כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  מדריך: סטיילינג מוצלח לדירה בגיל השלישי

מדריך: סטיילינג מוצלח לדירה בגיל השלישי

אחרי שכל הגוזלים עזבו את הקן, זוגות רבים מוצאים עצמם בדירה או בבית גדולים ומרובי חדרים שכבר אינם מתאימים למציאות החיים החדשה. אז כיצד נעצב דירה שתתאים לצרכי הגיל השלישי? כל הטיפים החשובים

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


בכל בית ובכל משפחה מגיע השלב שבו הילדים עוזבים את הקן ומקימים בתים משלהם וההורים נשארים בבית גדול עם מספר חדרים מיותרים. במקרה זה ניתן להשקיע בשיפוץ מקיף שישנה את פני הבית ויתאים אותו למציאות החדשה.


להתאים את הבית למציאות החדשה (עיצוב: ערן יערי, צילום: רז רוגובסקי) 

במקרה ומדובר בבית בעל מספר קומות מומלץ לבדוק אופציה של הורדת חדר ההורים לקומת הכניסה כדי לאפשר נוחות בעתיד ולהימנע ממצבים של עלייה וירידה במדרגות מספר פעמים ביום. במידה והחללים מאפשרים זאת, כדאי לתכנן חדר שינה מרווח עם חדר אמבטיה צמוד הכולל מקלחון גדול וחדר ארונות נוח.


מומלץ לעצב חדר שינה מרווח עם חדראמבטיה צמוד (עיצוב: מיכל שירון דרימר, צילום: אורן בנקין) 

 
במידה ומדובר בבית מרובה חדרים ניתן לבטל מספר חדרים על מנת להגדיל אחרים. בשלב זה בחיים ניתן להסתפק בחדר שינה ראשי, חדר עבודה קטן, חדר אירוח וניתן לתכנן גם חדר משחקים לנכדים. בזמן תכנון ביטול קירות וחללים קיימים, חשוב להתייעץ מראש עם מהנדס בניין כדי למנוע פגיעה בעמודים וקורות ובכך להימנע מפגיעה בחוזק המבנה.
 
את השטחים של החללים המבוטלים ניתן להעביר גם לחלל הציבורי של הבית ולתכנן מטבח גדול יותר ופינת אוכל מרווחת שמתאימה לאירוח של בני משפחה רבים. בנוסף, ניתן להגדיל את הסלון והמרפסת ולאפשר אזורי ישיבה שיאפשרו לכולם לשבת בנוחות ולבלות יחד.
 
 
 

 


פינת אוכל מרווחת שמתאימה לאירוח (צילום: ארט גלרי) 
 
למרות שכולנו רוצים לשמור על אופטימיות ולקוות לחיים ארוכים ובריאים, חשוב להתכונן גם למצבים מדאיגים יותר של מגבלה פיזית. במקרה של שיפוץ מקדים מומלץ לתכנן מפתחים גדולים לפתחים קיימים, לאפשר גישה נוחה לכל חללי הבית, להימנע ממיקום חפצים חשובים בגובה החלל ובמקרה של בית פרטי לאפשר גישה נוחה ללא מדרגות.

תאורה לבית: לכל העסקים ובעלי המקצוע
דלתות כניסה: לכל העסקים ובעלי המקצוע

  

בתכנון הריצוף והחיפויים לבית מומלץ לבחור בחומרים קלים לניקוי ותחזוקה, בעלי מקדמי עמידות גבוהים שלא ידרשו החלפה כל מספר שנים ובעלי מראה בוגר המתאים לעיצוב החלל. בזמן החלפת הריצוף מומלץ לבדוק אפשרות של שימוש ברובה אפוקסית כחומר מילוי, חומר זה אומנם קשה יותר לביצוע, אבל התוצאה היא מראה נקי שמחזיק לאורך שנים.
 חיפוי רצפה נוח לתחזוק (צילום באדיבות אוסטרו דיזיין)
 
בשלב עיצוב הקירות של הבית מומלץ לבחור בחיפויים עמידים שיחזיקו מעמד לאורך זמן רב ולא ידרשו החלפה, תיקונים או ניקוי רב כמו טיח דקורטיבי מינראלי, צבע אחיד וחיפויי קרמיקה לאזורים רטובים. 
 
תאורה היא נקודה חשובה מאוד להשקעה בזמן השיפוץ וכדאי לתכנן נקודות תאורה רבות שיעזרו לשמור על ראייה תקינה. מומלץ להוסיף נקודות מאור גם באזורי ביניים בבית כמו מסדרונות, מדרגות, אזור כניסה, בסמוך לארונות ואזורי אחסון, מרפסות שירות ולצדי מיטות ופינות ישיבה בחלל.
 
לאחר שהשקעתם בתכנון מוקפד לכל הבית בהתאם לכל הפרמטרים שהגדרנו ועדיין נשארו חללים מיותרים ללא שימוש, ניתן לשקול אפשרות של סגירה והפרדה של אזור בבית וליצור יחידת דיור מופרדת. במצב זה ניתן להשתמש בחלק מהנכס הקיים עבור יצירת הכנסה נוספת למשפחה, בזמן בנייה של יחידה כזאת מומלץ להשקיע בתכנון כניסות נפרדות לחלוטין והפרדה של כל מערכות הבית כדי לאפשר נוחות לכל הצדדים.
 
התאמה של הבית לחיים המתקיימים בו הוא תנאי חשוב לאורך חיים נוח ויעיל לאורך השנים, חשוב לזכור לתת את הדעת גם לעיצוב ונראות החלל בנוסף לפונקציונאליות שלו.
 

 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

שיפוצים פלוס - האתר שמשפץ את תחום השיפוצים בישראל


מתכננים לשפץ את הבית? בואו לגלות את האתר שיעזור לכם למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכם ביותר

מדריכי שיפוץ ומעבר

המובילים בישראל מסדרים לכם טיפים למעבר דירה שיחסכו לכם כסף


איך אפשר לחסוך כסף במעבר דירה? קבלו טיפים שמגיעים ישירות מהמומחים הגדולים בתחום - המובלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף?


חושבים לשפץ את הבית או הדירה? כך תוכלו לתכן את השיפוץ באופן שיאפשר לכם לחסוך סכומי כסף לא מבוטלים

מדריכי שיפוץ ומעבר

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

תגובות

כתיבת תגובה