כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי עיצוב פנים  //  סמרטוטים מאמריקה

סמרטוטים מאמריקה

מיחזור שאריות בגדים ישנים הפך לאמנות שימושית נפוצה הנתמכת בתעשיית בדים וחוטים במגוון עצום של סוגים וצבעים

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


אחת לשנתיים פוקדות אלפי נשים מרחבי העולם את הכנס הבינלאומי למעשה טלאים. בארה"ב מתקיימים כנסים כאלה פעמיים בשנה, ובארץ נפגשות מאות חברות עמותת הקווילט מידי חודש.

אמנות הקווילט החלה בארה"ב לפני כמאתיים שנה מחוסר ברירה. המתיישבים החדשים, אנשי עבודה למודי קשיים, שרובם היו דלי אמצעים, הפכו בגדים ישנים לשמיכות ולכיסויי מיטה. עד מהרה פשטה אמנות זו כאש בשדה קוצים, ומעשה החסכנות הפך לתעשיית ענק, שברובה מבוצעת על ידי נשים.

עקרון הקווליט הוא חיבור של שלוש שכבות בדים על ידי תפרים מודגשים. שכבת הבד העליונה עשויה מחתיכות בד קטנות, ומכאן שמה: מעשה טלאים. בתחילה הייתה כל עבודת הקווליד נעשית בתפירת יד בלבד. היום, רוב העבודות נעשות באמצעות מכונות תפירה, שהותאמו במיוחד לסוג עבודה זה.

דוגמאות הקווליט מחולקות לשניים: דוגמאות העשויות בטכניקה המסורתית, ואלה המעוצבות בסגנון מודרני חופשי. הטכניקות המסורתיות מבוססות בעיקר על צורות גיאומטריות. יש דוגמאות, שהפכו לקלאסיקה, שהונצחה בספרים ובקטלוגים. לכל דוגמא יש שם והגדרה מדויקת של גדלים, חיתוכים ושילובי צבעים, פרחים קטנים, פסים ומשבצות. אמנות הקווילט עברה במשפחות מאם לבת, והייתה נפוצה בין נשים שחורות ולבנות כאחד. העבודה הייתה מתבצעת בצוותא, כשכולן רוקמות שמיכה אחת גדולה, או כל אחת רוקמת שמיכה לעצמה. ידועות במיוחד בעבודות אלה הן בנות ההימיש מפנלסיבניה. האגדה מספרת, שהכושיות בתקופת העבדות בארה"ב, היו מעבירות קודים לנמלטים, על ידי תליית השמיכות על חלון הבית או על חבלי הכביסה, כאשר בין הטלאים היו חבויים מסרים, שסייעו לבורחים.

כיום, אמנות הקווליט חופשית יותר ממוסכמות. דוגמאות מופשטות מלוות בצבעים עזים, תמונות נוף והמילה האחרונה – פורטרים עשויים פיסות בד חתוכות

כיום, אמנות הקווליט חופשית יותר ממוסכמות. דוגמאות מופשטות מלוות בצבעים עזים, תמונות נוף והמילה האחרונה – פורטרים עשויים פיסות בד חתוכות. תעשיית הקווליד, החובקת עולם, כוללת מפעלים שמתמחים בבדים, חוטים ואביזרי לוואי, המסייעים בדיוק חיתוך הבדים ותפירתם. אלה מרוכזים בחנויות ענק בארה"ב, אירופה ואוסטרליה. בחנויות אלה ניתן למצוא את כל הדרוש, כולל קיטים מוכנים לתפירה. איכות מעשה הטלאים, הקווליד נמדדת בדיוק של חיתוך פיסות הבד, בתפרים המדויקים, ובעיקר בחיבור הפינות, שנוצרות, וסוג הבד שחייב להיות 100%כותנה מאיכות מעולה.

על מעשה הטלאים שמעתי מפיה של ורי כוגן, אומנית ישראלית ילידת בוקרשט, בוגרת לימודי טקסטיל, שהגיעה ארצה בשנות ה-60. היא עיצבה ויצרה עבודות רקמה עבור "משכית", והשתתפה בהכנת סרטי בובות בסטודיו "גרוס". לפני כ- 10 שנים נחשפה לעבודות הטלאים והתאהבה. כישוריה והתמדתה הביאו את יצירותיה לרמת אומנות, שהוצגה במספר רב של תערוכות בארץ ובחו"ל. ורי כוגן חולקת את חוויית היצירה והלימוד המתמיד של חידושים בתחום עם קבוצת נשים, שאיתן היא נפגשת בקביעות אחת לחודש, ובנוסף היא פוקדת בקנאות כנסים שנתיים ולימודי מאסטרים, המתקיימים במקומות שונים בעולם.
 

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצבת ענבל ברקוביץ' באולם התצוגה של זדקה


המעצבת ענבל ברקוביץ' מתארחת באולם התצוגה של חברת זדקה, ומסבירה לחדווה אלמוז איך יוצרים עיצוב פנים שיש בו אלמנט הפתעה

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתוח: דלתות הכניסה של חברת APERTO


מחפשים דלת כניסה שתפתיע את כל מי שיגיע לבקר אתכם? באולם התצוגה החדש של חברת APERTO תוכלו להתרשם ממגוון רחב של דגמים ועיצובים ייחודיים

מדריכי עיצוב פנים

א' אינטרפוץ ב' זה בוהמייני – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק א'

מדריכי עיצוב פנים

ל' למינציה מ' זה מונובלוק – מילון המושגים לעיצוב הבית


גרמושקה, פודסט וצוקל הם רק חלק קטן מהמילים המשונות שמרכיבות את עולם המושגים לעיצוב הבית. המילון שהכנו יעשה לכם סדר בעניינים ויביא אתכם מוכנים לתהליך השיפוץ | חלק ב'

תגובות

כתיבת תגובה