בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  מדריך: איך לנהל את בעלי מקצוע בזמן השיפוץ?

מדריך: איך לנהל את בעלי מקצוע בזמן השיפוץ?

אדריכל, מעצב, קבלן, ספקים ועוד – לכל אחד מהם תפקיד חשוב בבניית ביתנו. אז איך ננהל את כל בעלי המקצוע במהלך הבנייה או השיפוץ? המדריך המלא

מאת: עופרי גונן צילום:


 

 

 צריכים הלוואה כדי להגשים את חלום העיצוב והשיפוץ שלכם? לחצו כאן

 

כולם יודעים שכאשר מתחילים תהליך של שיפוץ או בניית בית מדובר בתהליך ארוך בו אתם, כבעלי הנכס, תלויים בהרבה אנשים וגורמים – אדריכל, מעצב, קבלן, ספקים ואנשי מקצוע רבים נוספים שלכל אחד מהם תפקיד בהגשמת החלום שלכם , בניית הבית. כדי להבין לעומק מה תפקידו של כל אחד מאנשי המקצוע הללו וכיצד לנהל אותם במהלך השיפוץ, ערכנו עבורכם את הכתבה הבאה, בשיתוף עם מעצבת הפנים ענת סודרי ומפקח ומנהל הפרויקטים אורן עמית.

לפני הכול…


רכשתם נכס? החלטתם לבנות או לשפץ? מזל טוב! השלב הראשון בתהליך הוא לקחת כמה רגעים ולעשות לעצמכם סדר:  

לוח זמנים – מתי ניתן להתחיל לשפץ? מתי אתם מעוניינים להיכנס לדירה לאחר השיפוץ? האם אתם צריכים לפנות את הדירה הנוכחית בזמן מסוים? את כל אלו כדאי להגדיר מראש כדי לבנות לוח זמנים מתאים, אותו תוכלו להגדיר לכל בעלי המקצוע השותפים.

תקציב – כולנו יודעים ששיפוץ הוא תהליך יקר שכרוך בהוצאות על חומרים, ריהוט, שכר הטירחה של בעלי המקצוע ועוד. כדי להתנהל נכון מול בעלי המקצוע והספקים השונים עליכם להבין מהו התקציב שעומד לרשותכם ולהחליט מראש על סדרי העדיפויות שלכם.

 צילום: איקו פרנקו

שלב התכנון: בחירת אדריכל או מעצב פנים


כדי להתחיל להעביר את הרעיונות והחלומות שלנו למבנה, חדרים, חומרים ושרטוטים יש להתייעץ עם אדריכל או עם מעצב פנים. לפגישה הראשונה עם האדריכל מומלץ להגיע עם תכנית הדירה המקורית (אותה תוכלו לבקש ממשרד התיווך) וצילומים של המצב הקיים בדירה על מנת שיוכלו לאמוד את סדר גודל הפרויקט ולהסב את תשומת לבכם לפרטים שאולי פספסתם. מכאן על האדריכל לתכנן את החללים השונים ולהכין סקיצות של אופציות שונות לתכנון.
 

לקראת ביצוע: הכנת כתב כמויות


לאחר שאתם והאדריכל או מעצב הפנים שבחרתם שלמים עם התכנון הכללי, הגיע הזמן לעבור לשלב הכנת סט תכניות העבודה על פיהן הקבלנים בונים בשטח: הריסה, בנייה, חשמל ותאורה, אינסטלציה והנמכות תיקרה לצרכי מיזוג אוויר. לאחר אישורכם, על המעצב להכין כתב כמויות בהתאם לתכניות, המפרט את כל חומרי הבנייה ושלבי העבודה בפרויקט. כתב הכמויות מספק לכם אומדן של תקציב הבנייה וכן מאפשר השוואה בין בעלי מקצוע שונים.


צילום: איקו פרנקו


ביצוע – קבלן:


קבלן הפרויקט אחראי על כל לוחות הזמנים של תהליך הבנייה ומנהל את אנשי המקצוע השונים: פועלי הריסה ובנייה, חשמלאי, אינסטלאטור, רצף, צבעי ואנשי שפכטל. בנוסף הוא אחראי על תאום עם קבלני המשנה שאחראים על מיזוג אוויר, אלומיניום, דלתות, נגרות וזגגות וכן על תיאום מול הספקים השונים (סניטריה, ריצוף וכו'). 
 

את הקבלן המבצע בוחרים לאחר קיום מכרז קבלנים שבמהלכו מומלץ לפנות לשלושה קבלנים, להעביר להם את תכניות העבודה ואת כתב הכמויות ולערוך להם סיור בשטח, על מנת לקבל מהם הצעות מחיר ואומדן של לוח הזמנים.


צילום: הדס פרץ

בגלל האחריות הגדולה של הקבלן על מהלך השיפוץ, חשוב מאוד לבחור את האדם הנכון – מומלץ לקבל המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם ולוודא שמדובר באדם אמין שיודע לעמוד בזמנים ושידע לעמוד לשירותכם ולטפל בבעיות בשטח וכמובן לוודא שהוא קבלן מורשה. מול הקבלן הנבחר מומלץ לערוך לוח זמנים, הכולל אבני דרך של השלמת שלבים מסוימים וכן להכין הסכם עבודה המפרט את כל הדרישות שלכם.
 
ריצוף וחיפוי: לכל בעלי המקצוע
שיפוצים: לכל בעלי המקצוע


ביצוע – ספקים, קבלני משנה ובעלי מקצוע נוספים: 


ספקי מיזוג האוויר, התקשורת והאזעקות, הפרקט, האלומיניום, הדלתות, נגרות חדרי הרחצה, המטבח והשיש, כל אלה  צריכים להסתנכרן ולהתעדכן מול הקבלן כדי לתאם מדידות בשטח ואת התקנת המוצרים על פי לוח הזמנים שנקבע וההתקדמות בשטח.

בהתקנת ריצוף, חיפויים, פרקט, דק, תקשורת ואזעקות ולעיתים גם עבור נקודות החשמל ואינסטלציה מומלץ לתאם פגישה בדירה בנוכחות מעצב הפנים או האדריכל, על מנת לבצע סימונים רלוונטיים בשטח. עבור החיפויים השונים המעצב או האדריכל יתאמו את כיוון ואופן ההנחה מול הספק בהתאם לפריסות שהוכנו מראש ויסמנו את הנקודות המדויקות בשטח עבור האזעקות, התקשורת, החשמל והאינסטלציה.


צילום: איקו פרנקו

קיימים מספר אלמנטים אותם יש להזמין בתחילת השיפוץ כגון: כיורים, אסלות וריצוף, זאת כדי לוודא שיגיעו בזמן ולא יעכבו את התהליך. עם אלמנטים אחרים מומלץ לחכות, כמו עם ספק המקלחונים והאמבטיות, אותו עליכם להזמין למדידה לאחר סיום ריצוף וחיפוי חדרי הרחצה ואת מועד ההתקנה מומלץ לתאם לרגעי השיפוץ האחרונים. גם את מדידת השיש והתקנתו יש להזמין רק לאחר שנגרות המטבח מוכנה. על כל אלו ניתן ואף מומלץ להתייעץ עם מעצב הפנים או עם הקבלן, כדי להבין את לוח הזמנים ולקבל החלטות על פיו. תמיד קיימת גם האפשרות לשכור את שירותיו של מפקח שינהל עבורכם את כל מהלך השיפוץ, אך כמובן שזה כרוך בתשלום נוסף.
 

 

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

בלי לעשות חור בארנק: שדרוג בית בתקציב סביר


הדרך לעצב מחדש את הבית מבלי לחרוג בהוצאות היא לשלב בין שיטת "עשה זאת בעצמך" לבין העסקת אנשי מקצוע. רוצים לדעת איך מתחילים? הנה המדריך המלא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שינוי לטובה: כל השלבים בדרך לשיפוץ הדירה


מתכננים שיפוץ גדול? אספנו עבורכם את רשימת השלבים שבדרך, כדי להבטיח תהליך חלק וקל

מדריכי שיפוץ ומעבר

יש הפתעות: לפני שתתכננו קודם תמדדו


כל בנייה או שיפוץ חייבים להתחיל במדידה. חברת Xprojects Arc&Design, מציעה שירותי מדידה לאדריכלים, מעצבים, קבלנים ויזמים שונים. צוות החברה יגיע לשטח ויבצע עבורכם את המדידה ברמה הגבוהה ביותר של דיוק ומקצועיות.

מדריכי שיפוץ ומעבר

שקט תעשייתי: חברת מגנית מעניקה הגנה ללא פשרות בעת הבנייה


תקופת שיפוץ ובניית בית, מלאה בחששות וסיכונים שחלק כלשהוא יפגע בשוגג. חברת מגנית, בעלת ותק וניסיון רב, מובילה ומתמחה במתן פתרונות להגנה על מוצרי הגמר בעת הבנייה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *