בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  גבס: כל מה שחשוב לדעת על החומר הכי פופולרי בעולם הבנייה

גבס: כל מה שחשוב לדעת על החומר הכי פופולרי בעולם הבנייה

כשמדובר בחומר שהפך את החיים שלנו להרבה יותר ספונטניים בכל מה שקשור לבנייה ולשיפוץ, חייבים לכסות את כל הקצוות. חברת אורבונד מספקת לנו תשובות לכל השאלות החשובות

מאת: צילום:


כבר שנים שגבס נחשב לפתרון אידיאלי שחולל מהפכה בעולם הבנייה והעיצוב. כחומר גמיש, נוח וקל לבנייה ולהריסה, השימוש בגבס נהפך למובן מאליו כשהוא משנה את התפיסה בכל הנוגע לשיפוצים ולעשיית שינויים במבנה לפי הצורך. אבל מה לגבי בידוד מרעש ומחום וקור? ומה ניתן לעשות עם הסדקים והנפיחות שנוצרו בו?  אדריכלית חברת אורבונד, מיכל זוהר, עונה לנו על כל השאלות החשובות. 

 

מה היתרון בלבנות קיר גבס?

"היתרון הכי גדול בשימוש במחיצות גבס הוא הגמישות. חוץ מהיכולות הפלסטיות של החומר ברמת העיצוב והאפשרות ליצור איתו כמעט כל צורה אפשרית. מעבר לכך, השימוש בגבס מקנה את היכולת לעשות שינויים במבנה במידת הצורך ושינוי החללים בהתאם לצורכי החיים העכשוויים. יתרון נוסף הוא מהירות הבניה במחיצות גבס ורמת הגימור הגבוהה של המחיצות".  

 

אדריכלות ועיצוב פנים: אדריכל גיא וילקסון, וי סטודיו אדריכלים

 

מה קודם למה? ריצוף או בניית קירות גבס?

"את מחיצות הגבס אנחנו מיישמים על הריצוף. ולכן, קודם כל מסיימים לרצף את החלל ורק לאחר מכן מיישמים מחיצות גבס. יש לזכור כי בחללים רטובים יש ליצור הגבהה למחיצות הגבס".

 

סדקים ונפיחות בלוחות גבס- על מה זה מעיד ומה ניתן לעשות?

"להיווצרות סדקים בקירות יכולות להיות סיבות רבות, כמו תזוזות של המבנה, תנועות הקרקע, שקיעות יסוד, חוסר אחידות והתאמה בין מרכיבי הקיר, יישום לא נכון, שקיעה עקב ביסוס לקוי של יסודות ועוד. כל אלה יכולים להשפיע וליצור סדקים גם במחיצות ובחיפויי הגבס. במצבים הקשורים לתזוזות של המבנה, ולא חשוב מה הסיבות לתזוזות אלה, יהיה קשה מאוד למנוע את הסדקים, וגם לאחר תיקון הם עלולים לחזור. יישום לא נכון של מחיצות הגבס יכול להתבטא בכמה אופנים: שימוש בחומרי איחוי לא נכונים למישקים, היעדר סרט נייר בחיבור המישקים או יישום לא נכון של בסיס המחיצה – הקונסטרוקציה.

בכדי להיות בטוחים כי מחיצת הגבס מיושמת כדרוש, יש להשתמש בהנחיות היצרן ליישום המחיצה. סוגים שונים של לוחות גבס דורשים חומרי איחוי שונים במישקים, כמו גם מטרת השימוש במחיצה. 

נפיחויות של לוחות גבס נובעות בעיקר מרטיבות. הסיבות לכך יכולות לנבוע מאיטום שלא כראוי או מנזילה מצנרת העוברת בתוך מחיצת הגבס. במקרים כאלה יש להחליף את לוח הגבס הפגום בלוח חדש ולבצע איטום כראוי. בחללים רטובים יש להשתמש בלוחות גבס עמידי מים או לוחות אקווה פאנל". 

 

אדרריכלות ועיצוב פנים: איריס מנור 

 

איך ניתן לעשות בידוד נגד רעש כשהקיר הוא קיר גבס?

"היתרון הגדול בשימוש בלוחות גבס הוא הגמישות והאפשרויות האין סופיות של מחיצות הגבס. כאשר יש לנו בעיה של רעש המגיע מחלל סמוך (בין אם החלל באותו הקומה או בקומה אחרת), קיימת אפשרות ליצור בידוד רעש על ידי מחיצת גבס או על ידי יצירת חיפוי בלוחות גבס. השימוש בחומרים מבודדים רעש כגון צמר סלעים או צמר זכוכית, כגון הצמר המינראלי של אורבונד, יכולים לתת מענה לבידוד הרעש. ככל שרמת הדחיסות והעובי של חומר הבידוד יהיה גבוה יותר, כך רמת הבידוד מרעש שהחומר ייתן תהיה גבוהה יותר". 

 

אדריכלות ועיצוב פנים: אדריכל גיא וילקסון, וי סטודיו אדריכלים

 

האם קיר גבס מבודד מחום וקור?

"חיפוי הקירות החיצוניים בגבס יכול לתת מענה גם במקרה של בידוד מחום ומקור. אותם חומרי הבידוד המשמשים לבידוד רעש משמשים גם לבידוד חום וקור. שוב, דחיסות החומר ועוביו מעלה את רמת הבידוד".

 

האם ניתן להתקין על גבי קיר גבס אביזרי עיצוב בעלי משקל?

"על מחיצות גבס ניתן להתקין אביזרי עיצוב בעלי משקל בקלות. החל ממיתדים מיוחדים ללוחות גבס, ועד מתקנים לתליה המותקנים על הקונסטרוקציה ממנה בנויה המחיצה, אשר יכולים לשאת משקלים של עד 100 ק"ג".

 

 אדריכלות ועיצוב פנים: אדריכל גיא וילקסון, וי סטודיו אדריכלים

 

אדריכלות ועיצוב פנים: אדריכל גיא וילקסון, וי סטודיו אדריכלים
 
אדרריכלות ועיצוב פנים: איריס מנור 
 
אדרריכלות ועיצוב פנים: איריס מנור 
 
אדריכלות ועיצוב פנים: אדריכל גיא וילקסון, וי סטודיו אדריכלים
 
אדרריכלות ועיצוב פנים: איריס מנור 
 
אדרריכלות ועיצוב פנים: איריס מנור 
 
 
 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

בלי לעשות חור בארנק: שדרוג בית בתקציב סביר


הדרך לעצב מחדש את הבית מבלי לחרוג בהוצאות היא לשלב בין שיטת "עשה זאת בעצמך" לבין העסקת אנשי מקצוע. רוצים לדעת איך מתחילים? הנה המדריך המלא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שינוי לטובה: כל השלבים בדרך לשיפוץ הדירה


מתכננים שיפוץ גדול? אספנו עבורכם את רשימת השלבים שבדרך, כדי להבטיח תהליך חלק וקל

מדריכי שיפוץ ומעבר

יש הפתעות: לפני שתתכננו קודם תמדדו


כל בנייה או שיפוץ חייבים להתחיל במדידה. חברת Xprojects Arc&Design, מציעה שירותי מדידה לאדריכלים, מעצבים, קבלנים ויזמים שונים. צוות החברה יגיע לשטח ויבצע עבורכם את המדידה ברמה הגבוהה ביותר של דיוק ומקצועיות.

מדריכי שיפוץ ומעבר

שקט תעשייתי: חברת מגנית מעניקה הגנה ללא פשרות בעת הבנייה


תקופת שיפוץ ובניית בית, מלאה בחששות וסיכונים שחלק כלשהוא יפגע בשוגג. חברת מגנית, בעלת ותק וניסיון רב, מובילה ומתמחה במתן פתרונות להגנה על מוצרי הגמר בעת הבנייה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *