כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי בנייה ירוקה  //  קונכייה בלב היער

קונכייה בלב היער

קרואיסאווה היא אזור קלאסי של ווילות נופש ביפן עוד מהזמנים שבהם נהגו מבקרים לשהות במקום חודש לפחות. אחד מבעלי הבתים החליט להכניס מעט חידוש במסורת הבנייה באזור

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


תנאי מזג אוויר קשים, לחות גבוהה והבדלי טמפרטורה, גרמו לכך שבתים רבים בקרואיסאווה הוזנחו ונהרסו. השינקנסן, רשת הרכבות המהירות ביפן קיצרה את המרחק לקרואיסאווה, והיום אפשר להגיע מטוקיו לאזור הנופש תוך שעה ועשר דקות נסיעה מטוקיו, ולבלות בו סוף שבוע בלבד. עובדה זו אינה מונעת את הצורך להשקיע בתחזוקת הבית.  
בדרך כלל נהוג לבנות באזור בסגנון מסורתי נטול בטון. המבנה הגדול דמוי קונכייה, שנמצא ביער, מעורר, לפיכך, עניין וסקרנות. קשה לקבוע מהו בדיוק המבנה הזה, כי בניגוד למערות ולסלעים, המקיפים אותו, אין הוא קשור לטבע, ובוודאי שאינו חורבה עתיקה. יש כאן מסגרת וצורה, שנבנו במקום אחר, למען מטרה שונה לחלוטין. 
הקונכייה, שנראית כמרחפת מעל פני האדמה, כמו תפאורה מסרט מדע בדיוני, יש רצפה, תקרה, וחללים מופרדים על ידי קירות, המשמשים את הדיירים כחדרי מגורים פונקציונאליים לכל דבר. 
 
בדרך כלל נהוג לבנות באזור בסגנון מסורתי נטול בטון. המבנה הגדול דמוי הקונכייה שנמצא ביער מעורר לפיכך עניין וסקרנות 
 
מטרתו של קוטארו איידי (kotaro ide) אדריכל יפני בן 41, שנולד ועובד בטוקיו במשרד אדריכלים שהקים,  ARTechnic Architects, הייתה להקים מבנה, שישרוד את התנאים במקום, וידרוש מינימום זמן לתחזוקה. "שאיפתנו הייתה לקבל מקום, שיאוכלס לעתים קרובות לאורך שנים רבות, ובו בזמן יהיה מתואם עם הסביבה", הסביר קוטארו, כשתיאר את הקונכייה, "להיות 'בראש אחד' עם הטבע אין פירושו להיכנע לו, אלא לחיות אתו בדו-קיום". 
הטמפרטורות הנמוכות והלחות הגבוהה באזור יוצרות תנאי אקלים קשים. משום כך נרקבים בתים רבים, שנבנו בצורה מסורתית ללא בטון. האם הדבר מתוזמן עם הטבע? ייתכן. אך עובדה זו מעמידה את עניין הנוחות בסימן שאלה. בתים רבים אינם נמצאים בשימוש כבר שנים רבות, וכתוצאה מכך הם ממשיכים להיהרס. בבניית הקונכייה נעשה שימוש בבטון ובמבנה מוגבה, ואלה  עזרו לווילה להתגונן מפני הלחות.
קיום המבנה מותנה ביכולתו לשאת את הטבע. באמצעות בידוד חלל המגורים מן השטח הפתוח,  ושדרוג איכותו כמקלט, מוגן הבית מאיתני הטבע, ומעניק לדיירים סביבה נוחה. כך אפשר לטפל בבית, ולהתגורר בו לעתים קרובות לאורך זמן. כשמדובר בווילות, במיוחד אלה, שנועדו לשימוש תקופתי, תכיפות השהות היא הגורם להתמזגותם עם הסביבה.
 
בגלל תנאי האקלים הקשים, נרקבים בתים רבים שנבנו בצורה מסורתית. האם הדבר מתוזמן עם הטבע? 
 
טשטוש הגבולות שבין האדם לטבע הוא מעלה יפנית. אף על פי כן, את האידיאל הזה אפשר להשיג רק בתשומת לב מדוקדקת ובדאגה יומיומית לשטח הפתוח. אנו יכולים לדאוג לכך בבתינו, אך קשה ליישם זאת בווילות בחיק הטבע, שנועדו למגורים תקופתיים, למטרת נופש. אם השהות בהן מחייבת לבלות ימים תמימים בתחזוקת המקום, מדוע לנסוע לשם בכלל? חלל מגורים, המתמזג עם הטבע, אמנם מושך מאוד, אך מחייב להקדיש זמן רב לתחזוקת המקום. 
הווילות אינן צריכות רק להוות מקום פונקציונאלי לבילוי של סוף שבוע. מטרתן העיקרית היא לנוח, לבלות את שעות הפנאי, וליהנות מנופים ציוריים, שאינם משעממים לעולם, בקרבת הטבע. "ניסינו להגביר את עצמתו של הסובב את הבית באמצעות שילובו במבנה המרווח, לפי סגנונם של פסלים מודרניים רבים", מסביר קוטארו,  "כדי לאפשר שימוש בבית, הקדשנו תשומת לב ניכרת לנוחות שבו, ולרמת הביצוע של פרטים".
 
טשטוש הגבולות שבין האדם לטבע הוא מעלה יפנית. אף על פי כן, את האידיאל הזה אפשר להשיג רק בתשומת לב מדוקדקת לשטח הפתוח
 
מערכת הבקרה המרכזית מאפשרת לשלוט על כל הציוד החשמלי והמכאני בעזרת שלושה כפתורים בלבד; בנוסף, הנעילה הביומטרית ומערכת האזעקה מפחיתות את החרדה ואת הלחץ מניהול סידורי האבטחה בבית. מערכת חימום תת רצפתי, שהותקנה בבית, מקטינה את השימוש באנרגיית חום. כדי להימנע מריקבון, הותקנה מערכת ניקוז, המותאמת לאזורים קרים. אותה מערכת גם מסייעת במניעת התפתחות של עובש, ועוזרת בחסימת רוח פרצים, כך, שאפשר ליהנות מחלל נרחב, שיש בו פתחים גדולים. המערכת שולבה בסגנון עיצוב פנים האדריכלי. בשל המחשבה על תחזוקה עתידית של פנים הבית ושל הציוד (כולל מסגרת החלון), והשימוש הקבוע בו, נבנה שלד הבניין בנפרד. הוא אמור להיטמע בסביבה במשך הזמן. כדי לייעל את התחזוקה נצבע הבטון החשוף בגימור חדיר מיוחד לבטון.
"התכנית הייתה לבנות את הבית מסביב לעץ אשוח ענקי, הנמצא במרכז השטח, ולשתול שורה של עצי מחט, שישתלבו בנוף הטבעי. במקור גם, תכננו לבנות את מבנה הקונכייה במשטחים תלת ממדיים מתעקלים, אבל בשל החריגה מהתקציב, ובשל שיטת הבנייה והגימור, שינינו את התכנית ויצרנו את המבנה ממשטחים דו ממדיים מתעקלים".
 
בזמנים שבהם לא שוהים הדיירים בבית, והטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס, נכנסת לפעולה מערכת הפשרה אוטומטית, המותקנת מתחת לרצפה
 
רצפת הבית בנויה כ-1.40 מ' מעל פני השטח. החלק התחתון של מבנה הקונכייה בולט מאוד כלפי חוץ, ותומך במרפסת, הבנויה גם היא באותו גובה. כל צינורות האוורור מותקנים מתחת למסגרת החלון, ומאפשרים לאוויר לזרום דרך תריס הרפפות שבמרפסת. "כשתכננו את החלונות, ניסינו להגדיל את האוורור הטבעי (בחלקים שונים בבית אין מיזוג אוויר). גם אם במבט חטוף עשוי החלל, שצורתו גליל אובלי להיראות כבזבוז מקום משווע", מתאר קוטאר "הצלחנו למצות את השימוש הפונקציונאלי בחלל באמצעות הצבת הרהיטים בחלקו התחתון. כמו שהזכרנו קודם לכן,  בבית הותקנה מערכת חימום תת רצפתי". 
הפרדת החלק האובלי באמצעות רצפה שטוחה, יצר חלל בצורת קשת. בחלק התחתון של האליפסה הותקנו צינורות מערכת החימום. אוויר חם, הזורם ממקומות אחרים בבית, שנמצאים בשימוש קבוע, מחמם את כל הרצפה ביעילות. בסופו של דבר, משוחרר האוויר החם דרך חרכים, שהותקנו ליד החלון, שמונעים כניסה של רוח פרצים קרה. בזמנים שבהם לא שוהים הדיירים בבית, והטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס, נכנסת לפעולה מערכת הפשרה אוטומטית, המותקנת מתחת לרצפה, שפועלת על רמת אנרגיה נמוכה מאד, מפשירה תחילה את הצנרת, ומונעת את פיצוצה. המערכת הותאמה לבית בצורה טובה יותר באמצעות תוספת של תוכנת מחשב, הגורמת להפעלת תת מערכת לספיגת לחות ואוורור, המופעלת באופן קבוע וביעילות רבה במשך כל השנה.

עוד בנושא

מדריכי בנייה ירוקה

פורשים כנף: פתרונות מעוצבים לקרוי והצללה


מפרשי צל, פרגולות חשמליות ופרגולות המשלבות אלומיניום ועץ, אלו רק חלק מפתרונות הצללה והקרוי המתקדמים שיעזרו לכם בגשם ובשמש. לחברת קשתות הוותיקה בתחום, מגוון רב של פתרונות הצללה מעוצבים לכל עונות השנה. מוזמנים לראות

מדריכי בנייה ירוקה

מתקדם, איכותי וירוק: כל הסיבות להתקדם לגבס


בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר, כשהגבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק. על מה ולמה? חברת אורבונד מסבירה

מדריכי בנייה ירוקה

בונים ירוק: כל מה שרציתם לדעת על בנייה בעץ לפי התקן הירוק


רוצים לבנות בעץ אבל לשמור על בנייה ירוקה ועל הסביבה? איך תדעו שאספקת העצים מתנהלת בהתאם לתקנים הסביבתיים והחברתיים? חברת עץ ועצה מסבירה את כל מה שצריך לדעת על התקן FSC והמשמעות שלו

מדריכי בנייה ירוקה

רוצים לזכות ב- 1,000 שקלים לרכישת מאוורר תקרה מעוצב?


הקיץ הגיע והצורך במיזוג התעורר? ענו על השאלות שבתחתית העמוד ואולי תזכו בפרס לקניית מאוורר תקרה מעוצב שיקרר לכם את העונה

תגובות

כתיבת תגובה