כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  זמן שיפוץ: טיפים אדריכליים למייקאובר מוצלח

זמן שיפוץ: טיפים אדריכליים למייקאובר מוצלח

להפוך מגבלות ליתרונות, להתחבר לתחושות ולחשוב פרקטי – כך נהפוך אי נוחות והוצאת כספים גדולה לשיפוץ מוצלח. אדריכלים ומעצבים משתפים בתובנות מקצועיות

מאת: לימור קלר צילום:


אם לא נכנסתם לשיפוץ במהלך יולי-אוגוסט, סביר להניח שראש השנה עומד במחשבותיכם כמועד המתאים להפשלת שרוולים ומעבר לנעלי עבודה, או לפחות להזמין את השיפוצניק הפנוי כדי להתחיל בעבודות. כל שיפוץ מתחיל בהכנה נפשית, מאחר שהוא כרוך באי נוחות, ובהוצאת כספים מרובה ואולי גם במעבר דירה. כמה אדריכלים נדרשו לסוגיית השיפוץ כדי לנסות להקל על ההיערכות לתהליך עד כמה שניתן.

 

"שיפוץ מתחיל בהגדרת התקציב", מסביר הילי לזרוב מסטודיו Other: wise. מתחילים בהכנת כתב כמויות ראשוני עם כל הקטגוריות: שיפוץ רטוב, חומרי גלם, ריהוט, תאורה ועוד ומקבלים תמונה כללית של היקף העבודה במסגרת הכספית. "יש לקוחות שמבקשים שינוי מיידי באווירה ורוצים פרויקט גמור עד לפרטים הקטנים, ובמקרה כזה עיקר התקציב יוקדש לבחירת ריהוט, תאורה והקפדה על רמת הגימורים של השיפוץ. לעומתם, יש אחרים שיעדיפו לבצע שינוי תכנוני ומבני, להפוך את הנכס על פניו, לשנות מטבח, תשתיות והנמכות תקרה, ואת הלבשת הבית ואביזרי הקצה לרכוש מאוחר יותר, כשיתפנה תקציב נוסף". סכימה ראשונית זו מספיקה כדי להתחיל את תכנון הנכס תוך חלוקת המשאבים וסדרי העדיפויות.

 

שיפוץ דירת לופט ביפו. עיצוב: הילי לזרוב ורועי קדרנל, סטודיו Other: wise. צילום: אלכס לובימוב

 

התפתחות ולמידה תוך כדי תנועה אמורים להוות קו מנחה בתהליך התכנון, סבור אדריכל פרופ' יוסף פרידמן, והכרת חומרים וטכנולוגיות חדישות וחשיבה מחוץ לקופסה מייצרים פתרונות שלא הכרנו בעבר. "גם ב-2016, כשנדמה שכבר ראינו הכול בתחום העיצוב, עדיין אין גבול לחדשנות והשמיים הם הגבול", אומר פרידמן. "אין גבול ליצירתיות בתכנון עצמו ובשילוב אלמנטים חדשים. הטכנולוגיות החדישות מביאות לכך שכיום ניתן לבצע שילובים ייחודיים בין חומרים טבעיים ברמת ביצוע יוצאת מגדר הרגיל, ובכך להמשיך וליצור עיצובים מסקרנים ומעוררי השראה העונים על צרכיו המדויקים של כל פרויקט".

 

מטבח חוץ בעיצוב אדריכל יוסף פרידמן. צילום יח"צ: דומיסיל

 

המלצותיהם של האדריכלים נעות בין התמודדות עם אתגרים ומגבלות או בחירת חומרים לתכנון תרחישים והתחשבות ברצונות ובתחושות:

 

לא להיאבק במגבלות


במהלך העבודה מתמודדים אדריכלים עם אלמנטים רבים שעשויים להקשות כביכול על תהליך התכנון. "נדבכים כמו תוואי השטח, תוכנית המתאר, תנאי אקלים וכיווני אוויר מהווים בחלק גדול מהמקרים אתגרים רציניים", אומר האדריכל ירון בייקר, אבל גורס שניתן להפוך את המגבלה למתנה – לא להיאבק בה אלא למצוא פתרונות יצירתיים שבסופו של דבר מתבררים כמאפיינים הטובים ביותר בבית. כך, למשל, מספר בייקר על שיפוץ בית ותיק, בו התגלו עמודים קונסטרוקטיביים רבים: "מבחינתי עמוד זה שמחה. אפשר בקלות להחליט שנעזרים בקונסטרוקטור ש'יעלים' את העמודים, אבל רתימת העמודים לתכנון והפיכתם לאלמנט פרקטי ועיצובי הם הדרך האמיתית להתמודד עם האתגר שהם מהווים". 

 

אדריכלות: ירון בייקר. צילום: בועז לביא

 

לדייק את הרצונות


חשוב להיות ער לרצונות ולמאוויים של הדיירים, ולבדוק זאת עוד תחילת העבודות בשטח. קיים פער בין הפנטזיה למציאות, מסבירה מעצבת הפנים ורד שני, ולא פעם תוך כדי התהליך יכולה להתגלות תמונה שונה ממה שהוגדר בתחילה. כדאי לשאול מה רוצים שהבית ישדר ולהיות קשוב לרחשי הלב המדויקים של הדיירים, ואז לאזן ולכוון בין הרצונות לבין מה שנכון לפרויקט". כדי להסתנכרן בצורה מיטבית היא מציגה לאורך הדרך כיצד ייראו שילובי החומרים הנבחרים, כיצד תיראה הצבעוניות לאחר שיגורו בבית וכיצד החומרים ישתלבו בקונספט של הבית. 

 

להתחשב בתחושות


גם לתחושות של בני הבית יש מקום לפני שמתחילים שיפוץ. אדריכלית רחל סלע אבחנה, למשל, זוג שחלק מצרכיו האישיים הם בית עם תנועתיות ועוצמה המשולבות עם רכות. "היא רוקדת והוא טייס, ועיצוב באפורים או בפסטלים היה מרדים או משגע אותם", אומרת סלע. "בהתאם לתקציב, בחרתי בשינוי צבעוני ומעט שינוי בריצוף. המלצתי על גוון אדום עמוק התקבלה תחילה בחשדנות, ואחר כך בהבנה, משום שהוא מעניק את התנועה, לא משאיר אותך אדיש, והוא בהחלט עוצמתי. ריצוף מצויר עם קווים רכים ועץ צבוע ענו על הצורך ברכות, וגוון ירוק אפור רגוע הוסיף את הצבע המשלים".

 

לבחור חומרים על זמניים


בעת בחירת קונספט וחומרים לשיפוץ ההמלצה היא לבחור גוונים וחומרים שלא יימאסו גם בעוד עשור, מייעצת אדריכלית יעלה דגנית איבגי. אם בכל זאת יהיה צורך לרענן, יהיה פשוט וקל לשדרג ולשנות את הפריטים הקטנים בלי להיכנס להוצאות כבדות. "אם למשל דייר מעוניין במטבח בצבע מיוחד ויוצא דופן כמו צהוב או כחול, אציע לו להוסיף אותם על ידי אקססוריז, אמנות או פריטים קטנים, ולהשאיר את המטבח בצבעים ניטרליים". באופן כללי סבורה איבגי, כי עדיף לעבוד עם חומרים ברי קיימא כמו עץ, מתכת ואבן, שהוכיחו את עצמם כעל זמניים והם משתלבים בכל סגנון וקונספט, כמובן במאסות נכונות. 

 

אדריכלות: יעלה דגנית איבגי. צילום: אלעד גונן

 

לזכור את הפרקטיקה


חשוב לשמור על הרמוניה וסינרגיה בין עיצוב אסתטי לבין תכנון פרקטי. בחלק מהמקרים יש נטייה לא להתייחס לאחד מהאספקטים, אומרת מעצבת הפנים ענבל ברקוביץ', מה שפוגם בתוצר הסופי. "יש לתת דגש על פתרונות אחסון נאותים, הקפדה על ארגונומיה, פרופורציות נכונות במכלול החלל ועוד, מאחר שתכנון מוקפד ומדויק הוא המפתח ליצירת עיצוב חלל מוצלח". מעצב הפנים אורון מילשטיין מקפיד על מבחן הפרקטיקה, ונותן כדוגמא דייר שביקש רצפת שיש, אבל תחזוקה של רצפה כזו היא בעייתית במיוחד כשיש בבית ילדים קטנים, ולכן עדיף לבחור גרניט פורצלן במראה משויש ובגודל אריח גדול כדי לטשטש את החיבורים וליצור מראה אחיד. כך גם חזיתות מבריקות של ארונות מטבח הן פחות נוחות לתחזוקה, מכיוון שהן נשרטות ומתפוצצות עם הזמן אם הצביעה לא מבוצעת כהלכה.

 

להכין תרחישי תאורה


בתים שנכנסים לשיפוץ משקיעים את רוב התקציב בריהוט, קרמיקה וחיפויים ולעיתים מזניחים את התאורה. מעצבת הפנים סלי צ'פרק ממליצה לחשוב על תרחישי תאורה, המאפשרים למעצב "לחלק" את הבית לאזורים שונים המוארים באופן שונה בשעות היום לפי הפונקציונליות של אותו אזור. מדובר בתאורה טבעית אך גם בתאורה נסתרת בתקרה ובקירות, שבעזרתן יודגשו פינות שונות בבית, יובלטו יצירות אמנות ועוד.

 

חריצי תאורה בתקרה לצד מקבץ גופי תאורה מעל פינת אוכל. עיצוב: סלי צ'פרק. צילום: צילום זיו כפיר

 


עוד על שיפוצים:

כל שלבי שיפוץ הבית

רק נראה יקר: שיפוץ בית שמתחשב בתקציב במושב שילה

אילו הקירות יכלו לדבר: שיפוץ דירת קבלן בפתח תקווה

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה