כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי תאורה  //  אורות באפלת הגן

אורות באפלת הגן

תאורה חיצונית מאפשרת לדיירי הבית ואורחיהם ליהנות ממראה הגינה בלילות, גם כשלא יושבים בחוץ – אופק תאורה

מאת: צילום: אסף רונן


תאורת הגן הפכה לנושא עיצובי. לא עוד פלורוסנט מותקן לאורך הפרגולה ומנורה באמצע הדשא, אלא תאורה, שמלבד היותה פונקציונאלית, מייצרת אווירה מתאימה, והופכת את הגן למקום שהיופי שוכן בו גם בלילה.
ארבע התייחסויות לתאורה בגינת הבית, כשלכל מטרה מיועדים גופי תאורה אחרים וכיוון נכון של האור.
1. תאורת צמחיית הגינה.
2. תאורה היקפית של הבית.
3. תאורת מעברים ושבילים.
4. האורות ממוקדות לפינות שונות בגינה כגון: פינת הסבה או שולחן אוכל, פרגולות, גזיבו, ג'קוזי או בריכה, ברביקיו וכדומה.

הבדיקה

חשוב מאד לכלול את תוכנית הפיתוח הסביבתי והגינה כבר בשלב תכנון הבית. יועצי "אופק תאורה" בודקים את השטח המיועד לגינה, מחלקים אותו באופן כללי לפי הפונקציות הנדרשות עד הגשת התוכניות על ידי האדריכל או מעצב הנוף.
שלב התכנון: מעורבות מתכנני תאורת הגן עוד בשלב התוכניות הראשוניות של הבית, חשובה ביותר. ליאור דלאל, מעצב התאורה של החברה, מדגיש את החשיבות בשילוב תוכנית החשמל של תאורת הגן בתוכניות החשמל של הבית, כגורם מכריע בחסכון, יעילות ועמידה בלוחות זמנים.

העיצוב

אחרי שהבית נבנה, בשלב האכלוס והקמת הגן, נפגשים מעצבי "אופק תאורה" עם המשפחה ולומדים את אורח חייה, לא רק בחוץ, אלא גם ובעיקר החיים בתוך הבית, והיכן מרבים יותר לשבת, במטבח או בסלון. צוות המעצבים בודק את 'הנוף' שנשקף מחלונות החדרים, ומתאים את התאורה בהתאם. כיום, עיצוב הפנים נשען לא מעט על החוץ, שנכנס פנימה. דלאל מוודא, שעיצוב התאורה בגן יהיה גם עבור אלו שיושבים בפנים. "בסופו של דבר, רוב החיים שלנו מתנהלים בתוך הבית, ולא בגינה" הוא אומר "אנשים משקיעים כל כך הרבה בתכנון גינה. אנחנו דואגים לכך, שהתוצאה תהיה ויזואלית כל הזמן, גם מתוך הבית, ולאורך כל עונות השנה". אמנם יושבים בחוץ בעיקר בקיץ, אך ב"אופק תאורה"' מאמינים שתאורת הגן מרשימה יותר דווקא בלילות חורף סוערים.

הביצוע

אחרי שהוכנה תכנית התאורה לגינה ולהיקף הבית, שלוקחת בחשבון את צורת הגינה, המבנה האדריכלי של הבית וצורכי המשפחה בפנים ובחוץ, ניגשים לעבודה. כבלים מועברים מנקודות החשמל שתוכננו מראש, ובכל מקום מותאמים גופי תאורה למטרה הפונקציונאלית והעיצובית של השטח. ב"אופק תאורת גן" משתמשים בגופי תאורה מעוצבים, כדי להוסיף לאווירה, ובגופים נסתרים, המשמשים להארה בלבד.
מסתבר, שתאורת גן זו תורה שלמה, המצריכה הבנה ושליטה מלאה בעוצמות אור וכיווני תאורה שונים ומשתנים בהתאם לאובייקט ואווירה רצויה.
בחסות החשיכה: זווית הארה נכונה מאפשרת להדגיש אובייקטים רצויים, ולהסתיר אחרים. לדוגמא: צמחיה עם עלווה דלילה ובהירה מוארת מלמטה, ואילו צמחים סבוכים יותר מוארים מלמעלה.

תאורה ללא פשרות

במצב אידיאלי ייעשה תכנון מוקדם והכנת תאורת הגן בשטח עוד בשלב בניית הבית, אבל, ל"אופק תאורה", פתרונות גם למי שכבר גר בבית, ויש לו גינה, אך הוא רוצה לשדרג את תאורת החוץ שלו בכמה רמות

גופי התאורה בהם משתמש דלאל מותאמים לאקלים הישראלי ולתנאי חוץ, ועומדים בתווי התקן המחמירים ביותר. חלק מהגופים מתוכננים ומיוצרים על ידי החברה וחלקם מיובאים. גם אלה עוברים מקצה שיפורים והתאמה לתנאי הארץ ולתקנים מקומיים. כל פיתוח חדש עובר שלב ניסויי של שנה שלמה, ורק בסופה, אם עמד בכל הקריטריונים, עובר לייצור ונכנס לשימוש. ההקפדה היתרה על איכות יכולה למנוע אסון. "לחות, ממטרות, וכל פגעי מזג האוויר למיניהם בקרבת חשמל בשילוב ילדים, שרצים בגינה, זו סכנה" מסביר דלאל "תמיד יש בלאי ושחיקה של גופים, אבל שימוש בחומרים הטובים ביותר משיג רמת עמידות גבוהה". במצב אידיאלי ייעשה תכנון מוקדם והכנת תאורת הגן בשטח עוד בשלב בניית הבית, אבל, ל"אופק תאורה", פתרונות גם למי שכבר גר בבית, ויש לו גינה, אך הוא רוצה לשדרג את תאורת החוץ שלו בכמה רמות. בבית, שיש בו מערכת תאורה (מערכת ישנה שגורמת לצרות, כגון: קצרים חשמליים, גופים מפורקים או שבורים) ניתן להשתמש בתשתית הקיימת, ולהתקין מספר שנאים בשטח הגינה, ומהם לצאת עם גופים במתח נמוך של 12V. זוהי אפשרות פחות מומלצת, כי אנחנו ממשיכים לחיות עם סכנה של חשמל במתח גבוה בשטח הגינה. הדרך המומלצת יותר היא לפרק את מערכת התאורה הישנה בגינה, להתקין שנאי מרכזי, אשר ימיר את המתח למתח נמוך, וממנו לפרוש כבלי מתח נמוך וגופי תאורה בטיחותיים, אשר ייתנו את האווירה הרומנטית ואת השקט הנפשי לחיות בבטיחות מלאה.

בגינה קיימת שאין בה מערכת תאורה, בוחרים את האובייקטים ואת האזורים אותם רוצים להאיר, בוחרים את הגופים המתאימים, תוך התחשבות בעוצמות האור ובזויות הרצויות, פורשים כבלי מתח נמוך ומתקינים את המערכת. "חשוב לציין, כי פרישת כבלי מתח נמוך אינה דורשת חפירות עמוקות באדמה. צריך פשוט לטמון את הכבלים לאורך הגדר בעומק של כ -02 ס"מ, כך שהתקנת תאורת גן לא הורסת את הגינה ואת השתילים, וכמו כן אינה יקרה כלל" אומר דלאל.

"אופק תאורה" מתכננים ומעצבים תאורה לבתים פרטיים ולמקומות מסחריים, כמו גני אירועים, צימרים, בתי מלון, גנים ציבוריים וישובים קטנים בעלי תודעת עיצוב ושמירה על הטבע והצומח. בזכות הידע הרב, שיש למעצבי התאורה של החברה, הם נותנים ייעוץ לבעלי גנים, המעוניינים באור אחר, אשר מדגיש את יפי הגן, ונותן תחושה שלווה. אלה מושגים על ידי תאורה נסתרת, שלא רואים בה את מקור האור, אלא את ההארה עצמה, הפוגעת בזווית הנכונה ובעוצמה מתאימה באובייקט הרצוי.

"תודעת השירות שלנו היא בראש מעינינו" אומר דלאל. "כל לקוח מטופל בתשומת לב, גם לאחר ביצוע הקנייה וההתקנה בשטח. במקרים רבים מגיעים מעצבי "אופק תאורה" לגינות גם אחרי מספר שנים, על מנת לכוון את התאורה מחדש, לטפל בגופים, ולענות על כל צורך של הלקוח. שביעות רצונו עומדת אצלנו תמיד בראש סדר העדיפויות!"
את גופי התאורה שהחברה מייבאת ומייצרת אפשר למצוא באולם התצוגה המרכזי בכפר מלל, או בחנויות תאורה מובחרות.

פרטים ליצירת קשר – "אופק תאורה"
רחוב עין חי 40, כפר מלל (כביש דרך רמתיים)
טלפון: 09-7414124
 

עוד בנושא

מדריכי תאורה

טובים השניים: ראיון עם נטע לי וטל נוי זוג בעבודה ובחיים


הם חיים ונושמים עיצוב ואדריכלות, היא על התכנון והעיצוב והוא על ניהול הפרויקט, מתחילים ומסיימים את יומם יחד ומקדמים בלהט פרויקטים ורעיונות גדולים גם בשעות הקטנות של הלילה. קבלו הצצה לחייהם ופועלם של בני הזוג נטע-לי וטל נוי, מאנשי המקצוע העסוקים והמוערכים בסצנה המקומית, שמוכיחים כי אכן טובים השניים.

מדריכי תאורה

דיל תאורה – מאירים את עולמכם בשמחה


בדיל תאורה מאמינים שתאורה טובה מתחילה מהתאמה מושלמת לצרכים. בכל אחד מסניפי הרשת תוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות תאורה יחודיים העונים על כל צורך עיצובי או פרקטי. יועצי התאורה המקצוענים של דיל תאורה ישלימו לכם את התמונה ויעזרו לכם להגשים חלום ולהאיר את הבית, העסק או הגינה בתקציב מותאם ונוח.

מדריכי תאורה

האם יש פתרון תאורה לכל חלל?


קל להאיר חדרים סטנדרטיים, אבל מה לגבי חללים פחות שגרתיים? פתרונות התאורה שיפתיעו אתכם

מדריכי תאורה

תלויה או צמודה? המדריך לתכנון תאורת תקרה


אי אפשר לתכנן תאורת תקרה בלי להתלבט בין מנורות תלויות או צמודות. כדי להבין מה עדיף, פנינו למספר מעצבות, ועל הדרך גילינו שיש עוד כמה פתרונות שיכולים להאיר לכם את הבית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...