כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  לעבור דירה בקלות: כל הטיפים החשובים

לעבור דירה בקלות: כל הטיפים החשובים

מעבר דירה הוא פרוייקט מורכב ומתיש שדורש הערכות פיזית, נפשית וטכנית ותכנון מוקדם. איך נחסוך לעצמנו כאבי ראש ונצלח את הפרוייקט בצורה "חלקה" ככל שניתן? כל הטיפים

מאת: שירה גל שרייבר צילום:


 

שלב ראשון – קנו יומן


גם אם עדיין לא הפנמתם את העובדה שבקרוב מאוד תתחילו לנהל חמ”ל, כדאי מאוד שזה לא יתפוס אתכם בהפתעה. גם כמה חודשים לפני יש דברים שצריך לברר, לבדוק, לעשות השוואות מחירים וכולי. וכשיש הרבה משימות – מה שלא כתוב עלול לפרוח ולחזור רק כשכבר מאוחר מידי. לכן, התחילו כבר עכשיו לנהל יומן, ובו רשמו הצעות מחיר מהמובילים, מי יכול לבוא לעזור לארוז ולפרוק, מתי מתקינים את האינטרנט, מה צריך לקנות לבית ומי שומר על הילדים ביום המעבר.

ירידה לפרטים הקטנים


לכל שיחה עם בעל מקצוע חשוב להגיע עם רשימת שאלות שיורדות לפרטי פרטים. האם התשלום לחברת ההובלה כולל ביטוח, האם הם מעניקים זיכוי במקרה של נזק ומה גובה הטיפ שיש לתת למובילים. ידעו אותם מראש על כל פריט יקר או יוצא דופן בגודלו שיש בבית וקבלו מהם הצעת מחיר בכתב. אותו דבר מול חברת הניקיון שאולי תשכרו לנקות ולצבוע את הבית החדש, הטכנאי של בזק והאינטרנט וכל אנשי המקצוע שאתם מתעסקים איתם במהלך ההרפתקה הזו. אל תשכחו לרשום ביומן את הטלפונים של כולם, עם מי דיברתם ומתי הם אמורים לבוא.

עכשיו כשיש לכם יומן, תוכלו לארגן לו”ז מסודר וחלוקת תפקידים בין בני הבית – כולל הילדים הגדולים. החליטו מראש מי אחראי לרשום את המונה האחרון של המים ביום המעבר, מי שומר את התיק עם כל המסמכים, מי אורז דיסקים וספרים, מי מדביק מדבקות צבעוניות על הארגזים ואפילו מי אחראי לשאוב את שקיות הואקום – תיכף נגיע גם לזה.
 
מי מדביק מדבקות צבעוניות על הארגזים? 

פרויקט האריזה


אין ספק שהחלק המתיש באמת במעבר הוא שלב אריזת כל הבית על כליו, בגדיו, והשטויות שהתאספו במגירות עם השנים. אבל אל דאגה – עם קצת אופטימיות וארגון, אפשר לעבור גם את השלב הזה בלי התמוטטות עצבים. הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא להיפטר מכמה שיותר דברים. כלי מטבח ישנים, צעצועים פגומים, בגדים שפג תוקפם ועוד. מיינו מה למסירה ומה לזריקה.


להפטר מבגדים שפג תוקפם (ארונות זדקה)

לגבי מוצרי מזון – ניתן לתרום גם אותם, אם כי רעיון נוסף הוא להזמין חברים שיעזרו לכם באריזה, ולארגן להם ארוחה קלה ממגוון מוצרי מזון שאתם רוצים להוציא מהמטבח. חצי שקית אורז, רטבים לעוף, שקיות סנפרוסט שיושבות במקרר. על הדרך תוכלו להעניק להם בגדים או חפצי נוי שאתם לא רוצים לסחוב איתכם, אבל מעוניינים למצוא להם בית טוב. אחרי כל המתנות האלו – איך הם יוכלו לסרב לבקשה שלכם לעזור באריזות?


שלב אריזת הבית. החלק המתיש ביותר במעבר

אריזה חכמה


להכין מראש: נייר לבן (נייר אריזה או דפי מדפסת), גליל פצפצים (בחנות לחומרי בניין) כמויות של נייר דבק רחב (מסקינטייפ) טושים עבים בצבע שחור ואדום. קרטונים בכל הגדלים והמינים (ניתן למצוא ליד סופרמרקטים למשל), מגבות מטבח ובדים (למשל חולצות ישנות ומוכתמות שאין בהן צורך) וגליל של ניילון נצמד (בעיקר לרהיטים).

 
ניילון נצמד לרהיטים


למרות ההמלצה הידועה להשתמש לאריזה בנייר עיתון, יש לזכור כי לעיתון יש נטייה להוריד צבע ובכך לגרום לכתמים. השתמשו בנייר לבן וכך תשמרו על חפצכם נקיים. את החפצים השבירים עטפו עם בדים או מגבות מטבח – חשוב לזכור לרפד גם את תחתית הארגז. כוסות וספלים כדאי לארוז הפוכים בארגזי קרטון נמוכים (למשל ארגזי ירקות) ובכל מקרה חשוב להקפיד לסגור את הארגזים היטב גם מלמטה בעזרת מאסקינטייפ, כדי למנוע הפתעות ברגע האמת.

שיפוצים: לכל בעלי המקצוע
מעצבי פנים: לכל בעלי המקצוע

חפצים כגון דיסקים וספרים שאמורים להיות מסודרים בצורה מקוטלגת כלשהיא יש לארוז באותה דרך בה הם יוצגו לאחר הפריקה. כך תחסכו לעצמכם את הסידור מחדש – פשוט להוציא מהקרטון ולהניח במקום. בגדים ומצעים כדאי לארוז בשקיות ואקום. אם קשה לכם להתארגן על כמות גדולה של שקיות ואקום במחיר הוגן (בדרך כלל נהוג להזמין מחו”ל למשל) ארזו בוואקום רק בגדים מחוץ לעונה, מידות שכבר קטנות על הילדים או שמיכות חורף (אם אתם עוברים בקיץ). בכל מקרה, הדבר גם יחסוך לכם מקום אריזה, וגם יעזור לכם לארגן את הארונות בצורה קלה ומסודרת.


חפצים כגון דיסקים וספרים יש לארוז באותה דרך בה יוצגו לאחר הפריקה. מדפי ספרים של חברת umbra conceal (צילום: יח"צ)

מבחינת סדר החשיבות, כדאי קודם כל לארוז חפצים פחות שימושיים, או כאלו שיכולים להישאר בארגז גם זמן מה אחרי המעבר (כידוע, לא מעט משפחות נשארות עם ארגזים סגורים במחסן גם שנתיים ויותר אחרי המעבר). הצטיידו בחבילת מדבקות צבעוניות גדולות וסמנו את הארגזים לפי החדרים אליהם הם שייכים (מטבח – כחול, סלון-צהוב וכולי) אבל אל תוותרו גם על כתיבת שם החדר בגדול וברור על כל צידי הארגז וסימון ארגזים בעלי תכולה שבירה בצבע אדום. המתקדמים יכולים גם לרשום על חלק מהארגזים מה בדיוק יש בהם (למשל כלי מטבח – מחבתות וסירים, צעצועים, פאזלים ומשחקי קופסא). כדאי גם לסמן על הארגז את דרגת החשיבות שלו ובכל מקרה לארגן את הארגזים כך שפריטים דחופים לימים הראשונים יהיו ארוזים בנפרד ומסומנים בהתאם. כלל חשוב נוסף הוא להכין לפחות ארגז אחד לפיצ’יפקעס ופריטים שנשארו יתומים ברגע האחרון.


ארגנו את הארגזים בחוכמה

 

 

 


טיפים ששווים זהב


הכינו ארגז נפרד ובו קומקום, ערכת קפה, חטיפים, פיתות, חומוס, שתייה קלה וכלים חד פעמיים – כל אלו יקלו מאוד גם עליכם וגם על אנשי ההובלה, שגם אותם יש לכבד. את הארגז הזה תוכלו לסחוב איתכם, על מנת שלא ילך לאיבוד בין אין ספור הארגזים במשאית ההובלה.

הכינו לעצמכם תיק או שניים ובו מספר חפצים שבוודאי תזדקקו להם בתקופת בין המצרים, זאת אומרת יום לפני ואחרי המעבר – בגדים לכם ולבני המשפחה, שמפו, סבון ושאר קוסמטיקה קלה, תרופות וקופסת עזרה ראשונה. גם חפצים יקרים או בעלי ערך כספי גבוה צריכים להיות צמודים אליכם ולא לבלות במשאית ההובלה – תכשיטים יקרים, מצלמה, טאבלט, מחשב נייד, כסף וכולי.

 
השאירו חפצים יקרי ערך בתיק צמוד אליכם ולא במשאית ההובלה

 
פריט יקר ערך נוסף שאסור לוותר עליו הוא קלסר ובו כל המסמכים הדרושים לכם ביום המעבר. אל תשכחו להכין בו גם טיפים במעטפות למעבירים ולבעלי מקצוע אחרים, ואת כל הכבודה הזו שמרו במקום נגיש וברור, שלא תצטרכו להתחיל לחפש אותו ברגע האמת.

  
כדי לחסוך לעצמכם עבודה ביום המעבר, כדאי לסיים את ניקיון הבית החדש יום יומיים לפני שעת הש’, כולל ניקיון של מדפים וארונות, כך שיהיו יבשים ומוכנים לקבלת הסחורה ברגע האמת.

ולסיום סיומת – הפריקה. הנוהל הוא שהמובילים פורקים את הריהוט בחדרים המיועדים, אך מה עם הארגזים ושאר הפריטים שטרם נמצא להם מקום? כדי לשמור על סדר ונוחות, מומלץ להתחיל בפריקה וסידור של שני חדרים מרכזיים, בעלי ציוד רב, למשל מטבח וחדר ילדים. את הארגזים יש להניח בחדר הכי פחות חשוב, כגון המחסן, חדר השירות או חדר העבודה. זכרו שהקפדתם למיין את הארגזים על פי סדר החשיבות שלהם – וכך גם עליכם לסדר אותם באותו חדר, כך שיהיה לכם נוח להיכנס ולצאת ממנו, ולהגיע לארגזים החשובים והדחופים ביתר קלות.


פריקת הארגזים בחדר המיועד

והכי חשוב – לשמור על מצב רוח טוב, להיות מסודרים, לא להיחלץ ולהיעזר בחברים. בהצלחה!

 

 

רוצים לדעת יותר על תהליך השיפוץ? יומן השיפוצים המלא
 

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה