כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי בנייה ירוקה  //  ירוק מועיל ויפה

ירוק מועיל ויפה

בני האדם הם הגורם העיקרי לתהליך ההתחממות ולאפקט החממה, כך קובע הדו"ח האחרון של האו"ם. חברת "הייוורת" מוכיחה שאפשר גם אחרת

מאת: מיה באווינו צילום:


למרות המודעות הגוברת לגבי זיהום האוויר והצורך במיחזור ובשימור אנרגיה, הנושא עדיין לא מטופל כראוי. אמנם למיחזור בקבוקי השתייה יש תפקיד קטן בשימור איכות הסביבה, אך לא די בו, כי אנחנו ממשיכים לצרוך כמויות אדירות של אנרגיה מלאכותית, שתוצאותיה מזהמות את הסביבה.

חברת "הייוורת" היא יצרנית מקומות עבודה גמישים, המתקיימים לאורך זמן ומתאימים את עצמם למשתמש, ומאמינה במכירת הרעיון הירוק. החברה תורמת לשימור איכות הסביבה בעיצוב רהיטים, עיצוב קירות זזים ועיצוב רצפות מוגבהות. החברה רואה בחינוך הצרכנים חלק בלתי נפרד מחזון העיצוב שלה, המבוסס על הצורך באיזון היחסים בין בני האדם, מקום העבודה והסביבה.

לשם כך בנתה אולם תצוגה מרהיב בסנטה מוניקה שבקליפורניה, ובו היא חושפת את עיצוביה החדשניים, המאתגרים את המובן מאליו, וכוללים מרכיבים הקשורים בדרכים שונות לשימור הסביבה. עיצוב זה זיכה את החברה בתעודת "זהב" על מנהיגות באנרגיה ובעיצוב סביבתי  מידי המועצה לבנייה ירוקה בארה"ב.

מגרש החנייה של המבנה כולו נמצא מתחת לאדמה, כדי להפחית את אפקט החימום העירוני. בנוסף, מעודדים את העובדים להשתמש באופנים, ולשם כך נבנה אזור חנייה מיוחד ומקלחות, המופעלות על ידי מיחזור מי גשמים

אולם התצוגה נמצא בקומה הראשונה של בניין רב קומות, המשתייך לתוכנית מיחזור מי גשם,  המשמשים את המיזרקה, מערכת ההשקייה ומי האסלות. מיחזור זה מאפשר להפחית את אספקת המים ב91%. מגרש החנייה של המבנה כולו נמצא מתחת לאדמה, כדי להפחית את אפקט החימום העירוני. בנוסף, מעודדים את העובדים להשתמש באופנים, ולשם כך נבנה אזור חנייה מיוחד ומקלחות, המופעלות על ידי מיחזור מי גשמים.

המעבר דרך דלתות הכניסה אינו משרה תחושה של אולם התצוגה. הקיר החיצוני העשוי כולו זכוכית מאפשר כניסת אור יום ומבטל את הצורך באור מלאכותי. החלל עצמו מחולק באמצעות קירות זזים, שהחברה מייצרת. הקירות, שאינם בנויים מתקרה עד ריצפה (למעט מספר עמודים תומכים), עוזרים להחדיר את האור פנימה. על פי רעיון "איסוף אור" נעשה שימוש בחומרים רפלקטיבים כמו זכוכית, אלומיניום, אריחי פסיפס ובחומרים מבריקים בעלי מירקם גס ששוברים את האור בכיוונים שונים.

בניגוד לגישה לפיה עיצוב ירוק הוא מוגבל ולא אסטתי, יצרה חברת "הייוורת" חלל ירוק ויצירתי, שחוסך באנרגיה ובמים ואינו מייצר פסולת

בנוסף, התקינה החברה תאורה מלאכותית, הפועלת בעזרת חיישנים וגלאי נפח, רק כאשר נמצאים אנשים במקום. מר דיויד לאסקי, מנהל שיווק אזורי ודובר החברה, מדגיש בדבריו כי לכמות האור הטבעי בחלל, ולקשר בין חוץ ופנים יש השפעה חשובה על העובדים כל היום בתוך מבנה סגור.

לצד הקירות הזזים העשויים מחומרים הניתנים למיחזור, מייצרת החברה ריצפות מוגבהות. שני מוצרים אלה מאפשרים שיפוץ ללא פסולת של קירות שבורים וקורות ברזל, וזו תרומה גדולה לאיכות הסביבה כאשר לוקחים בחשבון שמקום עבודה טיפוסי דורש שינוי ועיצוב מידי שנתיים בממוצע.

הרצפה המוגבהת מכוסה באריחים הניתנים להרמה, ומאפשרים גמישות של תקעים, איחסון מערכות המיזוג לכל חדר בנפרד, ושליטה אינדיבידואלית בטמפרטורה של כל עובד ועובד.

התקנת מערכת החימום והקירור בריצפה בניגוד למיקומה הרגיל בתקרה, חוסכת כ80% מצינורות האיוורור וגם מספקת איכות אוויר טובה בהרבה. אריחי הריצפה בחלקם עשויים שעם ובחלקם שטיח, שני חומרים הניתנים למיחזור, אינם פולטים גז רעיל ועוזרים בהפחתת הרעש. אריחי ריצפה הניתנים להחלפה נקודתית, חוסכים בחומרים ובכמויות אשפה גדולות.

העיצוב של אזורים אלו משרה אווירה מסבירת פנים לאורחים ולעובדים כאחד, ומצביעה על הערכה לאדם העובד ועל הכרה בזכותו לתנאים אופטימליים

חברת "הייוורת" קיבלה את אות הזהב גם בזכות יכולתה ליצור חלל, שמתחשב בעובדים. החברה, שמאמינה בהפחתת הלחץ במקום העבודה ובשליטת המשתמש בסביבה, יצרה, כאמור, קשר ויזואלי עם הטבע בעזרת קירות זכוכית, ובנתה שני אזורי הפסקה, שאינם מוגדרים על ידי קירות או מוחבאים בפינה, אלא מוקפים צמחייה, ומהווים חלק אינטגרלי מהחלל כולו.
הם כוללים מטבחון עם כל הצרכים הבסיסיים, פחי מחזור שונים ואזורי ישיבה, המאפשרים לכל עובד כמה רגעים של שקט. העיצוב של אזורים אלו משרה אווירה מסבירת פנים לאורחים ולעובדים כאחד, ומצביעה על הערכה לאדם העובד ועל הכרה בזכותו לתנאים אופטימליים.

בניגוד לגישה לפיה עיצוב ירוק הוא מוגבל ולא אסטתי, יצרה חברת "הייוורת" חלל ירוק ויצירתי, שחוסך באנרגיה ובמים ואינו מייצר פסולת. העיצוב החדשני רווי הצבע והמירקם יחד עם הרעיון שעומד מאחוריו, מהווים אידיאל אסתטי ותיפקודי. תחושת הנוחות האין סופית שחשתי כמבקרת, מלווה את עובדי החברה בחיי היום יום, ומאפשרת להם להפיק את המקסימום מעבודתם.

אולם התצוגה של החברה, המציג את מוצריה ואת תרומתם לסביבה, הוא הוכחה לאורח חיים ירוק, שהוא גם מועיל וגם יפה.

עוד בנושא

מדריכי בנייה ירוקה

פורשים כנף: פתרונות מעוצבים לקרוי והצללה


מפרשי צל, פרגולות חשמליות ופרגולות המשלבות אלומיניום ועץ, אלו רק חלק מפתרונות הצללה והקרוי המתקדמים שיעזרו לכם בגשם ובשמש. לחברת קשתות הוותיקה בתחום, מגוון רב של פתרונות הצללה מעוצבים לכל עונות השנה. מוזמנים לראות

מדריכי בנייה ירוקה

מתקדם, איכותי וירוק: כל הסיבות להתקדם לגבס


בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר, כשהגבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק. על מה ולמה? חברת אורבונד מסבירה

מדריכי בנייה ירוקה

בונים ירוק: כל מה שרציתם לדעת על בנייה בעץ לפי התקן הירוק


רוצים לבנות בעץ אבל לשמור על בנייה ירוקה ועל הסביבה? איך תדעו שאספקת העצים מתנהלת בהתאם לתקנים הסביבתיים והחברתיים? חברת עץ ועצה מסבירה את כל מה שצריך לדעת על התקן FSC והמשמעות שלו

מדריכי בנייה ירוקה

רוצים לזכות ב- 1,000 שקלים לרכישת מאוורר תקרה מעוצב?


הקיץ הגיע והצורך במיזוג התעורר? ענו על השאלות שבתחתית העמוד ואולי תזכו בפרס לקניית מאוורר תקרה מעוצב שיקרר לכם את העונה

תגובות

כתיבת תגובה