כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  לבנות בית ולהישאר בחיים: הבדיקות שאתם חייבים לעשות בזמן בנייה

לבנות בית ולהישאר בחיים: הבדיקות שאתם חייבים לעשות בזמן בנייה

בנייה של בית פרטי ללא פיקוח וללא בדיקות מעבדה עלולה לגרום לשרשרת של בעיות החל מבטון לא איכותי וזוויות מוטעות של צינורות אינסטלציה ועד אי עמידה בתקנים. נוכחות אישית ובדיקות מעבדה כמו שמבצעת "איזוטסט מעבדות" יחסכו לכם הרבה כסף. קבלו טיפים חשובים ויעילים

מאת: תוכן שיווקי צילום:


 

תכנון: Egeon Architecten. צילום: Chiel de Nooyer. התמונה להמחשה בלבד

 

עולם בדיקות המעבדה של חומר גולם כמו בטון ושל שאר מערכות הבית נראה אולי שולי או כ"סתם עוד חובה שהעירייה דורשת", אבל מתברר שזהו חלק חשוב בבנייה, הדואג לכך שתבוצע בקרה אמיתית על איכות הבנייה הפרטית בארץ.

 

על פי חוקי התכנון והבנייה חובה על הבונה להתקשר מול מעבדה כדי לבצע בדיקות קרקע ובנייה (בדיקת בטון ואינסטלציה ולעיתים בדיקות נוספות). הצגת אישור המעבדה מהווה תנאי מקדים לקבלת טופס 4 מהרשות המקומית. בדיקות אלו שהמעבדות מבצעות מספקות מדד לאיכות הקרקע, המבנה ולאופן העבודה הנדרש, למשל בדיקה של מערכת הממ"ד, הגז, חוזק הטיח, איטום המבנה, חוזק ההידבקות של חיפוי הבית, בדיקת מעקות, המטרת קירות וחלונות, העמסת תקרות, רצפות ומרפסות, קרינה, אטימות הבריכה ובטיחותה ועוד. ממוצע עלויות של הבדיקות הוא 4,000-2,000 תלוי בקומות וגודל של הבית וכמובן, במעבדה ואיכותה.

 

המעבדה עצמה מקבלת "הכשר" 

 

 

ממש לא עוד סעיף בצ'ק ליסט


חשוב להבין שבדיקת המעבדה איננה עוד סעיף בצ'ק ליסט, אלא מהווה את הגוף היחיד שנכנס לעומקם של הבדיקות ומאמת אותן בהתאם לרמת התקן. כדי שמעבדה תקבל הכשר להיות גוף מקצועי היא עצמה עוברת בדיקה של הרשות להסמכת מעבדות, שמוודאת קיום של ציוד מתאים ותקין, שיטות בדיקה מתאימות, בודקים מוסמכים ואף עורכת בדיקות פתע למעבדות, מה שגורם להן לשאוף גבוה, לשפר תמיד את מערך הבדיקות והשירות ובסופו של דבר יוצר תחרות ״איכות״ בין כולן.  

 

אדריכלות ועיצוב פנים: מיכל גרינברג-פוקס. צילום: אורית ארנון. התמונה להמחשה בלבד

 

כדי להיות בצד הבטוח, מוגשים לכם כאן טיפים חשובים שבסופו של תהליך יחסכו עלויות רבות ויאפשרו לכם לישון בשקט בגמר הבנייה:


טיפ 1: שהבטון לא ייצא כמו מרק


קורה שבמהלך הבנייה רואים שהבטון שיוצא מהמערבל דומה ל״מרק״. במצב כזה יש להחזיר את המערבל למפעל ולא לקבלו. החשש הוא שקבלנים יוסיפו מים למערבלים אחרי נטילת בדיקה של המעבדות, כי יותר נוח להם או כדי להגדיל נפח שיימכר הלאה. באחריות הבונים להיות בשטח בזמן ההגעה של המערבלים, להיות מעורבים, לשאול שאלות ולא לפחד, כי הם היזמים. לכן כשעומדים לסגור עם קבלן שלד, כדאי להכניס סעיף בחוזה, לפיו כל בדיקה של בטון שאינה עוברת ומצריכה ביצוע קידוח תהיה על חשבונו. כך לא יקרה שקבלן ״שכח״ להזמין את המעבדה. 24 שעות לפני היציקה כדאי גם לתזכר את הקבלן האם הזמין את המעבדה.

 

באחריות הבונים להיות בשטח

 


טיפ 2: אינסטלציה בודקים לפני ביטון


רק הבונים ולא אף אחד אחר צריכים להעביר את הרצינות כלפי הקבלן כדי להבהיר שהם  ״בעניינים״ ושלא "ישחקו" איתם. כדאי להתלוות תמיד לבודקים או לוודא שהמפקח בודק. בדיקת אינסטלציה לא תהיה אפקטיבית אם בדיקת מעבדה תיערך אחרי שמערכת הבניין כולה מבוטנת וסגורה עם טיח וחיפויי קרמיקה. יש לבדוק זוויות של צנרות, קטרי צנרות תקניים, דלוחין, ביובים וצנרות ביוב ושכל החומרים הם לפי התקן. לכן בחוזה מול אינסטלטור ניתן להתנות את התשלום בבדיקות איכות של מעבדה, שעוברות בצורה מלאה, ולא – האינסטלטור מתחייב לתקן כל הערה של המעבדה. בנוסף, באחריותו להזמין את המעבדה לבדיקות שלושה ימים מראש (ויש כ-4-3 כאלה). 

 


טיפ 3: לשכור עיניים מקצועיות


הידיעה שהבונים מעורבים ומרחיבים את יריעת הבדיקות וגם מודיעים לו על כך בחוזה, יוצרת אצל הקבלן התארגנות אחרת לגבי איכות עבודתו, במיוחד כשמדובר במעבדה בעלת שם וכזאת שמתנהלת בצורה ישרה. מעבדה היא סוג של ״עיניים מקצועיות״ של הבונה המספקת לו מידע. זוהי בקרת איכות בנייה ופחות ניהול של תיאומי קבלנים, וחשוב לדעת שהמעבדה גוף בלתי תלוי ולכן טובת הבונה חשובה לה בבואה לבדוק בשטח.

 

הרחבת הבדיקות מביאה להתארגנות אחרת של הקבלנים

 


טיפ 4: להיות מעורבים


חשוב שתהיו אתם ״כלב השמירה״ של הקבלנים, תדעו לקרוא את התעודות, תדעו מה כל בדיקה אומרת, מה הולכים לבדוק אצלכם ולמה. במקרה שנמצא אלמנט שמצריך תיקון, המעבדות גם יספקו את כל הכלים להבין מה הוא ומי הקבלן שאמור לתקן אותו, והתעודה שהן מספקות לבונים היא בעלת יכולת משפטית לכל דבר ועניין. 

 

הבדיקות משמשות גם לצורך קבלה של טופס 4

 


 

איזוטסט מעבדות – החברה שעומדת בחזית המעבדות בארץ


היא מעבדה לבדיקות על פי תקן לחומרים ותהליכים בתחום הבנייה. חלק מהחזון שלה הוא יושרה, שקיפות ומקצועיות יחד עם הובלת תהליך של שינוי תרבותי בקרב הבונים לנושא של בקרת האיכות ומתן כלים להשתמש במעבדות אל מול הקבלנים. איזוטסט עומדת בחזית המעבדות בארץ עם קבלנים איכותיים שאינם חוששים לעבוד איתה, והיחידה כיום שיש לה מערכת לניהול בקרת האיכות באונליין, כך שהבונה יכול להפיק ולהוציא דוחות ישירות מהטלפון או מהמחשב בלחיצת כפתור. לבונים הפרטיים היא מעניקה ליווי מקצועי ואיכותי ובודקת את אופן השימוש ואיכות חומרי הבנייה בהם השתמש הקבלן ואופן התקנת מערכות הבניין. הבדיקות משמשות גם לצורכי קבלת טופס 4. איזוטסט מאושרת לענף הבנייה והסלילה, הוסמכה ע״י הרשות להסמכת מעבדות ומאושרת על ידי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה. 

 

 בונים בית ורוצים לחסוך הרבה כסף בבנייה? לחצו כאן >>

 

 


איזוטסט, היוזמה 27 אשדוד'- 08-9330633,  1700-502-200

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה