כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי עיצוב פנים  //  טאץ' מי: נוגעים במכשירי החשמל

טאץ' מי: נוגעים במכשירי החשמל

סמנתה פוקס אמרה את זה עוד בשנות ה-80, אבל עכשיו מכשירי חשמל רבים בביתנו מבקשים שניגע בהם – ברזים, ארונות ומנורות שעובדים על טכנולוגיית המגע, ממש כמו הסמארטפון שלכם. זה לא זול, אבל שווה להכיר אותם

מאת: שני הררי צילום:


בעידן המודרני, כפי שבטח שמתם לב, הכל רץ קדימה, והטכנולוגיות מתחדשות ומשתכללות השכם והערב, אם בשביל להקל על חיינו, אם בכדי לתת מענה לבעיות שונות (כמו מחלות, למשל), אם בשביל לספק תעסוקה למהנדסים, מתכנתים ומעצבים ואם בשביל להזין את המכונה המשומנת הקרויה "החברה הצרכנית". כך או כך, דברים שלפני כמה שנים נראו לנו כמו סרט מדע בדיוני הפכו די מהר לנחלת הכלל ולמובנים מאליו וחלק ניכר מהחידושים וההמצאות, שבמבט ראשון נראים לנו כשייכים יותר מכל למעבדות נאס"א, מוצאים את דרכם אפילו לסביבה הביתית הסטנדרטית והמוכרת שלנו.

קחו למשל את טכנולוגיית הטאץ' (מגע). מי בכלל זוכר שפעם, כדי לחייג מספר בטלפון היינו צריכים להטריח את עצמנו וללחוץ בחוזקה על מקשים? אבל בנוסף לטלפונים הסלולריים, מסכי מחשב וטאבלטים למיניהם, ניתן למצוא מסכי מגע גם במוצרים לבית, וכפי שמיד נראה, חלקם מופעלים על ידי מסך נפרד (מעין שלט רחוק מתקדם) וחלקם על ידי מגע בפריט עצמו.

מכשירי חשמל, כמו תנורי אפיה או מכונות כביסה, המופעלים על ידי מסך מגע בילט-אין, אינם דורשים התקנה מיוחדת או זימון חשמלאי הביתה לשדרוג תשתית החשמל. מחברים אותם לשקע כרגיל וכל שצריך מעבר לזה הוא להתעמק בחוברת ההפעלה וללמוד את הפונקציות השונות של המכשיר. לעומת זאת, ישנם מוצרים, כמו למשל הארון שנציג בהמשך, שהפעלתו מתבצעת על ידי לוח מגע חיצוני, שיש להתקינו בנפרד, על ידי חשמלאי.

 (צילום: יח"צ)

 

היתרונות

היתרונות של מוצרים המופעלים בטכנולוגיית המגע הם רבים – בלוח שליטה אחד, שיכול להיות אפילו קטן מאד ניתן לרכז תפריט עשיר של פונקציות הפעלה. יתרון נוסף, הבולט בעיקר בפריטים כגון מנורות, הוא פשטות ההפעלה, המייתרת כפתורים ומתגים ומאפשרת לעיצוב להיות נקי וחף מ"הפרעות". הניקוי של לוחות השליטה או של פריטים חסרי כפתורים ומתגים הוא פשוט ביותר- ניגוב במטלית זה כל מה שדרוש. ועוד לא דיברנו על המראה של מוצרים מהסוג הזה- נקי, אלגנטי ומאד עדכני.

החסרונות

למרבה הצער, החסרונות של מערכות הפעלה ומוצרים מסוג זה, הם תוצאה של אותם מאפיינים בדיוק: התפריט המגוון המסתתר מאחורי המסכים הזעירים עלול להיות מרתיע עבור מי שהתרגל להפעיל מכשירים בלחיצה על כפתור. מאותגרים במיוחד משתמשים מבוגרים, לעומת זאת לילדים שלנו זה נראה בסיסי לחלוטין. התחכום הרב של המערכות הללו עשוי להוות בעיה כשמשהו מתקלקל, לנו אין מושג קלוש מה בדיוק הבעיה, ואין מה לדבר על תיקון עצמי – יש להזמין טכנאי או חשמלאי או אפילו מתכנת. כמו כן, המראה המעודן והאלגנטי של המוצרים האלה, שהופך אותם לכל כך אטרקטיביים מבחינה חיצונית, מהווה דווקא חיסרון מבחינת עמידות נגד פגעים, שריטות ומכות.

לנו נדמה שהיתרונות של טכנולוגיית המגע, כשהיא משולבת בסביבה הביתית, עולים לאין שיעור על חסרונותיה ורמת השכלול שהיא מציעה יכולה להוות קפיצת מדרגה מבחינת איכות החיים והנוחות בבית. קבלו כמה דוגמאות למוצרים ופריטי עיצוב מדליקים וחדשניים במיוחד לבית, המשלבים טכנולוגיית מגע.

במטבח

תנורי אפייה, מכשירי מיקרוגל ומדיחי כלים המופעלים באמצעות לוח מגע, נחשבים למילה האחרונה בתחום, אבל כבר אינם נדירים כל כך וניתן למצוא אותם בהרבה בתים, על אף מחירם הגבוה.

 

לעומת זאת, מי שמכין קציצות, מכדרר כדורי שוקולד או לש בצק בתדירות גבוהה, או מי שילדיו חוזרים הביתה באופן קבוע עם ידיים מלוכלכות בדיוק לפני הארוחה, יידע להעריך ולהוקיר את טכנולוגיית המגע כשהיא באה לידי ביטוי בברז המטבח: בשונה מברזים רגילים, שמן הסתם מתלכלכים כשפותחים אותם עם ידיים מלוכלכות, הברז המכונה minta של חברת GROHE, נשאר תמיד נקי. נגיעה קלה בגוף הברז- עם המרפק, גב כף היד או כל איבר אחר, ולאו דווקא בידית הברז- תפתח את זרם המים. כמובן שניתן גם להפעילו ידנית כמו כל ברז סטנדרטי, לווסת את הטמפרטורה ואת עוצמת המים.

המחיר? יש לציין, אינו נמוך בכלל – 5000 ₪, ניתן להשיג באורגל.

 

מבלי ללכלך את הברז (צילום: יח"צ)

 

 

במקלחת

ממש כפי שמכשיר טלפון נייד בעל מסך מגע כבר מזמן אינו רק דרך נוחה לשוחח מחוץ לבית, כך גם מקלחת המאובזרת בפאנל שליטה בעל מסך מגע מאפשרת חווית רחצה שהיא הרבה יותר מסתם מים זורמים וסבון.

 

כפי שכבר ציינו, היכולת של מסך מגע להכיל תפריט מגוון של פעולות, פקודות ואפשרויות פותח בפני מי שנכנס למקלחת שכזו עולם שלם של פונקציות מפנקות, שימושיות ובידוריות. דרך הפאנל המובנה בחלל המקלחת ניתן לשלוט בעוצמת זרם המים ובטמפרטורה שלהם, להחליף אם רוצים את סגנון זרימת המים (טיפות גשם, זרם חזק ומסאז') להדליק, לכבות, לכוון ולשנות את הצבעים של תאורת led המגיעה בילט-אין בתוך הטוש, להפיץ בחלל חדר הרחצה ריחות ארומתרפיים ולשלוט מרחוק כלומר, מתחת זרם המים על נגן מוזיקה המתחבר למערכת השליטה ונמצא, מן הסתם, מחוץ למקלחון במקום יבש.

המחיר? גם כאן, מדובר, כפי שכבר ניחשתם, בתענוג לא זול – וזה עוד לפני חישוב תוספת חשבון המים שתשלמו, שלבטח יתפח נוכח המקלחת המפנקת: מקלחת York של המותג האיטלקי bossini – החל מ-16 אלף ש"ח, להשיג ב-HeziBank.

 

שולט מרחוק אפילו על המוזיקה (צילום: יח"צ)

 

בחדר הארונות

החידוש הבא מיועד לאנשים שפרטיותם חשובה להם במיוחד, לכאלה שיש להם סודות להסתיר, או שלדים בארון, חלילה, לחובבי היי-טק שרוצים לבדוק מקרוב כל פיתוח טכנולוגי שיוצא לשוק או למי שראה הרבה יותר מדי סרטי מדע-בדיוני.

 

שימו לב: מדובר בארון בגדים, הנפתח ונסגר על ידי פאנל שליטה ביומטרי. המנגנון הביומטרי, כשהוא מיושם במסכי מגע, מתבסס על העובדה שלכל אדם יש סידור שונה של כלי דם בכל חלק מהגוף, ובאופן ספציפי יותר, הרלוונטי למסך מגע – בקצות האצבעות. המנגנון מזהה את כלי הדם שהוגדרו מראש בעת ההתקנה, ובהתאם לזאת דלתות הארון נפתחות מעצמן או שנותרות סגורות וחתומות בפני מי שלא אמור לפשפש בו. ניתן להגדיר מספר משתמשים "מורשים" לארון, נגיד – רק בני הבית, והמחמירים – משאירים את הארון אך ורק לעצמם.

המחיר? החל מ-8000 ₪ לארון sesam ועוד 2000 ₪ עבור מנגנון "טביעת אצבע", להשיג ברשת הרדור.

 

הדלתות נפתחות רק אחרי זיהוי  וודאי (צילום: יח"צ)

בחדר השינה

טכנולוגיית המגע, כפי שהיא באה לידי ביטוי בשתי מנורות הצד הקטנות שבתמונה למטה, מאפשרת ויתור מוחלט על מתג חשמלי, דבר התורם למראה הנקי והמודרני של הפריטים מצד אחד, ומצד שני מפשט מאד את השימוש בהם: אין צורך, בכל פעם שרוצים להדליק או לכבות את המנורה, לתור אחר המתג הנמצא איפשהו לאורך כבל החשמל, אלא פשוט נוגעים במנורה עצמה ומדליקים או מכבים. את עוצמת התאורה של המנורה, שמעוצבת כגורד שחקים ניו יורקי ניתן לקבוע על ידי נגיעה אחת או שתיים (עוצמה פחותה או מוגברת, בהתאמה). ואילו המנורה השנייה – dina מופעלת, על ידי נגיעה בבסיסה, המשמש גם כדימר.

המחיר? מנורת "גורד שחקים" 299 ש"ח , להשיג ב-KARE דיזיין. מנורת dina של rotaliana 1369 ש"ח, להשיג בקמחי תאורה.

 

גורד שחקים (צילום: יח"צ)

 

נוגעים בבסיס והמנורה נדלקת (צילום: יח"צ)

 

לסיום, השיר המפורסם של סמנתה פוקס. תהנו:

 

יש לכם שאלות על הבית החכם? הכנסו לפורום שלנו>>

רוצים להפוך את הבית שלכם לחכם? כל העסקים ובעלי המקצוע>>

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצבת ענבל ברקוביץ' באולם התצוגה של זדקה


המעצבת ענבל ברקוביץ' מתארחת באולם התצוגה של חברת זדקה, ומסבירה לחדווה אלמוז איך יוצרים עיצוב פנים שיש בו אלמנט הפתעה

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתוח: דלתות הכניסה של חברת APERTO


מחפשים דלת כניסה שתפתיע את כל מי שיגיע לבקר אתכם? באולם התצוגה החדש של חברת APERTO תוכלו להתרשם ממגוון רחב של דגמים ועיצובים ייחודיים

מדריכי עיצוב פנים

א' אינטרפוץ ב' זה בוהמייני – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק א'

מדריכי עיצוב פנים

ל' למינציה מ' זה מונובלוק – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק ב'

תגובות

כתיבת תגובה