בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  הדברים שלא מספרים לכם כשאתם בונים את בית חלומותיכם

הדברים שלא מספרים לכם כשאתם בונים את בית חלומותיכם

בניית בית ללא פיקוח וללא בדיקות מעבדה עלולה לגרום לשרשרת של בעיות החל מבטון לא איכותי וזוויות מוטעות של צינורות אינסטלציה ועד אי עמידה בתקנים. המעבדה הינה כלי עבודה חזק ואיכותי עבורך, היזם, וצריך רק להשתמש בו כנדרש. לפניכם כל המידע המחייב עבור בונים, מפקחים, אדריכלים וכל מי שעוסק בפרויקטי בנייה

מאת: תוכן שיווקי צילום:


 

 

 

עולם בדיקות המעבדה של חומרי גלם כגון בטון, אינסטלציה ויתר מערכות המבנה והמיגון, הקיימות במקרים רבים בפרויקט, עשוי להיתפס כמעט שולי או כ"סתם עוד חובה שהעירייה דורשת", אך מתברר שזהו חלק בלתי נפרד מהליך הבנייה, המבטיח בקרה מקצועית וצמודה על איכות הבנייה הפרטית בארץ.

 

על פי חוקי התכנון והבנייה על הבונה מוטלת חובת ההתקשרות עם מעבדה כדי לבצע בדיקות קרקע, בדיקות בטון ומערכות מבנה (אינסטלציה, גז וסולארי, טיח ואטימות ממ"ד וכו'). 

 

הצגת אישור התקשרות עם מעבדה מהווה תנאי מקדים לקבלת טופס 4 מהרשות המקומית. בדיקות המעבדה מספקות מדד לאיכות ובטיחות ולאופן העבודה הנדרש, למשל, בדיקה של איטום הממ"ד, הגז, חוזק שליפת הטיח, איטום המבנה, חוזק ההידבקות של חיפוי הבית, בדיקת מעקות, העמסת תקרות, רצפות ומרפסות, קרינה ועוד.

 

 

לפני הכול. קצת על מעבדות הבדיקה בישראל


חשוב להבין שבדיקת המעבדה איננה עוד סעיף בצ'ק ליסט. המעבדה הינה גוף רשמי המוסמך ומפוקח על ידי הרשות להסמכת מעבדות, הממונה על התקינה ורגולטורים נוספים, גוף נטול אינטרס הנכנס לעומקם של הבדיקות ומאמת אותן בהתאם לתקן. 

 

המעבדה נדרשת לעמוד בדרישות מחייבות לפני מתן שירותי בדיקות התאמה, כגון קיום של ציוד מתאים ותקין, שיטות בדיקה מתאימות, עובדים מוסמכים ואף מבדקי פתע מעת לעת, מה שמביא למהימנות גבוהה וחתירה להידוק מתמיד של מנגנוני הבדיקות.

 

צילום: shutterstock

 

 גם אתם רוצים לישון בשקט שאתם בונים בית, ולהיות בטוחים שאתם מקבלים בקרה מקצועית וצמודה על איכות הבנייה? מלאו את הפרטים הבאים

 

 

 

 

כדי להיות בצד הבטוח, מוגשים לכם טיפים חשובים, שבסופו של תהליך יחסכו עלויות רבות ויאפשרו לכם לישון בשקט בגמר הבנייה: 


למה כדאי להיות בשטח בהגעת מערבל הבטון?


קיימים מקרים רבים, בהם הבטון שמגיע לאתר דליל מאוד מן הנדרש, מה שדורש מהקבלן או בעל העניין בשטח להחזיר את המערבל למפעל ולא לקבלו. החשש הוא שמפעלי הבטון יוסיפו מים למערבלים אחרי נטילת בדיקה של המעבדות, כי אולי התעכבו לפני שהגיעו לאתר והבטון מסמיך, או כדי להגדיל נפח שיימכר הלאה – מה שיביא לתוצאות נמוכות ובטון חלש מהנדרש בתקן. באחריות הבונים להיות בשטח בזמן ההגעה של המערבלים, להיות מעורבים, לשאול שאלות ולא לפחד, כי הם היזמים. לכן כשעומדים לסגור עם קבלן שלד, כדאי להכניס סעיף בחוזה, לפיו כל בדיקה של בטון שאינה עוברת ומצריכה ביצוע קידוח – תהיה על חשבונו. כך לא יקרה שקבלן "שכח" להזמין את המעבדה וכן יוודא לפני שפיכת הבטון כי הוא נראה על פניו תקין ולא דליל מדי. מומלץ: 24 שעות לפני היציקה לתזכר את הקבלן אם הזמין את המעבדה לבדיקה.

 


מתי צריך לבדוק את מערכת האינסטלציה?


רק הבונים ולא אף אחד אחר צריכים לבטא את רצינותם כלפי הקבלן, וזאת כדי להבהיר שהם "בעניינים" ושלא "ישחקו" איתם. כדאי להתלוות תמיד לבודקים או לוודא שהמפקח בודק. בדיקת אינסטלציה לא תהיה אפקטיבית אם בדיקת מעבדה תיערך אחרי שמערכת הבניין כולה מבוטנת וסגורה עם טיח וחיפויי קרמיקה. יש לבדוק את כל החומרים בהם השתמשו בביצוע וכן את זוויות הצנרות, קטרי צנרות תקניים, דלוחין, ביובים וצנרות. לכן בחוזה מול אינסטלטור ניתן להתנות את התשלום בבדיקות איכות של מעבדה, שעוברות בצורה מלאה, ולא – האינסטלטור מתחייב לתקן כל הערה של המעבדה. בנוסף, באחריותו להזמין את המעבדה לבדיקות שלושה ימים מראש (ויש כ-4-3 כאלה). 

 

 

 


מדוע כדאי להתעקש על בדיקות מעבדה?


הידיעה שהבונים מעורבים ומרחיבים את יריעת הבדיקות ומיידעים בכך את הקבלן בסגירת חוזה, יוצרת אצל הקבלן חשש ודיוק מוגבר לגבי איכות עבודתו, במיוחד כשמדובר במעבדה בעלת שם וכזאת שמתנהלת בצורה ישרה. מעבדה היא סוג של "עיניים מקצועיות" עבור הבונה, המספקת לו מידע. מדובר בבקרת איכות בנייה ופחות בניהול של תיאומי קבלנים, וחשוב לדעת שהמעבדה הינה גוף בלתי תלוי, ולכן טובת הבונה חשובה לה בבואה לבדוק בשטח.

 


מדוע חשוב שגם אתם תהיו בעניינים?


חשוב שתהיו אתם "כלב השמירה" של הקבלנים, תדעו לקרוא את התעודות, תדעו מה כל בדיקה אומרת, מה הולכים לבדוק אצלכם ולמה. במקרה שנמצא אלמנט המצריך תיקון, המעבדות גם יספקו את כל הכלים להבין מה הוא ובאחריות איזה קבלן לתקן את הליקוי. הידע הזה מביא לחיסכון בעלויות שלא באחריותכם לשלם, והינן באחריות מבצע העבודה. יש לציין כי תעודה של בדיקת המעבדה היא בעלת יכולת משפטית לכל דבר ועניין. 

 


אילו בדיקות נוספות כדאי להזמין?


הדרישות לבדיקות מוועדות התכנון השונות משתנות מוועדה לוועדה בהתאם שיקוליה. ב-90 אחוז מהמקרים סדרת הבדיקות הנדרשת איננה מספקת לקבלת מידע אמין ומהימן על האלמנטים הנבנים בפרויקט שלך. 

הבדיקות המחייבות כבסיס לכלל הוועדות הינן בטון טרי, אינסטלציה, גז, מערכות סולאריות ואטימות וטיח במרחבים מוגנים. מומלץ מאוד לשקול להוסיף בדיקות משלימות, לדוגמה: 

בדיקות סוניות – לווידוא איכות יציקת הכלונסאות (קריטי למניעת סדקים והפחתת תזוזות המבנה). 

בדיקות המטרות והצפות – בדיקות המיועדות לאתר נזילות ובעיות איטום בחלונות ובגגות (קריטי למניעת מפח נפש ותסכול גדול עם הגעת החורף הראשון). 

בדיקות העמסה – באלמנטים מורכבים, בהם יש ספק לגבי חוזק אלמנט הנדרש להחזיק משקל גבוה (כמו בריכה על גג). בדיקה זו מבצעת העמסה מלאכותית ומנטרת תנועה של אלמנטים לווידוא החוזק.

בדיקת חיפוי אבן – אם אתם מבצעים חיפוי חיצוני באבן, בדיקה זו תוודא עבורכם את חוזק הידבקות החיפוי ותתאים את רמתו לתקן.

בדיקת מעקה – יש לשקול ביצוע של בדיקת חוזק חיבור המעקה בהתחשב במשבי רוחות ובאופן החיבור על פי התקנים המחייבים.

 

ככלל, מטרתו של קבלן ביצוע בכל תחום שתעבדו מולו, היא לסיים הכי מהר והכי טוב את הפרויקט שלכם. לעיתים משיקולים שונים קבלנים אלו חוסכים או מבצעים עבודה באופן לקוי. הדרך שלכם לוודא היא מעבדות איזוטסט.

 

 

צילום: יח"צ

 

 

מעבדות איזוטסט – בחזית המעבדות בארץ


מעבדות איזוטסט הינה מעבדה לבדיקות על פי תקן לחומרים ותהליכים בתחום הבנייה. "מעבדות" הציבה לה כיעד להעמיד לרשות הציבור בישראל מעבדה אמינה, ישרה, שקופה ומקצועית יחד עם הובלת תהליך של שינוי תרבותי בקרב הבונים לנושא של בקרת האיכות ומתן כלים להשתמש במעבדות אל מול הקבלנים. 

 

"מעבדות" היא היחידה כיום שיש לה מערכת לניהול בקרת האיכות באונליין, כך שהבונה יכול להפיק ולהוציא דוחות ישירות מהטלפון או מהמחשב בלחיצת כפתור. לבונים הפרטיים היא מעניקה ליווי מקצועי ואיכותי ובודקת את אופן השימוש ואיכות חומרי הבנייה בהם השתמש הקבלן וכן את אופן התקנת מערכות הבניין. הבדיקות משמשות גם לצורכי קבלת טופס 4. 

 

עלות של בדיקה הינה 5,000-2,000 שקלים בהתאם למספר הקומות ולמ"ר הבנייה בפועל וכמובן, במעבדה ואיכותה.

 

מעבדות איזוטסט מאושרת לענף הבנייה והסלילה, הוסמכה ע"י הרשות להסמכת מעבדות ומאושרת על ידי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה. 

 

 

  גם אתם רוצים לישון בשקט שאתם בונים בית, ולהיות בטוחים שאתם מקבלים בקרה מקצועית וצמודה על איכות הבנייה? מלאו את הפרטים הבאים

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

חלונות נעימים: פתרונות מעוצבים לבית עם ספיר אלומיניום


בספיר אלומיניום מבינים היטב את החשיבות של המעקות, הדלתות והחלונות לעיצוב הבית. תוך שימוש במערכות מתקדמות ובמוצרי גלם איכותיים, החברה מבטיחה מוצרים יפים ושימושיים כאחד

מדריכי שיפוץ ומעבר

מאושרים עד הגג: המדריך לתכנון גג רעפים גלוי


מעוניינים בגג רעפים שיהיה גלוי כחלק מעיצוב חלל פנים הבית ? הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שאתם קובעים את המחסה שמעל לראשיכם

מדריכי שיפוץ ומעבר

בלי לעשות חור בארנק: שדרוג בית בתקציב סביר


הדרך לעצב מחדש את הבית מבלי לחרוג בהוצאות היא לשלב בין שיטת "עשה זאת בעצמך" לבין העסקת אנשי מקצוע. רוצים לדעת איך מתחילים? הנה המדריך המלא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שינוי לטובה: כל השלבים בדרך לשיפוץ הדירה


מתכננים שיפוץ גדול? אספנו עבורכם את רשימת השלבים שבדרך, כדי להבטיח תהליך חלק וקל

תגובות

קצת פרסומת ?
בדיקות הן בהחלט חשובות, אבל לבונה שאין לו מושג איך לקרוא תעודת משלוח של בטון או צפיפות של הבטון שמגיע לא יעזור להיות בשטח. בונה חכם, שיודע שאין לו מושג, צריך לשכור מפקח בנייה צמוד בעל ניסיון שינהל ויפקח על הבנייה בעין מקצועית. נכון שזה עולה כסף, אך הוצאות תיקונים ומפח נפש לאחר מספר שנים יעלו יותר. מוזר שאתם מזכירים רק את איזוטסט, מכון הבקרה הטוב ביותר היום זהו מכון התקנים ולא מכוני בדיקה שונים שנמצאים שם בכדי להרוויח כסף(שזה בסדר גמור). חשוב לוודא עם המכון אילו בדיקות הם מבצעים בהצעת המחיר ומה הנוהל במידה וצריך לבצע בדיקה נוספת לאחר ליקויים. בקיצור זה לא שחור ולבן וזו הטעייה לומר לאנשים לא מהתחום שהם צריכים לדעת לקרוא תעודה וכו'. הם צריכים לשכור מפקח בנייה מקצועי ובעל ניסיון.

כתבה חשובה
תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *