כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  מדריך: כל שלבי שיפוץ הבית צעד אחר צעד

מדריך: כל שלבי שיפוץ הבית צעד אחר צעד

הבית חייב שיפוץ, אך אתם לא יודעים מאיפה להתחיל, מה לעשות ולמי לפנות? אל דאגה, אתם לא לבד – קבלו את המדריך שינחה אתכם, צעד אחר צעד, בכל שלבי שיפוץ הבית

מאת: יוליה ברודסקי גזית צילום:


 

אז הילדים עזבו את הבית, נמאס מחדר השינה הקטן או שסתם הבית זועק להתחדשות – הגיע הזמן לשפץ. לרוב מה שמונע מאיתנו להתחיל במלאכה הן שאלות לגיטימיות כמו "מהיכן מתחילים?, מה עושים ולמי פונים?" מה שבהחלט יכול להקל על התהליך זה ליווי צמוד של איש מקצוע מתאים. בדיוק לצורך כך נפגשנו עם מעצבת הפנים ענבל ברקוביץ שעזרה לנו להבין מהם שלבי השיפוץ ואיך עושים את זה כמו שצריך – 


מאיפה מתחילים? (כל התמונות בכתבה – עיצוב פנים:  ענבל ברקוביץ, צילום: גדעון בועז)1. 
נסו להבין ביניכם לבין עצמכם מהן הסיבות שעוררו את הצורך לשפץ: חסר חדר, אין מספיק אור, לא נעים לשבת בסלון, האמבטיה קטנה מדי והרשימה עוד ארוכה. אם אתם יודעים מה אתם רוצים לשנות, זו כבר התחלה טובה.

 
2. במפגש הראשון עם המעצב, הציגו לו את הבית והרכיבו ביחד איתו "רשימת המכולת" של הדרישות מהשיפוץ, הצרכים של הדיירים והאזורים בבית שצריך לשים עליהם דגש בשיפוץ.

הרכיבו ביחד עם המעצב את "רשימת המכולת" של הדרישות מהשיפוץ 
 
אדריכלים: לכל בעלי המקצוע
שיפוצים: לכל בעלי המקצוע
 
3. התקציב הוא חלק בלתי נפרד מאותה רשימה. התקציב שעומד לפניכם צריך, כמובן, להתאים להיקף השיפוץ שאתם מתכננים. תפקיד המעצב שלכם הוא לעזור לכם להבין אם התקציב שלכם תואם את הדרישות. 
 
4. בפגישה הבאה המעצב מגיע עם הצוות שלו למדידות. לאחר עדכון נתונים והמידות במחשב מתחילים להזיז קירות וירטואליים. בשלב זה משחזרים את הבקשות והרצונות של הדיירים ומנסים לעצב על פיהם את הבית. השרטוט מאפשר לראות במבט-על כיצד לייצר הנדסת אנוש נכונה, איפה להעמיד רהיטים ואילו פתחים חדשים ליצור. "אני מביאה אל הלקוחות גם את התוכניות שבניתי כניסוי וטעייה, יחד עם התוכנית המועדפת עלי", מסבירה ברקוביץ, "זו שיטה מצוינת להסביר למה אופציה מסוימת עובדת ואחרת לא, ולמה דברים שדברנו עליהם בעל פה לא עומדים במבחן המציאות".


השרטוט מאפשר לראות במבט על כיצד לייצר הנדסת אנוש נכונה
 

5. ברגע שנבחרה התוכנית שאיתה הולכים לעבוד, "מלבישים" עליה תוכניות חשמל, אינסטלציה, הנמכות תקרה למיזוג אוויר, נקודות מאור, נקודות טלוויזיה, מחשב וכו'. השילוב של התוכניות יוצר בית שהכול בו מתוכנן עד לפרט האחרון. המידות המדויקות מאפשרות לשבץ רהיטים פוטנציאליים על גבי התוכנית ולהתאים לסלון ספה, שולחן וכורסא בגודל הנכון, שלא יחסמו ולא יפריעו. 
 
6. עם סיום עריכת התוכניות בונים כתב כמויות לקבלן השיפוצים. כתב כמויות הוא מסמך המאגד את כמות החומר והעבודה הנדרשת לשיפוץ, על פי התכנון שנעשה.
 
7. בשלב הבא קובעים יום שיפוצים – עד אותו יום מקיימים מפגשי רכישות של הדברים הראשונים שהקבלן צריך: אינטרפוצים, ניאגרות, ריצופים, חיפויים, תאורה שקועה, סנטריה, דלתות פנים, אלומיניום ועוד.


להגיע מוכנים ליום השיפוצים 
 

8. לאורך התהליך המעצב עושה ביקורות שטח באופן תדיר ומתלווה לכל בעל מקצוע שמתחיל בעבודה, כדי לוודא שהכל נעשה על פי התוכנית.
 
9. כשמגישים לקבלן "כתב כמויות" שואלים כמה זמן להערכתו ייקח השיפוץ. לזמן שהוא נוקב יש להוסיף תקופת זמן של כחודש וחצי בהם מתחילות עבודות נוספות: התקנת מראות, שיש, פרקטים, ארונות, דלתות, מנורות, מקלחונים ועוד. בסיומן, חוזר הקבלן לבצע תיקונים של טיח וצבע.
 

לאורך התהליך המעצב עושה ביקורת בשטח באופן תדיר

 
10. ממשיכים עם השופינג לעבר התוספות הלא קבועות: רהיטים, תאורה חיצונית, תמונות ויתר הדברים שהופכים את הבית למעוצב. חשוב בשלב זה לאזן את התקציב, להחליט באיזה חדרים ואזורים בבית משקיעים יותר תקציב ובאילו פחות  (וזה לא אומר שהם פחות מושקעים מבחינת העיצוב).
 
 
 

 

טיפים שכדאי להכיר לפני שמתחילים

• המלצה חמה היא לצאת מהבית בעת השיפוץ, אם זה מתאפשר לכם כמובן. זה לא נעים לחיות שלושה חודשים בתוך אבק שכבר נכנס לוורידים, להתחיל לעשות קפה שחור ב-07:00 בבוקר לעובדים ולגלות שסגרו לכם את המים או את החשמל. 
 
• חשוב שתדעו שההוצאה העיקרית של התקציב הולכת לקבלן הביצוע, אשר גורף כשליש עד חצי ממנו לטובת שלל עבודות: הריסה, בנייה, אינסטלציה, חשמל, צבע, ריצוף, חיפוי, פרוק אלומיניום, התקנת ספים, החלפת מדרגות, יצירת פתחים חדשים ועוד. זכרו שמדובר בעבודות "השחורות" שנותנות את היסודות הבסיסיים והחשובים לבית המשופץ.
 

מומלץ לצאת מהבית בעת השיפוץ

 
• מומלץ לקחת קבלן אחד שמאגד את כל אנשי המקצוע. אם תיקחו אותם בנפרד זה אומר שאתם אלה שתדאגו לתאם ביניהם, ואם תהיה בעיה כלשהי אז כל איש מקצוע עלול להפיל אותה על חברו. כשאתם עובדים מול קבלן אחד ומשלמים לו את הכסף, הוא נותן לכם את האחריות על כל העובדים שלו והוא זה שצריך "לשבור את הראש" במקרה של תקלות. 
 
• ישנם לא מעט קבלני משנה שהולכים לקחת חלק בפרויקט: נגר, איש מיזוג, קבלן אלומיניום, מתקין פרקטים, מתקין שיש ומדרגות, מתקין דלתות ועוד.כדאי שתיקחו המלצות לקבלני המשנה ממעצב הפנים או הקבלן. אותם האנשים מרבים לעבוד עם הממליצים שלהם ולמרות שאתם משלמים להם בנפרד, הם מחויבים יותר לעבודה. בנוסף, הקבלן הראשי אחראי לתאם בין העובדים שלו לבין העובדים החיצוניים ולתדרך את בעל הבית באיזה שלב להזמין כל אחד מבעלי המקצוע כדי שיהיה סנכרון בין כולם.
 
• חריגה מהתקציב מתרחשת לרוב כי המשפצים מקבלים תאבון ("כבר השקעתי כל כך הרבה בשיפוץ, אני לא אוותר על המנורה שכל כך מוצאת חן בעיני"). אבל זכרו שיש מקומות שהעין רואה יותר ויש מקומות שהעין רואה פחות ולכן פחות דחוף להשקיע בהם ולחרוג מהתקציב. הגדוּלה היא לנווט את העין למקומות החשובים באמת ולנהל את התקציב בצורה נבונה ומתונה. 
 

לנהל את התקציב בצורה נכונה ומתונה
 
• כשמגלים עמוד קונסטרוקציה שאסור לגעת בו ושמפריע לסידור החדש של הדירה, חייבים לפנות למהנדס בניין או קונסטרוקטור. רק הוא יכול לתת אישור להפיל תמיכה של הבניין, בכך שהוא נותן במקומה תמיכה אחרת שפחות מפריעה. "לא בכל בית צריך להזיז קיר קונסטרוקציה. במקרה כזה ניתן 'לעשות מהלימון לימונדה' כמו למשל להתקין על העמוד תאורה יפה או חיפוי נכון שישדרג את החלל", מייעצת ברקוביץ'. 
 
• הקפידו להיות עם "אצבע על הדופק", בקרו בדירה כמה שיותר, אפילו מידי יום. כך תראו את ההתקדמות של השיפוץ ואם משהו לא נראה לכם נכון, תוכלו לעצור ולשאול שאלות. בנוסף, הביקורים בבית מאפשרים להתרגל לסיטואציה החדשה, להתנועע בחלל ולהפנים את השינויים.
 
• "בית צריך להיות גם פונקציונאלי וגם מעוצב, אין סתירה בין השניים", מסבירה ברקוביץ' ומרחיבה "התוכניות מאפשרות לבית להיות פונקציונאלי בבסיסו, הוספת הריצוף, התאורה והרהיטים בהמשך הם שיהפכו אותו גם למעוצב".
 

רוצים לדעת יותר על תהליך השיפוץ? יומן השיפוצים המלא
 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה