כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי ריצוף וחיפוי  //  על רצפת פרקט

על רצפת פרקט

שנים רבות אחרי שהפרקט "עשה עלייה", אפשר לומר בוודאות שרצפת הפרקט התאקלמה בארץ, אך היא עדיין נתפסת ייחודית

מאת: טלי בן-אבי, מגזין בניין ודיור צילום:


לידים:
1. לרצפת פרקט העשויה עץ טבעי יש יתרון בולט על כל רצפה אחרת – היופי שלה, שמשתנה בכל שלב קיומה
2. בבתים ובארמונות עתיקים שבהם נשמרה רצפת הפרקט המקורית, מוסיף יופייה הוד והדר לחלל שבו היא נמצאת
3. לייצור של לוחות חדשים במראה מיושן יתרון בולט של אספקה ללא הגבלה ומראה הומוגני

אחד מסממני היוקרה שיובאו לארץ וזכו כאן לאהדה רבה הוא, ללא ספק, רצפת הפרקט. כמו לכל דבר יוקרתי, גם לרצפת הפרקט קמו חיקויים מתועשים זולים וזמינים יותר, שחלקם אמנם עשויים ברמה גבוהה מאוד אך הם עדיין חיקוי למקור.

על מה שקורה היום בארץ בתחום רצפות הפרקט שמענו מפי ארי שפירא מחברת קאר פרקט, שמאז שנת 1984, עת הקים את החברה, צופה בשינויים בהתייחסות לרצפות פרקט בארץ, הן בתפיסה הכוללת והן בטרנדים אופנתיים.

לרצפת פרקט העשויה עץ טבעי יש יתרון בולט על כל רצפה אחרת – היופי שלה, שמשתנה בכל שלב קיומה

לדעתו של שפירא, לרצפת פרקט עשויה עץ טבעי יש יתרון בולט על כל רצפה אחרת –  היופי שלה, שמשתנה בכל שלב קיומה. לרצפה יש יופי ייחודי, בשנים הראשונות, ובמהלך הזמן היא גם מתיישנת יפה יותר מכל חומר אחר. ראיה לכך אפשר לראות בבתים ובארמונות עתיקים שבהם נשמרה רצפת הפרקט ויופייה הייחודי מוסיף הוד והדר לחלל שבו היא נמצאת.

את רצפות הפרקט אפשר לחלק לשלושה סוגים: הראשונה והנפוצה ביותר היא הרצפה הקלאסית במראה חדש, שבה מונחים לוחות מוארכים בכיוון אחד, כשכולם בגודל אחיד או בגדלים שונים. רצפת פרקט כזו מתאימה לכל סגנון עיצוב: רטרו, קלאסי, מינימליסטי ומודרני. הסוג השני, רצפה מדוגמת שאותה יוצרים מלוחות קטנים יותר המונחים בדוגמאות, כגון אדרת הדג, ורסאי קלאסי, שתי וערב ואחרות. רצפה מדוגמת מתאימה לכל חלל החדר או כקטע דקורטיבי המשתלב ברצפה קלאסית, שגווניה מותאמים לאחד מחלקי הדוגמה. רצפה מדוגמת מתאימה במיוחד לסגנון עיצוב אירופאי וקלאסי. לקבוצה השלישית משתייכות רצפות הפרקט מפירוקים – עץ גולמי במראה טבעי מיושן שניכרות בו שיני הזמן. הביקוש הרב לאופנת הפירוקים הביאה את חברת DI LEGNO, שאת מוצריה מייבאת קאר פרקט, להקים קו ייצור של לוחות חדשים במראה מיושן. היתרונות הבולטים בו הם אספקה ללא הגבלה ומראה הומוגני. לרצפה המיושנת מראה כפרי אירופאי המתאים לסגנון פרובנסי, טוסקני ולופט אמריקאי.

הגימור הוא גורם נוסף המשפיע על מראה החדר ומקרין על הריהוט הנמצא בו. צביעת לוחות הפרקט נעשית על ידי קאר פרקט בהתאם לדרישות הלקוח, ואפשרויות הגימור רבות: שמן, הברשה, לכה מבריקה, משי או מט, פרקט מולבן או מעושן. לאחרונה החלה אופנה של פרקטים צבועים בגוני פסטל שונים או בשחור מבריק המעניק לחדר מראה אריסטוקרטי מיוחד.

בבתים ובארמונות עתיקים שבהם נשמרה רצפת הפרקט המקורית, מוסיף יופייה הוד והדר לחלל שבו היא נמצאת

שפירא מסביר מהם הפרמטרים שיש לשקול כאשר באים לבחור פרקט. "קודם כול חשוב לראות את רצפת הפרקט באולם התצוגה, כי מלוח אחד קשה לקבל את הרושם איך תיראה הרצפה כולה. שנית, כדאי להחליט על סגנון עיצוב הפנים והריהוט לפני שמחליטים על הרצפה, ושלישית, תקציב". וכאן עבר שפירא להסביר על ההבדלים בין שלושת הסוגים היוקרתיים, שללא ספק משפיעים על התקציב:
פרקט תלת-שכבתי – רצפת הפרקט הנפוצה ביותר המורכבת מלוחות העשויים שלוש שכבות: שכבה עליונה בעובי 4 מ"מ, המקנה את מראה הרצפה ומודבקת על שתי שכבות בסיס של עץ אורן. שיטת היישום של רצפה זו יכולה להיות בהדבקה או כרצפה צפה, ובכל אחד מהגימורים הרצויים.

פרקט דו-שכבתי – נחשב מוצר יוקרתי ובהתאם לכך גם מחירו. השכבה העליונה עבה יותר מזו של התלת-שכבתי, והיא מודבקת על גבי עץ לביד מיוחד המורכב מסיבים בכיוונים שונים, דבר המונע התרחבות והתכווצות של הלוחות ושומר על רצפת הפרקט לאורך זמן. יישומה בהדבקה בלבד.

פרקט גושני מיושן – לוחות עץ אלון משובח המעובדים בשיטה מיוחדת של תהליך יישון מסוים. הפרקט עובר את תהליך ההתרחבות וההתכווצות ומוסיף לרצפה יופי. ההתיישנות שלו רק משפרת את מראהו.

לייצור של לוחות חדשים במראה מיושן יתרון בולט של אספקה ללא הגבלה ומראה הומוגני

רצפות פרקט מתאימות לכל חדרי הבית ולכל סגנונות האדריכלות. לאחרונה גם נשבר המיתוס שבחדרי אמבטיה ובמטבח לא מניחים רצפת פרקט, וביותר ויותר בתים אפשר לראות רצפות פרקט גם בחדרים ה"רטובים". בחדרים אלה עדיף לבחור רצפת פרקט העשויה עץ טיק העמיד בתנאי לחות. המהדרין בוחרים ברצפה שבמקורה יוצרה עבור יאכטות, והיא כוללת רצועות גומי שחור הסוגר את הרווחים שבין הלוחות.
עוד דבר שמקל את בחירה ברצפת פרקט הוא נושא האחזקה. הטיפול של היום אינו דומה למה שהיה נהוג בעבר, והטיפול ברצפות פרקט לעתים קל יותר מריצוף אחר. חומרי טיפול וניקיון נכונים עוזרים בקלות לשימור מראה הפרקט. 

עוד בנושא

מדריכי ריצוף וחיפוי

חקוקה באבן: חברת פרביטל מובילה בתחום האבן


מחפשים משטחים למטבח? רוצים להחליף את הריצוף ולשפץ את המדרגות? או שאולי אתם מעוניינים בכיור ואמבטיה חדשים? כך או כך, המקום שאליו אתם רוצים להגיע הוא פרביטל

מדריכי ריצוף וחיפוי

פשוט לעצב: לשפץ את הבית ולהישאר בחיים


רבים מאיתנו משתוקקים לערוך שינוי בעיצוב הבית, אך נרתעים מהקושי. על מנת להקל על תהליך השיפוץ, חברת "נגב" משיקה בימים אלה חבילה ייחודית המשלבת ייעוץ אישי עם מעצב פנים וחבילת מוצרים יוקרתיים מהמותגים המובילים באירופה במחירים אטרקטיבים ונוחים.

מדריכי ריצוף וחיפוי

הריצוף שגנב את ההצגה: חמש דרכים להפוך את הרצפה לדבר הכי מעניין בבית


אנחנו נוטים להאמין שהרצפה צריכה להיות ניטרלית, ולדרוש כמה שפחות תשומת לב – אבל לפעמים קצת העזה יכולה להעניק רצפה מיוחדת שתעצים את כל מראה הבית

מדריכי ריצוף וחיפוי

חקוק באבן: מנהלי חברת פארק האבן בראיון בלעדי


ישראל בר ואייל שליבובסקי, מגדולי המומחים בתחום מוצרי האבן הטבעית ומנהלי חברת פארק האבן, מנדבים מניסיונם העשיר

תגובות

כתיבת תגובה