כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי בנייה ירוקה  //  מצ'ופסטיק עד בית

מצ'ופסטיק עד בית

ב-1880 הדליק אדיסון את מנורת החשמל הראשונה, וחוט הלהט שלה היה עשוי במבוק. הצמח היחיד, ששרד את פצצת האטום בהירושימה הוא הבמבוק, ולא ניכרו בו פגיעות גנטיות.

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


ביקור קצר ואינטנסיבי בויאטנם השאיר עלי את חותמו, וחיזק מאוד את עמדותיי ביחס לבעיית האקולוגיה העולמית. ארבעה ימים כולל טיסות (31 שעות לכל צד) נשמעים כהרפתקה מעייפת, שלא משיגה את מטרתה. אך מסתבר בדיעבד, שרונית גרינברג, בעלת 'קנה קש', החברה היחידה בארץ, המתמקדת בשיווק במבוק כחומר גלם ומוצרים מוגמרים, ידעה בדיוק מה צופנת לנו נסיעה זו, והיא, אכן, השיגה את מטרתה.

שני מלווים תושבי המקום, האדריכל ריצ'ארד דאנסיי והאו דאנג, מעצב ויצרן רהיטים, אירחו אותנו במהלך הסיור. במשך יומיים וחצי אינטנסיביים, הזינו אותנו מבוקר עד לילה באמונתם, שעיקרה שמירת כדור הארץ, והקשר בינה לבין הפונטנציאל התעשייתי והעיסקי רב המשמעות הטמון בבמבוק, ושכנעו אותנו, כי  שני עניינים אלה, זה לצד זה, עשויים לשנות את פני העולם, להחדיר תפישות חדשות, לעזור  בשימור העולם ולפתח מוצרים חדשים, ובהתאם לכך – שווקים מתאימים.
תכונותיו המופלאות של הבמבוק כחומר חזק ויציב, לצד גמישותו, הופכת אותו לחומר גלם מצוין, המתאים למטרות שונות. המודעות לתכונותיו ואפשרויות היישום הטמונות בו, שדרגה את ההתייחסות אליו, והדעה שמוצרי במבוק נתפשים כזולים ובלתי עמידים, פינתה את מקומה לטרנד עולמי, השם את הבמבוק במקום המגיע לו.
 

העובדה, שהבמבוק הוא הצמח היחיד, ששרד את פצצת האטום בהירושימה ולא ניכרו בו פגיעות גנטיות. סולם האיכויות של הבמבוק נקבע על פי עובי דפנות הקנים: ככל שהדופן עבה יותר והחלל צר, איכות הבמבוק גבוהה יותר. בויאטנם גדלים במבוקים בעלי קנה מלא, הנתפשים כאיכותיים ביותר. אלה מתאימים לפיתוח תעשייתי, המקנה לבמבוק מראה של עץ לכל דבר, ושימושיו מגוונים בהתאם. 
 1500 סוגים של במבוק מצויים בעולם, והם גדלים בכל חלקו הדרומי והחם יותר  של כדור הארץ. כל סוגי הבמבוק מתאימים לתעשייה, מצ'ופ סטיקס, קסמי שיניים, בדים ונייר, ועד לבניית בתי מגורים ומבנים ציבוריים.
 

צמח הבמבוק גדל במהירות, שאינה מפחיתה מחוזקו. עדות לכך יכולה לשמש במסגרת המודעות, הגוברת בעולם, נערכה לא מכבר תחרות בינלאומית לבנייה בבמבוק. בתחרות, שהתקיימה במאי השנה, בפאיה שבהוואי, השתתפו 64 מדינות מכל רחבי העולם, וביניהם גם האדריכל יוסי קורי מסטודיו "גיאו-טקטורה"  מישראל. קורי הציג תוכנית והדמיה של מבנה מודרני, הנקרא "יהלומי במבוק". עבודתו של קורי זכתה לתגובות נלהבות, למרות שלא הגיעה לעשרת המקומות הראשונים. 50 מדינות הגיעו לגמר, ומתוכן זכו 4 מדינות בפרסים.
 

במקום הראשון נבחר מבנה בית ספר בבנגלדש, שנבנה על ידי המורים והתלמידים בהנחיית אדריכלים אירופאים. המבנה תוכנן על ידי צמד אדריכלים גרמנים, אנה הרניגר ואליק רוזווג. בפרס השני זכו אדריכלים ויאטנמים, שעיצבו בית קפה, שנקרא 'רוח ומים': מקום רחב ידיים, שבמרכזו בריכת השתקפות גדולה, דרכה, על גבי גשרים ומדרכים, המוגבהים מעט מעל פני המים, מגיעים לנקודות ישיבה, הפזורות סביב הבריכה ובתוכה. הרעיון המרכזי בעיצוב היה ניצול מירבי של הרוח והמים לצינון המקום. לפרס זכתה גם תחנת אוטובוסים, המותאמת לאקלים טרופי, תוכננה עבור העיר בוגותא שבקולומביה, ובה מעברים מוצלים ויפים, המנעימים את זמנם של הממתינים.
 

פרס הערכה מיוחד הוענק לזוג אדריכלים, מארק קפל וטומא קורק מהרפוליקה הסלובקית, שניצלו את תכונותיו הגמישות של הבמבוק ליצירת סביבה נעימה ומרגיעה, בה מים מפכים, והסככות הטבעיות נראות ככנפים עדינות.
כשמדובר בתחרות ובמקבלי פרסים, אי אפשר שלא להזכיר את זוכה פרס העיצוב בתערוכת הרהיטים, שנערכה השנה  בסינגפור. האו דאנג זכה בפרס על כסא עבודה גמיש  עשוי כולו במבוק. סדרת כסאות ושולחנות תואמים נרכשו על ידי חברה סקנדינבית, המרבה לשלב בקולקציה שלה רהיטים עשויים במבוק.

עוד בנושא

מדריכי בנייה ירוקה

פורשים כנף: פתרונות מעוצבים לקרוי והצללה


מפרשי צל, פרגולות חשמליות ופרגולות המשלבות אלומיניום ועץ, אלו רק חלק מפתרונות הצללה והקרוי המתקדמים שיעזרו לכם בגשם ובשמש. לחברת קשתות הוותיקה בתחום, מגוון רב של פתרונות הצללה מעוצבים לכל עונות השנה. מוזמנים לראות

מדריכי בנייה ירוקה

מתקדם, איכותי וירוק: כל הסיבות להתקדם לגבס


בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר, כשהגבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק. על מה ולמה? חברת אורבונד מסבירה

מדריכי בנייה ירוקה

בונים ירוק: כל מה שרציתם לדעת על בנייה בעץ לפי התקן הירוק


רוצים לבנות בעץ אבל לשמור על בנייה ירוקה ועל הסביבה? איך תדעו שאספקת העצים מתנהלת בהתאם לתקנים הסביבתיים והחברתיים? חברת עץ ועצה מסבירה את כל מה שצריך לדעת על התקן FSC והמשמעות שלו

מדריכי בנייה ירוקה

רוצים לזכות ב- 1,000 שקלים לרכישת מאוורר תקרה מעוצב?


הקיץ הגיע והצורך במיזוג התעורר? ענו על השאלות שבתחתית העמוד ואולי תזכו בפרס לקניית מאוורר תקרה מעוצב שיקרר לכם את העונה

תגובות

כתיבת תגובה