הטבע לתוך הבית הוא נושא פופולרי מאוד שתראו בתמונות השראה רבות מהסגנון הסקנדינבי. מספר עציצים, סידורי פרחים, עלים פשוטים ואפילו ענפים שטרם רואים את הניצנים שלהם מכניסים מבחינתם המון לבית ומוסיפים לדרך החיים הפשוטה בה הם דוגלים. בנוסף, הם מרבים לגדל בעצמם צמחי תבלין וליצור גינות תבלין קטנות בבתיהם. לא סתם העיצוב הסקנדינבי זוכה להמון תשומת לב -  יש בו משהו שמרגיש נכון, נקי וכזה שנותן שקט ורוגע.
 
 
יצירת גינת תבלין קטנה בתוך הבית.
 
  
 

צילום: Felicia alm. נלקח מהבלוג: my scandinavian home.
 
הספר Lagom של הבלוגרית Niki Brantmark. ניתן לרכוש באתר אמזון. 
 
לפי הבלוגרית ניקי ברנטמרק מהבלוג My Scandinavian Home  (שכתבה ספר שכולו מוקדש לנושא ה-Lagom), כשאתם מעצבים את הבית עליכם לחפש בו את האיזון. כלומר, כל הפריטים בבית שלכם צריכים להיות שימושיים, בעלי צורה ופונקציה מותאמות, כאלו שיראו טוב ויהיו פרקטיים. אצל השבדים less is more הוא עיקרון מפתח, משמע ככל שתצרכו פחות בביתכם כל רהיט יקבל משמעות משלו ויהפוך ל-piece בפני עצמו.
 

 


 • 2.
  העיצוב השוודי
  נחמה | (07/03/2019)    
  אני אישית עיצבתי את הבית שלי בהשראה הזו, ומאוד ממליצה על עקרונות ה"לאגום" האלו. זה תורם לחיים יותר שלווים ומשפחתיים ומאושרים ובריאים ועוד ועוד...
 • 1.
  אהבתי. הלוואי עלינו קצת יותר פנאי ויופי(ללא טקסט)
  מעניין | (07/03/2019)