פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

כך תטפחו גינה ירוקה גם בקיץ

כשהשמש מייבשת כל פינה אפשרית קשה להאמין שאפשר לטפח קצת ירוק בבית. איך אפשר להתמודד עם החום ולשמר את המרפסת או הגינה?

מאת: נעם גלינקביץ

31/07/2011

אוהבים עיצוב? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!

 

חום יולי אוגוסט בישראל קשה וכמעט נטול משקעים, את זה כולם יודעים, ובחודשי הקיץ נעלמת רוב הצמחייה כאן ונדמה כאילו אותה ארץ ישראל היפה והירוקה הופכת לארץ צהובה וקוצנית. האוויר מהביל, אחוזי הלחות גבוהים, הטמפרטורות מרקיעות שחקים וכמובן היתושות חוגגות עלינו. "ישראל מתייבשת", זועק הקמפיין מבעד למסכי הטלוויזיה ובאמת, לא קל לחיות בישראל של שנות האלפיים כשמשאבי המים שלנו הולכים ואוזלים. מנגד, נדמה שמגמת טיפוח הגינה רק מרקיעה שחקים. אז איך אפשר לטפח גינה שתהיה עמידה לשמש הקודחת מבלי להיות זקוקה להשקיה צמודה?

 

החוכמה, כך מתברר, היא למצוא כמה צמחים שלא צריכים בייביסיטר וכאלה שיעברו את הקיץ בשלום גם בלי קפיצה לבריכה. אריק אלטמן, אגרונום משתלת "גמזו", מנדב כמה טיפים ומסייע לנו בבחירה של אותם צמחים שיעמדו בכל התנאים האלו, ואם אפשר גם על הדרך יגרשו כמה יתושים.
 
הכי אורגני: סנו דיי טבעי

מה בעציץ: פלקטרנתוס 
 
שווה שתילה כי: הפלקטרנתוס החביב אומנם שובר שיניים אבל גם מפיץ את שמן הציטרנלה שהוא למעשה חומר אורגני שריחו דוחה יתושים ומרחיק אותם מהיושבים לידו. כך, בזמן ישיבה בגינה, במרפסת או סתם בתוך הבית תוכלו להימנע מגירודים מיותרים בלי להתבאס בעצמכם מהניחוח. והוא גם נראה טוב. 
 
כמה: 15 שקלים לעציץ קטן
 

מבריח את היתושים. פלקטרנתוס (צילום: אוריה אלטמן)
 
הכי ציורי: שמש אישית

מה בעציץ: חמנית, ידועה בתור חמנייה.
 
שווה שתילה כי:  לא סתם ואן גוך בחר לצייר אותן. החמניות, פרחים גדולים וצהובים בעלי גבעול ירוק ועבה, יכולות לקשט כל גינה בקלות ולהפוך אותה לציורית. רבים טוענים כי הפרח פונה ועוקב אחרי תנועות השמש והופך את הגינה הסטטית לכזו שיש לה גם אישיות. מיתוס או לא, אנחנו עדיין חושבים שהחמנייה הזו יפהפיה.

כמה
: שקלים בודדים למאה גרם זרעים.
 

סוף סוף קצת אישיות בגינה. החמניה (צילום: שרה גולד)
 
הכי כפרי: גינת תבלין פרטית

מה בעציץ: צמחי תבלין, כמו לדוגמא בזיליקום ונענע
 
שווה שתילה כי:  עונת הקיץ היא הזמן הטוב ביותר לשימוש בצמחי תבלין טריים, פשוט בגלל שבתקופה הזו התבלינים עשירים בטעמם ובריחם. כך תוכלו להיות בית יצרני ולהכניס את הבזיליקום שלכם לתוך הספגטי בולונז או ליצור תה קר עם עלי נענע או לימונית הום מייד. פחות מומלץ לגדל את התבלינים באדניות בתוך הבית כי אז צריך להשקיע ולהקפיד להשקות מעט בתכיפות גבוהה ולחשוף לשמש אבל אם בחרתם להכניס אותם פנימה ולא רק את העלים שלהם, נסו למקם אותם ליד שביל הכניסה או בכניסה לבית כדי שכולם יוקסמו מהניחוח הטבעי שיופץ בבית.
 
כמה: כוס קטנה 8 שקלים, 25 שקלים לדלי.
 

שווה רק בשביל התה. צמחי תבלין (צילום: אוריה אלטמן)
 
הכי אלטרנטיבי: צמח בודהיסטי

מה בעציץ: פיטנה ריחנית 
 
שווה שתילה כי:  האגדה מספרת שבגלגול הקודם היה בודהה עץ פיטנה ולכן ניתן למצוא אותו במקדשים רבים באסיה, אז למה לא אצלנו?. גם בארץ הצמח נפוץ בגלל פרחיו הריחניים ודווקא בקיץ מתרחשת פריחה מרשימה, ריחנית ועוצמתית. התחזוקה והגידול פשוטים וכוללים הרבה שמש ומעט השקייה. לא תעשו את הפיטניה שמחה?
 
כמה: 50 שקלים לדלי. 
 

הגיע הזמן להתחבר לשורשים. פיטניה ריחנית (צילום: אוריה אלטמן)  
 
הכי חסכוני: ההשקעה משתלמת

מה בעציץ: בוגונבילאה
 
שווה שתילה כי: אמנם הבוגונבילאה דורשת מים בשנותיה הראשונות, אבל אחרי שהיא מסיימת את גיל ההתבגרות אפשר לשחרר את השיח המרשים הזה לעשות פוטוסינתזה לבדו. השיח גדל למימדים גדולים מאוד, ויכול לשמש כגדר חיה ופרחיו בגוונים האדומים, ורודים ולבנים ישמחו כל גינה.
 
כמה: 50  שקלים לדלי.
 

מתרחב למימדים גדולים מאוד. בוגונביליאה (צילום: אוריה אלטמן)
 
הכי קוצני: רעל כחומר פעיל

מה בעציץ: חלבלוב קוצני
 
שווה שתילה כי:  החלבלוב צבעוני, מיוחד ובעל כושר הישרדות והעלים שלו סגלגלים וחלקים ובשיא תפארתו הוא יכול להגיע לגובה של כחצי מטר. אפקט יפה מתקבל בשילוב כמה חלבלובים בגוונים שונים זה לצד זה. שימו לב שחלק מהזנים מכילים שרף רעיל ולכן יש להרחיק ילדים קטנים ממנו ודווקא אחרים יטענו שהשרף הוא חומר פעיל מצוין נגד יבלות, תבחרו אתם מה אתם בדיוק מחפשים.
 
כמה:  כ- 40 שקלים ל- 10 ליטרים.
 

שורד מושלם. החלבלוב (צילום: שרה גולד)
 
הכי מקובל: בשביל הכבוד הגינתי

מה בעציץ: לגרסטרמיה 
 
שווה שתילה כי:  רבים מכתירים את הלגרסטרמיה כעץ הכי יפה לקיץ הישראלי. הוא מתאים לגינות קטנות, בעל פריחה ארוכה יחסית במגוון צבעים והכי חשוב: חסכן במים. עץ דקורטיבי ומרשים בעל גזע חלק ובסופו של דבר - פריט MUST HAVE בכל גינה שמכבדת את עצמה.
 
כמה: 140 שקלים.
 
 
מכבדים את עצמכם? לגרסטרמיה  (צילום: אוריה אלטמן)