כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  מדריך: איך להתכונן לשיפוץ הבית?

מדריך: איך להתכונן לשיפוץ הבית?

רגע לפני תחילת השיפוץ – הראש מוצף בסידורים ובתיאומים בלתי נגמרים. כדי לעזור לכם לעשות קצת סדר בבלאגן אספנו עבורכם את כל הטיפים שיעזרו לכם להתכונן לשיפוץ הבית ולעבור אותו כמו מנצחים. שיהיה בהצלחה!

מאת: שירה גל שרייבר צילום:


 

הכנה לשיפוץ


כבר כוננתם מערכת יחסים עם מעצבת או אדריכלית, הכנתם תקציב והנה אתם צעד או שניים לפני תחילת המהלך שישנה את פני ביתכם וחייכם במהלך החודשים הקרובים. היו סמוכים ובטוחים שלמרות כל ההכנות – אתם עדיין לא מוכנים. פרטים קטנים שלא חשבתם עליהם תמיד עלולים לצוץ ולהפתיע ברגע הלא נכון, לכן אספנו כמה טיפים ועצות מהאנשים החכמים ביותר – זאת אומרת בעלי הניסיון. קחו כמה דקות כדי לקרוא ולרשום לעצמכם הערות, כדי שתגיעו, תשרדו ותעברו את השיפוץ הזה כמו מנצחים.
  
 
קחו בחשבון שלפעמים חייבים לפנות את הדירה לפני השיפוץ (צילום: אביב חופי)
 
תכנון התקציב

אם לא אמרו לכם את זה מספיק עד היום, אז בואו נחדד את הנקודה – לא משנה מה התקציב שלכם ועד כמה אתם מתוכננים, תוספות לא צפויות תמיד יהיו. לכן – הוסיפו  בין 20%-15% לסכום הכולל, כדי לקבל מושג לגבי הסכום האמיתי של השיפוץ. אל תשכחו שגם בסוף השיפוץ מופיעות הוצאות, בין אם מדובר בהתקנת מזגנים, חברת ניקיון, הובלת תכולת הדירה, מוצרי חשמל חדשים וכולי וכולי.
 
 
אם יש באפשרותכם, מומלץ מאוד לפתוח חשבון בנק נפרד מהעו”ש, אשר יהיה מוקדש לעלויות השיפוץ בלבד. הנפיקו כרטיס אשראי וצ’קים מתוך חשבון זה, אשר ישמשו אתכם מול אנשי המקצוע לאורך השיפוץ. כך גם תהיה לכם יותר שליטה על הסכומים, וגם לא יווצר עומס על החשבון המשפחתי. טיפ נוסף שחשוב לזכור הוא, לגשת לעירייה ולהוציא פטור על הארנונה בזמן השיפוץ. כן, לא תאמינו אבל יש כזה דבר.
 
 
שיפוצים: לכל בעלי המקצוע
ריצוף וחיפוי :לכל בעלי המקצוע
 
 
שמירה על יחסים טובים עם השכנים

זכרו שגם השכנים שלכם עומדים “ליהנות” מתהליך השיפוץ. כדי למנוע חיכוכים – שתפו את דיירי הבניין בתאריך תחילת וסיום השיפוץ. שימו מודעה במעלית או בכניסה לבניין, ואם אתם ממש נחמדים – תעברו יום או יומיים לפני עם עוגה בין הדירות כדי לרכך את השטח. אל תשכחו גם ללחוץ על הקבלן שישתדל לבצע את העבודות המרעישות בשעות הבוקר, ולשמור את העבודות השקטות יותר לצהריים.
חשוב להכין גם את המעלית לעבודות – לעטוף את הקירות בקרטון ולהניח לוח עץ ברצפה. אל תשכחו לבדוק את העומסים וליידע את הקבלן – העובדים שלו יעלו ציוד כבד מאוד, וחשוב שידעו את המגבלות שלהם כדי לא לגרום לנזקים ותאונות. דבר נוסף שיוצר חיכוכים מול השכנים הוא מיקום השרוול לפינוי פסולת והמכולה. לשרוול יש נטייה ליצר הרבה רעש כאשר מפנים דרכו פסולת – אל תשכחו שהוא עובר ממש ליד חלונות של משפחות אחרות – אולי ליד חדר ילדים? גם מיקום המכולה .
 
 
נסו ללחוץ על הקבלן שישתדל לבצע את העבודות המרעישות בשעות הבוקר 

אחריות ב- 360 מעלות

כבר בתחילת פרויקט השיפוץ יש לוודא שמערכות החשמל והמים מנותקות, ושהדבר נעשה על ידי איש מקצוע. על החשמלאי להתקין שקעים בארון החשמל, אשר ישמשו את הקבלן במהלך הפרויקט, וזאת על מנת למנוע שרפות ונזקים אחרים בזמן שבירת קירות. את מערכת המים אנו סוגרים על מנת למנוע הצפות אצלנו ואצל השכנים – מעבר לנזקים הברורים, הדבר עלול לגרום גם לעיכובים בלו”ז.
 
נושא נוסף שחשוב לבדוק הוא פירוק של רהיטים כגון מיטות וארונות. בדקו היטב שהרהיט יעבור את שלב הפירוק בשלום ויצליח לעבור הרכבה מחדש. שמרו את הברגים במגירות (ניתן להדביק אותם עם מסקינטייפ) ומספרו את כל החלקים והברגים כדי לא להיות מופתעים ביום ההרכבה.
 

בדקו היטב שהרהיט יעבור את שלב הפירוק וההרכבה מחדש בשלום (עיצוב: האוס אין)

 
עוד דברים שעשויים להפתיע ולהשתנות הם המיקומים של המדיח או מכונת הכביסה ומכשירי חשמל אחרים, נקודות עומס חשמלי עשויות להתגלות בניגוד לתוכניות שלכם. לכן חשוב להיות תמיד עם האצבע על הדופק בעיקר בנושא נקודות החשמל. לדעת מראש היכן יהיו ריכוזים של כבלי חשמל וצורך בנקודות – בחדר עבודה, מטבח סלון וכו. יש להתייעץ עם חשמלאי בנוגע לחלוקת עומס, לתכנן את גובה השקעים עבור מזגן או מערכות סטריאו וכולי.
 
אמנם למעצבת שלכם יש שעות פיקוח, אבל אל תסמכו רק עליה והשתדלו לבקר בדירה כמה שיותר. לפעמים ישנם שינויים שלא מתורגמים לתוכנית, ואז יש קצר בתקשורת בין אנשי המקצוע. 
 
בזמן התכנון נחשפתם לסוגים רבים של מרצפות, אך האם אתם בטוחים שבחרתם במרצפת המתאימה לכם? בררו היטב האם הטקסטורה של המרצפת מתאימה לשטיפה במים, האם היא חלקלקה ואינה מתאימה לנוכחות ילדים, או האם מדובר באבנים משתלבות הדורשות הקפדה יתרה בזמן הנחתן. כך או כך – כלל הזהב או לשמור אריחים ספייר מכל סוג וצבע, לא רק בזמן השיפוצים אלא בכלל, לעתיד שיבוא.
 
 
 

 


האם אתם בטוחים שבחרתם במרצפת המתאימה לכם? (צילום באדיבות מודי)
 
אין ספק שיהיה עליכם להיות מאורגנים, ויחד עם זאת בלחץ תמידי כדי לוודא שדבר לא נעלם מעינכם. מלבד שליטה בז’רגון של פועלי בניין, כדאי גם להתיידד עם תוכנת האקסל ולהיצמד ללוח הזמנים וטבלת טלפונים. אך יש גם נקודת אור – בסופו של התהליך המסויט הזה, יהיה לכם בית חדש ומקסים.בכל זאת שווה לעבור את כל זה, לא?
 

 

 

 
 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה