כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי שיפוץ ומעבר  //  על חשבונכם: ככה תדעו שלא עובדים עליכם בדרך לשיפוץ

על חשבונכם: ככה תדעו שלא עובדים עליכם בדרך לשיפוץ

אחד הפחדים הכי גדולים של מי שמשפץ הוא ליפול קורבן לבחירות לא נכונות ולבעל מקצוע שלא אומר את כל האמת. הרשימה הבאה תעזור לכם לפני שתצאו לשיפוץ

מאת: שמעת יהב צילום:(צילום: לימור הרצוג אהרוני)
 
אחד האתגרים המפחידים ביותר בתרבות הישראלית המוכרת של "אח שלי, סמוך עלי" ו"יהיה בסדר" הוא לשכור קבלן שיפוצים. אתם עומדים להוציא את מיטב כספכם כדי להפוך את הדירה לבית החלומות שלכם, וצריכים להפקיד את כל אותם החלומות והאמון שלכם בידיו של קבלן. 
 
יש בישראל עשרות אלפי קבלני שיפוצים וההערכה היא שכ- 15% מהם אינם חוקיים, פשוט כי רק כ- 1550 קבלנים רשומים כקבלני שיפוצים בפנקס הקבלנים. בחירה בבעל מקצוע לא מוסמך ולא מיומן עלולה לעלות בעגמת נפש רבה, ועד כדי נזקים מסכני חיים. אבל איך תוכלו לבחור ולעבוד עם קבלן שיפוצים, תוך צמצום הסיכון שיעבדו עליכם בדרך? הנה כמה המלצות:
 
וודאו שלבעלי המקצוע שלכם יש המלצות:

אל תתעצלו ובצעו סקר שוק מקיף, היפגשו עם לפחות 3 בעלי מקצוע מוסמכים, ומומלץ שיהיו רשומים בפנקס הקבלנים. תוכלו לבדוק זאת באתר של משרד הבינוי. זכרו שגם קבלן שיפוצים רשום אין בכך כדי להעיד על המהימנות, האמינות, המקצועיות וההגינות שלו. קבלו המלצות מחברים ובני משפחה, ובדקו עם הממליצים לגבי איכות העבודה, המחיר, עמידה בלוחות זמנים, ואחריות במקרה של תקלות. 
 
אל תסמכו על קבלן שעושה הכל לבדו:

בניית קירות גבס, ריצוף מחדש או שיפוץ אמבטיה הן עבודות שונות הדורשות התמחות שונה. וודאו שההמלצות שקיבלתם מבוססות על עבודות דומות לשלכם מבחינת סוג העבודה והיקף השיפוץ. אם מתאפשר לכם, בקשו לראות עבודות קודמות שבוצעו על ידי הקבלן.
 
קבלן מקצועי יעסיק קבלני משנה המתמחים כל אחד בתחומו – רצף, צבעי, אינסטלטור, חשמלאי מוסמך ועוד. אל תסמכו על קבלן ש"עושה הכל" בעצמו ובקשו לראות תעודות הסמכה, בעיקר בנושא החשמל.
 
השוו הצעות מחיר בזמן הנכון:

לפני שניגשים לבחירת הקבלן, ערכו תכנית עבודה ברורה. שכירת אדריכל או מעצב פנים יוכלו לעזור לכם במידה רבה להוציא תכניות עבודה מקצועיות ומפורטות, וכתב כמויות מסודר הכולל פירוט של החומרים, העבודות, מידות וסיכום שטחים ומספר נקודות החשמל. תכנית סגורה בתחילת העבודה תמנע הפתעות בהמשך העבודה, וכתב הכמויות יעזור לכם להשוות בין הצעות המחיר השונות.
 
תוכלו להיעזר במחירוני שיפוצים על מנת לקבל הערכה לעלות השיפוץ אבל על בסיס כתב הכמויות בקשו הצעת מחיר מפורטת ממספר קבלנים. אל תסכימו לקבל הצעת מחיר בטלפון – קבלן רציני יבקש לראות את הבית המיועד לשיפוץ, ויכין הצעת מחיר שלוקחת בחשבון עלות שעת עבודה, שכר קבלני משנה, איכות ועלות החומרים, דלק והוצאות נסיעה, בלאי כלים ורכבים, אפשרויות חנייה באזור והצבת מכולה לפינוי פסולת, ונתונים הקשורים למבנה עצמו כמו גיל המבנה, אופן הבנייה, קומה ומצב הנכס.
 
הצעת המחיר צריכה לכלול פירוט של העבודות, החומרים והפריטים – סוג ואיכות החומר, כמות חומר למ"ר ומחיר ליחידה, תמחור יום עבודה של הפועלים או קבלני המשנה, עבודות אופציונליות – שינויים בתכנית או תוספות שעשויות להיות, הערכת לוחות זמנים ומחיר סופי משוער.
 

(צילום: שאטרסטוק)


וודאו שהקבלן שלכם דואג לחומרים איכותיים:

קבלני שיפוצים רבים מספקים את חומרי הבניה בעצמם. לעתים קרובות הם יכולים להשיג את החומרים בהנחה משמעותית, אך מומלץ לערוך סקר שוק ולבדוק את מקור החומרים, איכותם ומחירם. הגדירו את האיכות הרצויה במסגרת כתב הכמויות ועגנו בחוזה העבודה את אחריות הקבלן לטיב החומרים. וודאו שהחומרים בהם נעשה שימוש נושאים תו תקן ישראלי.
 
חשוב לזכור שהקבלן ידע לתמחר את עלות העבודה וחומרי הבנייה, אך לא ידע להעריך את עלות חומרי הגמר שתבחרו – טווח המחירים של ריצופים, חיפויים, כלים סניטריים ועוד רחב מאוד, ואין לצפות ממנו לכלול עלויות אלו בהצעת המחיר, מה גם שהתשלום על חומרים אלו ישולם בדרך כלל ישירות לספקים.
 
אם בכוונתכם לבחור בחומרי גמר מיוחדים כמו לדוגמה אריחים בגודל יוצא דופן, טיח מינרלי או חיפויי קיר שונים – קחו בחשבון כי עבודות אלו דורשות מיומנות ומומחיות של בעל המקצוע, והיישום שלהם עולה יותר. מומלץ להגיע לשלב בחירת הקבלן עם תכנית גמורה, לוודא את יכולת הקבלן לבצע עבודות אלו ובכל מקרה לבקש התייחסות לתמחור עבודות מיוחדות בהצעת המחיר.
 
 
 
אל תוותרו על חוזה עבודה מפורט:

אל תסתפקו בחתימה על הצעת המחיר, מפרט טכני או הסכם סטנדרטי מהרשת. ערכו חוזה עבודה מקיף ואל תהססו לקבל ייעוץ משפטי בעריכתו. חוזה טוב שנותן מענה לכל בעיה שעלולה לעלות בין הצדדים יחסוך הרבה עגמת נפש והוצאות מיותרות.
מלבד הצעת המחיר עצמה החוזה צריך לכסות את הסעיפים הבאים:
 
מועדי תשלום: מומלץ לשלם רק 10%-15% מהסכום בתחילת התהליך, ולאחר מכן לחלק את התשלום לשלבים. התנו כל תשלום בבדיקה של איכות העבודה. השלימו את מלוא הסכום רק לאחר סיום העבודה, באופן תקין ולשביעות רצונכם המלאה. תוכלו להתנות את התשלום הסופי בבדיקה של שמאי שיפוצים או חברה לבדק בית, שיוציאו דו"ח ליקויים אשר על הקבלן לתקן לפני סיום העבודה וקבלת התשלום הסופי.
 
לוחות זמנים: החל מזמינות הקבלן למועד תחילת העבודה, דרך שלבי התהליך השונים ועד למועד הסיום המשוער. נסו לברר אם יש לקבלן פרויקטים נוספים במקביל אליכם, שעלולים לגרום לעיכובים. הכניסו סעיף המתמרץ את הקבלן לעמוד בלוח הזמנים על ידי בונוסים במקרה של הקדמה וקנסות במקרה של עיכוב. 
 
קבלני משנה: ציינו בחוזה איזה בעל מקצוע מבצע איזו עבודה, וודאו שאתם לא נושאים באחריות במקרה של העסקת עובדים ללא רישיון, והבטיחו כי הקבלן נושא באחריות מלאה לטיב העבודה של בעלי המקצוע שהוא מעסיק, גם אם הוא לא נמצא בשטח בעת ביצוע העבודה.
 
ביטוח ואחריות: וודאו שהקבלן מחזיק בפוליסת ביטוח תקפה לעבודות השיפוץ הכוללת נזקים למבנה וביטוח צד ג', המכסה גם את בני הבית. דרשו לקבל אחריות לטיב העבודה ולתיקון תקלות לתקופה של לפחות שנה ממועד סיום העבודה. תקלות רבות שנובעות מאיכות עבודה ירודה מתגלות רק לאחר כשנה-שנתיים ויותר, נסו לקבל משך אחריות ארוך ככל האפשר, ופירוט של מה האחריות כוללת.
 
קבלת החלטות תוך כדי עבודה: אם במהלך העבודה יש שינוי או בעיה כלשהם על הקבלן להודיע לכם או למי מטעמכם לפני שהוא ממשיך.
ניקיון במהלך ובתום השיפוץ: ודאו שקבלן השיפוצים מפנה את הפסולת ואחראי לשמירה על תקינות ניקיון השטחים הציבוריים במהלך העבודה, ודואג לנקות את הדירה בתום השיפוץ.


הפכו בעצמכם לפקחים:

היו מעורבים בשיפוץ ובקרו בדירה כמה שיותר. בדקו את איכות העבודה וודאו שהשיפוץ מתנהל על פי ההסכם – נוכחות של קבלן השיפוצים במקום, שימוש בחומרים שסוכם עליהם, עבודה על פי התכנית ועמידה בלוחות זמנים. אל תהססו להצביע על ליקויים או לשאול שאלות אם משהו לא נראה לכם. 
 
בעוד שנזקים גדולים למבנה מכוסים על ידי הביטוח ובחירה בקבלן מוסמך, הבעיה האמתית היא הליקויים הקטנים שנובעים באיכות עבודה ירודה או שימוש בחומרים זולים, ועלולים לגרום לתאונות "קטנות" כמו מעידה על רצפה עקומה או תקלות כמו התקלפות של הצבע לאחר תקופה. ישנן דוגמאות רבות לליקויי בניה – קירות לא מפולסים, שימוש בכמות קטנה או גדולה מדי של טיט או דבק לריצוף וחיפוי, התקנה לקויה של תשתיות חשמל ואינסטלציה ויצירת שיפועים לא נכונים בריצוף. אם אתם חוששים שאתם לא מיומנים מספיק בזיהוי איכות החומרים או טיב העבודה מומלץ לשכור מפקח או חברה לבדק בית שיעשו זאת עבורכם ויבטיחו את איכות העבודה. גם האדריכל או מעצב הפנים יוכלו לפקח על כך שהעבודות מתבצעות לפי התכנית, אך לעתים קרובות לא יבצעו פיקוח צמוד על בסיס יומיומי. בכל מקרה ההשקעה בשירות פיקוח היא זניחה ביחס להוצאה הכוללת על השיפוץ, ושווה כל שקל תמורת שקט נפשי.
 
 
 

עוד בנושא

מדריכי שיפוץ ומעבר

כמה כמה: עלות העיצוב של כל חדר בבית


אחת השאלות הראשונות שעולות כשאנחנו ניגשים לשפץ או לעצב מחדש את הבית היא: כמה זה עולה לי? הכתבה הבאה תעזור לכם להעריך את עלות העיצוב של מטבח, פינת אוכל, חדר שינה וחדר רחצה

מדריכי שיפוץ ומעבר

אוי א-ברוך! לחריגה כזו בתקציב השיפוץ לא ציפיתם


מתכננים לשפץ את הבית? רגע לפני שאתם יוצאים להרפתקה, קחו את הטיפים שיעזרו לכם לחדש את הבית מבלי לחרוג מתקציב השיפוץ הרצוי

מדריכי שיפוץ ומעבר

למה כדאי לעשות ביטוח משכנתא דרך חברה ולא דרך הבנק?


משפחות ישראליות רבות שרוצות לרכוש דירה, פונות לבנק בבקשה לקבל הלוואת משכנתא. אולם, פעמים רבות, רכישת ביטוח משכנתא דרך חברה חיצונית, זאת האופציה המשתלמת

מדריכי שיפוץ ומעבר

מונעים את עוגמת הנפש מבעוד מועד: פותרים את בעיית הטרמיטים עוד בשלב תכנון הבית


מי לא מפחד ממכת טרמיטים שתנחת על ביתו ותגרום להרס ולכילוי יסודות הבית ורהיטיו? סיוט הבלהות הזה נפוץ בישראל יותר משרובנו מודעים אליו. כדי להימנע מבעיית הטרמיטים, העשויה לתקוף את הבית בשלב שהוא כבר מוכן ובנוי, חברת ההדברה המובילה "אגרנט-ארנון" מציגה את המערכת החדשה, המיועדת להתקנה עוד בשלב הבנייה, שתפתור בעיות עתידיות. פתרון יעיל, מהיר ועמיד לכל החיים

תגובות

כתיבת תגובה