בניין ודיור

מדריכי בנייה ירוקה  //  בונים בית חדש? כך תתכננו אותו הכי ירוק שאפשר

בונים בית חדש? כך תתכננו אותו הכי ירוק שאפשר

אם אתם בדיוק בונים בית חדש ורוצים לחסוך בעלויות, כנראה שבנייה ירוקה היא הפתרון הנכון עבורכם. כך תעשו את זה נכון

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


זיהום אוויר, התחממות גלובלית ומיעוט בשטחי בנייה מעלים שוב ושוב את הצורך להשקיע באדריכלות ירוקה, כזו שהמטרה בה היא להשתמש בצורה נכונה ויעילה במשאבי הסביבה בצורה שלא פוגעת בה. אם אתם בדיוק מתכננים בית חדש אז כדאי שתכירו כמה דרכים ואפשרויות להתאים את המבנה הבא שלכם לאורח חיים ירוק:

 
תוכנית חכמה: 

נקודת המוצא של בית ירוק היא התוכנית האדריכלית, שצריכה להתייחס לכל גורמי הסביבה במטרה לשפר את ביצועי המבנה. 
 
השלב הראשון הוא העמדה נכונה של המבנה ביחס לשטח הקיים תוך התחשבות בגורמים כמו תנועת השמש באזור, צמחייה קיימת, מבנים נוספים שיוצרים הצללות, משטרי רוחות, טופוגרפיה וגורמים מקומיים נוספים. שכלול של כל הגורמים האלו ומציאת פתרון ומענה לכל הבעיות שעולות מתוך התכנון יעזרו ליצור מבנה חכם וירוק שמנצל בצורה חכמה את המאפיינים הקיימים בו. 
 
השלב הבא הוא להקדיש מחשבה רבה לפונקציות הפנים וחשוב להכין פירוט של השימושים שאתם צריכים בחלל כמו מספר חדרי שינה, חדר עבודה, חדר משחקים, מחסן, חדר שירות, פינת אוכל, סלון, מטבח, חדר משפחה. בחרו מתוך הרשימה הקיימת את החללים בהם אתם מעוניינים והקצו לכל אחד מהם גודל מתאים שיעזור לנצל היטב את החלל ונסו לא לתכן חללים גדולים מדי שלא יהיו מנוצלים ויבזבזו מרחב קיים. אפשרות נוספת היא לתכנן חללים משולבים שיעזרו לכם לחסוך במקום ולנצל את החלל בצורה יעילה יותר.
 
 

 
 
בידוד:

אחרי שיצרתם תוכנית חכמה ויעילה, חשוב לבודד היטב את המבנה כדי ליצור בו נוחות אקלימית ולצמצם את התלות בחימום או קירור אקטיביים וכתוצאה מכך גם לחסוך בחשמל. נוחות טרמית היא הטמפרטורה הממוצעת בה גוף האדם חש בנוח ללא הזעה וללא צימרור, בידוד תרמי נכון יוצר חלל פנים שאינו מושפע משינוי הטמפרטורה בחוץ ושומר על נוחות תרמית קבועה. אבל איך עושים את זה? קיימות מספר דרכים לבודד מבנים:
 
טיח תרמי: טיח עם רמת הולכות נמוכה שמבודד את קירות החוץ של המבנה בצורה יחידה באמצעות מכונת התזה. טיח זה מאפשר פתרון נוח ויעיל ובנוסף הוא מבודד אקוסטית.
 
חלונות מבודדים: זיגוג שמשלב לוחות זכוכית ובינהם סרגל הפרדה מאלומיניום ובחלל בין הלוחות כלוא האויר שיוצר את הבידוד.
 
רעפים: למרות שהיעוד המקורי של הרעפים הוא להורדת עומס השלג מגגות משופעים, קיים שימוש נרחב בגגות רעפים גם באקלים החם של ישראל. כדי להשתמש בגגות רעפים בצורה נכונה שתספק בידוד ונוחות תרמית ישנם מספר צעדים עיקריים – לאפשר תנועה של אוויר מתחת לרעפים בעזרת חלונות או פתחי איוורור יעודיים לגגות רעפים. בנוסף חשוב לבודד בעזרת חומרי בידוד שונים כדי לא לאפשר ספיגה של אנרגיית חום. צבע הרעפים הוא אלמנט חשוב גם כן מפני שככל שהצבע יהיה כהה יותר הוא יספוג יותר אנרגיית חום. לכן עדיף לבחור צבעים בהירים.
 
גג שטוח: במקרה של גג שטוח חשוב לבחור בחומרי בידוד טובים כדי לצמצם את ספיגת החום בגג ומעבר שלו למבנה עצמו, אפשרות נוספת היא לשלב גג ירוק.
 (צילום: יח"צ)
 
 
מתכננים גג ירוק בבית:

לטרנד החדש של גגות ירוקים ישנם מספר רב של יתרונות, אקולוגיים ומבניים, כשגג ירוק יכול לצמצם התחממות והתקררות המבנה ולכן הוא מהווה גורם מבודד איכותי ויעיל מפני טמפרטורה ורעש. הדרך ליצירת גג ירוק היא שילוב של צמחייה על גבי יריעות מתאימות שמספקות מצע לצמחייה ומבודדות את המבנה. בנוסף הגג הירוק מאפשר איסוף וניצול יעיל של מי גשמים ובכך הוא גם חוסך את עלויות ההשקייה ומושך ציפורים, חרקים ובעלי חיים קטנים העוזרים לסביבה, ושיפור של איכות האוויר והסביבה.
 

(צילום: הדס צוק)
 
 
תכנון נכון של תאורה טבעית:

כחלק מתכנון המבנה כדאי להקדיש גם מחשבה רבה לנושא התאורה הטבעית בחלל. מלבד היתרון הברור של חסכון בחשמל קיים יתרון נוסף שהוא ההרגשה הנעימה והנוחה של חלל מואר היטב באור טבעי. 
 
למרות היתרון הברור קיים גם חסרון, כשבזמן החורף כניסה של שמש ישירה לחלל תעזור לחמם אותו ולתרום לתחושה נעימה אבל בימי הקיץ החמים כניסה של שמש ישרה לחלל רק תחמיר את הטמפרטורה ותיווצר תחושה לא נוחה. תכנון נכון של תאורה טבעית יעזור להכניס אור טבעי מבלי להכניס שמש ישירה לחלל על ידי מיקום חכם של החלונות במבנה ושימוש בעומק הקיר. בנוסף ניתן להשתמש בהצללות חיצוניות כמו פרגולות ומדפי אור. 
 
מספר דרכים נוספות להכנסת אור טבעי לתוך מבנה גדול במקרים בהם החלונות החיצוניים לא מספיקים הוא שימוש בסקיילייט או בפטיו – חצר סגורה בפנים המבנה המכניסה אור וקרני שמש לתוך חללי פנים.
 

(צילום: סקוט קונטי)
 
יצרו ומכרו חשמל בעצמכם:

בישראל יש לא מעט ימים של שמש ושילוב של פנלים פוטו-ולטאיים בגג המבנה יענו על כל דרישות צריכת החשמל של המבנה שלכם. במקרה של בית פרטי אפשר לחשב את צריכת החשמל לפי מספר הנפשות ולהתאים את כמות הפנלים הדרושים ובכך לענות על כל דרישות החשמל ואפילו ניתן להגיע למצב בו אתם מוכרים חזרה חשמל לחברת החשמל. למרות העלות הגבוהה יחסית של התקנת פנלים אלו יש להם חשיבות רבה מפני שהם מאפשרים הפקה של אנרגייה נקייה וידידותית לסביבה מקרני השמש המאירות בארץ באופן קבוע. 
 
תנו לחיישנים להדליק ולכבות לכם את האור:

בזמן בנייה של מבנה חדש אפשר לשלב מערכת חיישנים חכמה שעוזרת לצמצם את צריכת החשמל ומפחיתה את צריכה האנרגיה של הבית. החיישנים מגלים האם ישנה נוכחות בחדר ובהתאם לכך המערכת מכבה את מכשירי החשמל השונים ומונעת ביבוז של אנרגיה. יתרונות נוספים של מערכת החיישנים היא תכנון ורישות הבית עם מערכות מידע חכמות והתאמה שלו לאורך החיים של הדיירים, ניתן לתכנת שעות לחימום וקירור הבית ובכך לחסוך אנרגייה רבה.
 

 

עוד בנושא

מדריכי בנייה ירוקה

פורשים כנף: פתרונות מעוצבים לקרוי והצללה


מפרשי צל, פרגולות חשמליות ופרגולות המשלבות אלומיניום ועץ, אלו רק חלק מפתרונות הצללה והקרוי המתקדמים שיעזרו לכם בגשם ובשמש. לחברת קשתות הוותיקה בתחום, מגוון רב של פתרונות הצללה מעוצבים לכל עונות השנה. מוזמנים לראות

מדריכי בנייה ירוקה

מתקדם, איכותי וירוק: כל הסיבות להתקדם לגבס


בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר, כשהגבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק. על מה ולמה? חברת אורבונד מסבירה

מדריכי בנייה ירוקה

בונים ירוק: כל מה שרציתם לדעת על בנייה בעץ לפי התקן הירוק


רוצים לבנות בעץ אבל לשמור על בנייה ירוקה ועל הסביבה? איך תדעו שאספקת העצים מתנהלת בהתאם לתקנים הסביבתיים והחברתיים? חברת עץ ועצה מסבירה את כל מה שצריך לדעת על התקן FSC והמשמעות שלו

מדריכי בנייה ירוקה

רוצים לזכות ב- 1,000 שקלים לרכישת מאוורר תקרה מעוצב?


הקיץ הגיע והצורך במיזוג התעורר? ענו על השאלות שבתחתית העמוד ואולי תזכו בפרס לקניית מאוורר תקרה מעוצב שיקרר לכם את העונה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *