כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי עיצוב פנים  //  מגורים פלוס: טרנד המגורים המשותפים שכובש את העולם

מגורים פלוס: טרנד המגורים המשותפים שכובש את העולם

המהפכה הגדולה בתחום המגורים המשותפים כבר מעבר לפינה. מהפכה זו טומנת בחובה אתגר עיצובי גדול, שכולל עיצוב חללים משותפים. מה זה אומר? ואיפה אנחנו בכל זה? הכל בכתבה שלפניכם.

מאת: הדר אלבוחר צילום:


"Co-Living" – מושג חדש שמתאר מגורים משותפים קהילתיים, שהפכו לפופולאריים בעיקר בקרב גילאי שנות העשרים והשלושים. תופעה זו צוברת תאוצה מזה עשור, בעיקר בערים מרכזיות ומדינות מפותחות והיא מהווה מהפכה בתחום המגורים. עיקר המשתמשים במגורים אלו, הם פרילנסרים המכונים "נוודים דיגיטליים". במגורים המשותפים הם חיים ועובדים תחת אותה קורת גג. כדיירים בעלי אינטרס דומה למדי, מתאפשר להם ליצור רשתות חברתיות ועסקיות, וליזום שיתופי פעולה עסקיים.

צילום: Amandine Alessandra ,מתוך אתר: smart-magazine

לעצב חוויה משותפת

בהיבט העסקי, ניתן להבין על נקל מדוע פיתוח החללים המשותפים למגורים ועבודה, נמצאים במגמת עלייה. הביקוש  אלו עולה ועולה, ובחלק מהמדינות, טרנד המגורים המשותפים הפך לעניין שבשגרה. אך מה גורם למקום כזה להיות שונה מבית מלון או מעונות סטודנטים? כאן, תורם של המעצבים להוכיח שהעיצוב (שוב) משנה הכל.

העיצוב השולט במגורים משותפים הוא בדרך כלל סגנון עכשווי-תעשייתי, שמתאים את עצמו לסוג האנשים ששוהים במקומות מסוג זה. בחללים משותפים רבים נעשה ניסיון לחקות אחר הקו העיצובי של החברה המדוברת We-Work , שרכשה חללי מגורים רבים על שם We-Live, במטרה ליצור מגורים אוטופיים באמצעות עיצוב ופונקציות מדויקות שישרתו את הדיירים.

We-Live מאמינה שמצאה את התרופה לתחושת הניכור החברתית שרבים מרגישים כתוצאה משיטוט תמידי ברשתות החברתיות, ללא מפגש חברתי פיזי. We-Live  הוא בית דירות פונקציונלי של מגורים משותפים, הפועל על מערכת עקרונות מודרנית מאוד בשוק הדיור העירוני. כך, למשל, היחידות מגיעות כשהן מרוהטות לחלוטין. בנוסף, יש חדר כביסה וסטודיו ליוגה, ואפילו פינוקים כמו בר אספרסו, מאכלים טעימים ושעות שמחות. המטרה במבנה והתוכן שלWe-Live , נועדו לגרום לכך שהשכנים יהפכו לחברים אנושיים. מדובר בבניין שלם שכולל את כל מה שהקהילה זקוקה לו.

צילום: Katelyn Perry ,מתוך אתר: GQ

צילום: Katelyn Perry ,מתוך אתר: GQ

דוגמה נוספת היא מלון Lindley  בפרנקפורט, המשלב בין פרטיות לקהילתיות ושם דגש על האירוח. 100 חדרי האירוח במלון עוצבו באופן קומפקטי במטרה להוציא את האורחים למרחבים הציבוריים, בכדי שיוכלו להתערות אחד עם השני. הריהוט בחללים נבחר בקפידה ועשוי מאיכות גבוהה, ומבחר של פרטי עיצוב ויצירות אומנות עכשווית הונחו במרחבים הציבוריים. בשונה מ- We-Live ומגורים משותפים אחרים, Lindley מעוצב באופן מתוחכם ועשיר יותר, ומשלבת בין תעשייתי, כפרי וסגנון מודרני אמריקאי של שנות ה- 50.

צילום: Steve Herud ,מתוך אתר: we-heart

צילום: Steve Herud ,מתוך אתר: we-heart

צילום: Steve Herud ,מתוך אתר: we-heart

צילום: Steve Herud ,מתוך אתר: we-heart

דוגמה נוספת לחלל משותף היא The Collective Old Oak – בניין בלונדון שמכיל 550 חדרי שינה. מדובר בסביבת מגורים משותפים הגדולה בעולם. לשם ההשוואה, מדובר בפי שניים ממספר חדרי השינה של We-Live שנפתח לאחרונה בניו יורק. לדברי היזם שעומד מאחורי הפרויקט בלונדון, הבניין יכיל את כל השירותים הדרושים, כך שלדייריו לא תהיה כל סיבה לצאת ממנו לצורך אספקת שירותים.

צילום: Amandine Alessandra ,מתוך אתר: dezeen

צילום: Amandine Alessandra מתוך אתר: dezeen

מגורים משותפים של חברת Baltic באנגליה, כוללים חדר כושר אשר פתוח 24 שעות ביממה ושפע של אזורי טרקלין נוחים. הקו העיצובי ששולט במגורים המשותפים הללו הוא מודרני-עכשווי עם שימוש נרחב בחומרים כמו עץ ועור.

צילום: courtesy of Common מתוך אתר: dwell

צילום: courtesy of Common מתוך אתר: dwell

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

סודות מהמזווה: כך תסדרו נכון את אחד המקומות הכי חשובים במטבח


אמנם מדובר בחדרון קטן, ולעיתים רק בארון - אבל המזווה הוא אזור חשוב בהחלט. האופן שבו המזווה מאורגן משפיע על העבודה ועל ההתנהלות במטבח כולו, אז הנה כמה טיפים לסידור מזווה נגיש ונוח במיוחד

מדריכי עיצוב פנים

החיים הם לא ולנטיין-דיי: שלושה משברים זוגיים סביב עיצוב הבית


דווקא ביום האהבה הבינלאומי חשוב לזכור שלא הכל תותים מצופים שוקולד, במיוחד לא כשניגשים לעצב את הבית. מעצבת הפנים שחר הכט משתפת בשלושה סיפורים על משברים זוגיים ותהפוכות משפחתיות, כדי שעיצוב הבית הבא לא יסתיים על מדרגות הרבנות

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתיר: עיצוב בתים לאוכלוסיות מיוחדות


תכנון בית לאדם או למשפחה עם צרכים מיוחדים יכול להיות עניין מאתגר למדי, אך לכל הבעיות ניתן למצוא פתרונות ראויים - ובכתבה הבאה נציג לכם כמה מהם

מדריכי עיצוב פנים

ראש בראש: מה עדיף - אריחים חלקים או מצוירים?


אריחים חלקים במראה קלאסי או אריחים מצוירים בסגנון מקושקש? יצאנו לבדוק אם יש מנצח בוויכוח הזה, או שאולי צריך לבחון כל קיר לגופו

תגובות

כתיבת תגובה