כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי ריצוף וחיפוי  //  ריצוף: לעשות את זה נכון

ריצוף: לעשות את זה נכון

עומדים בפני ריצוף הבית? למעצבת הפנים נורית גפן, מנהלת פורום עיצוב פנים באתר מספר עצות בשבילכם

מאת: נורית גפן, מנהלת פורום עיצוב פנים צילום:


יש לכם שאלות בנושאי עיצוב פנים? פנו לנורית בפורום עיצוב פנים.

אחת הבחירות הראשונות של חומרי הגמר בבית היא בחירת סוג הריצוף שמשפיעה הן על ההכנות הנדרשות בזמן הבניה והן על עלויות הבנייה – בחירה זו היא בין הרכיבים המשפיעים ביותר על עיצוב הבית וסגנונו.

חשוב לציין כי אין כללים חד משמעיים לפיהם סוג רצוף אחד מתאים לסגנון עיצובי מסויים, וכי הסגנון מושג מצרוף של מרכיבים שונים. לדוגמה: לעץ נוטים ליחס מראה כפרי, אבל עץ כהה מאוד או בהיר, ממויין בקפדנות וצבוע בהתאם יהיה בסיס למראה סופר מודרני; הדבר נכון גם בבחירת עיבוד האבן והשיש, ובחירת אריחי הגרניט פורצלן השונים והרבים.

ככלל, סוגי הריצוף מתחלקים לחומרים טבעיים – אבן (מקומית ומיובאת), עץ (פרקט תלת שיכבתי, רב שכבתי ועץ גושני) והטרה קוטה, ולחומרים סינתטיים – הגרניט פורצלן והלימינציה. לכל חומר תכונות שונות, ויש לבחור בחומר המתאים בתכונותיו לסגנון החיים ולסגנון העיצובי.
לחומרים הטבעיים יתרון משמעותי שטמון בהתיישנות ההדרגתית שלהם שמוסיפה אופי למראה שלהם עם השנים וניתן לחדש אותם באמצעות ליטוש ושיוף.

אבן והעץ מחייבים תחזוקה שוטפת – מריחת לכה או שמן לעץ וסילר לאבן – וניקיון מיידי בשל ספיגה מוגברת שהיא חלק מאופיים. את העץ ואת רוב סוגי האבן יש ליישם על גבי ריצוף קודם (סוג ב').

עובי האבן לריצוף הוא 2 ס"מ, עץ תלת שכבתי נע בין 14-17 מ"מ ולכך יש להוסיף את עובי הריצוף הבסיסי וחומרי ההדבקה על מנת להגיע לגובה הסופי הרצוי ולתכנן כראוי את ההכנות הנדרשות לכך.

החומרים הטבעיים, מעצם מהותם אינם אחידים, זה יופיים אך כאן גם טמון מקור בלתי נדלה לאכזבה בעת האספקה. חשוב מאוד להגדיר את רמת המיון המוזמנת (אשר תבוא לידי ביטוי גם במחיר), ולהתאימה לסגנון הבית. אבן עם מאובנים וגידים רבים יחסית או עץ עם "פרחים" מודגשים ו"עיניים" תתרום לסגנון כפרי וכבד יותר, ואילו אבן ועץ ממויינים יותר ייתנו תוצאה נקייה וקלאסית יותר.

האבן מגיעה בגימורים שונים המשפיעים אף הם על המראה הסופי, ומחייבת לרוב (אלא אם הגיעה מעובדת מראש) בליטוש ומריחת סילר, אשר ישפיעו אף הם על הגוון הסופי ועל המראה, הנע בין ברק קריסטלי בעל אופי מודרני למראה עתיק בעיבוד ידני דרך המראה הכפרי המלוטש ברמת מט-משי.
פרקט ניתן לרכוש בגוון טבעי ולגוונו בהתאמה אישית (בשטח או מראש), או לרכוש אותו כמוצר מוגמר. מנסיוני, למרות הפיתוי הרב בהתאמת הגוון לפנטזיות האישיות, נוצר כאן מקור נוסף לפער בציפיות, שכן הלוחות סופגים את הגיוון באופן שונה, תוצאה שלא תמיד עולה בקנה אחד עם דוגמת הגוון שנבחרה.

לחומרים הסינתטיים, הגרניט פורצלן והלמינציה, עמידות ורמת שחיקה גבוהה (תלוי באיכות היצרן כמובן), ויתרונם הגדול הוא בהיותם מוצר מוגמר, שמראהו בחדר התצוגה יהיה דומה ככל הניתן למראה בבית. חסרונות החומרים הסינתטיים באי היכולת לחדשם, אם וכאשר נותר נזק לאורך זמן, למעט האפשרות בהחלפה מקומית של לוח או אריח.

להוספת מראה טבעי לחיפוי הלימינציה, כדאי לבחור בלוחות עם פאזה (חריץ), המקנה להם מראה של לוחות עץ טבעיים (תוספת שכמובן מייקרת את עלותם). גם את הלימינציה יש ליישם על גבי ריצוף קודם.

מגוון המחירים הוא עצום, ואין סוג אשר עלותו זולה או יקרה באופן מובהק. המחיר הוא תמיד פונקציה של איכות, של ארץ היצור, ושל המידות (בדרך כלל, ככל שגדול יותר יקר יותר).

בתמונות ניתן להתרשם מסוגי ריצוף שבחרתי לפרוייקטים שונים שעיצבתי, להשגת אופי וסגנון שונים.

לאחר שבחרנו, הזמנו וציפינו חשוב לזכור כי הריצוף (למעט עץ) הוא בדרך כלל ההזמנה הראשונה והיקרה המותקנת בבית, ובאופן טבעי נוטה לאכזב. חשוב לזכור כי יהיה הבדל גדול ולטובה, בין המראה של רצפה בבית ריק לחלוטין לבין זה שיתקבל בסופו של דבר לאחר השלמת הבית וריהוטו.

יש לכם שאלות בנושאי עיצוב פנים? פנו לנורית בפורום עיצוב פנים.

 

עוד בנושא

מדריכי ריצוף וחיפוי

אורבונד – עם גבס הכל אפשרי


צריכים פינת עבודה פרטית ושקטה בבית? בנו מחיצה בגבס בחצי הגובה על הריצוף הקיים. רוצים את מסך הטלוויזיה שקוע בקיר הסלון? שלבו חיפוי גבס על הקיר הקיים וקבלו יצירה תלת ממדית שלא תמצאו בשום חנות. עם גבס כל החלומות התכנוניים והעיצוביים יכולים להתגשם

מדריכי ריצוף וחיפוי

תקופת האבן המודרנית


כולם מדברים על ריהוט ואבזור, אבל מה לגבי חומרי הגלם שמרכיבים לנו את הבית? היכרות עם החומרים החדישים ביותר ועם המגמות העדכניות בתחום

מדריכי ריצוף וחיפוי

מעוצב יעיל וחסכוני - כל הסיבות לבחור בבטון מוחלק


אין הרבה חומרים שיכולים להתאים גם לווילות אלגנטיות וגם למוסכים משומנים. בחברת אדל פרויקטים מסבירים איך הפך הבטון המוחלק לכוכב העולה של עולם הריצוף והחיפוי

מדריכי ריצוף וחיפוי

יופיו של הבית מתחיל מלמטה


מראה הבטון מוחלק סוחף את בעלי הבתים, המשרדים ולא רק אותם. אומנות ובטון בע״מ מספקת מדריך לשלושה סוגים דקורטיביים אהובים במיוחד בתחום הריצוף

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...