כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי תאורה  //  לא תלויות באף אחד: המנורות שמשלימות את התאורה בבית

לא תלויות באף אחד: המנורות שמשלימות את התאורה בבית

בתכנון התאורה בבית מתמקדים בעיקר במנורות שקבועות על התקרה או על הקיר – אבל מה לגבי כל יתר המנורות שמקיפות אותנו? זה הזמן להתייחס למנורות הצד שתורמות לנו לא פחות אור

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


תכנון תאורה הוא אחד השלבים החשובים ביותר בעיצוב בית חדש או בשיפוץ בית קיים. מדובר בתכנית מורכבת שבה צריך לקחת בחשבון את צורת ההעמדה של הרהיטים השונים ואת הפונקציות שנדרשות מכל חלל. בנוסף, מאחר שנקודות התאורה קבועות בתוך הקיר או התקרה, קשה מאד לשנות את המיקום שלהן לאחר שהתכנית יוצאת אל הפועל.
נשמע מלחיץ? החדשות הטובות הן שתמיד ניתן לשנות או לשדרג את התאורה בבית באמצעות גופי תאורה משלימים. הכוונה כאן היא למנורות שמתחברות לכל שקע חשמל ושקל לנייד מחלל לחלל. בתוך הקטגוריה הזאת נמצאות מנורות עומדות, מנורות צד שניתן להניח על רהיטים, וגם מנורות דקורטיביות שתורמות לא רק לתאורה בבית אלא גם לעיצוב הפנים.


מנורות עומדות

מנורות שעומדות על הרצפה הן חלק בלתי נפרד מהתאורה בבית, ולרוב נמצא אותן בחללים כמו סלון, פינת ישיבה וחדר עבודה. אלומת האור שבוקעת מהמנורות האלה היא ממוקדת ולעיתים גם מתכווננת, ולכן הן מתאימות במיוחד לקריאה או לצפייה בטלוויזיה.
למרות תפקידן הפרקטי, מנורות עומדות גם יכולות לתרום מאד למראה הבית. היום קיימות לא מעט מנורות מעוצבות שמתאימות למגוון סגנונות עיצוב. מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ' מסכימה שהתאורה בבית רחוקה מלהיות רק פונקציונלית. "לתאורה יש תפקיד חשוב ודומיננטי בעיצוב הבית", היא אומרת. "היא יוצרת סצנה, מכתיבה אווירה ונותנת את הטון בחלל".

מנורה עומדת ברשת ביתילי. צילום: יח"צ

עיצוב: דנה אלקון וחגית צרפתי, צילום: איתי בנית

עיצוב: עדי עוז, צילום: מאור מויאל

מנורות צד

התאורה בבית כוללת גם את מנורות הצד. לרוב מדובר במנורות קטנות שמעניקות אור עדין, ושאותן ניתן להניח על רהיטים כמו שולחן, שידה או קונסולה. מנורות צד מתאימות במיוחד למקומות שבהם רוצים ליצור אווירה רכה כמו חדרי שינה וסלונים, אך הן גם יכולות לחזק את התאורה באזורים שבהם נדרש הרבה אור כמו חדרי עבודה.
"גופי תאורה על הקונסולה בכניסה לבית, על הכוננית של הסלון או על השידה לצד המיטה, יוסיפו הרבה אווירה ויעשירו את החלל", אומר מעצב הפנים והמוצר עמית ישראל. "במקרה כזה מומלץ לבחור בתאורה עם גוון אור חם".

עיצוב: דניאל מיכאלי, צילום: שרון צרפתי

עיצוב: דנה אלקון וחגית צרפתי, צילום: איתי בנית

עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ', צילום: אלעד גונן

מנורות דקורטיביות

גם המנורות העומדות וגם מנורות הצד יכולות להיות בעלות אמירה עיצובית, אבל יש מנורות שהיופי הוא מטרתם העיקרית. התאורה המשלימה כוללת גם מנורות דקורטיביות עם עיצובים בלתי רגילים, שמיד תופסות את העין ויוצרות עניין רב. אמנם מנורות כאלה לא תמיד יתרמו הרבה לתאורה בבית, אבל הן כן יעשירו את העיצוב. "התאורה הדקורטיבית יכולה לשמש כתכשיט לכל דבר", מסביר מעצבת הפנים דניאל מיכאלי. "בעזרתה אפשר להדגיש ולייחד אזורים כמו מבואת הכניסה, פינת האוכל או חדר השינה".

מנורת שולחן ברשת ביתילי. סטיילינג: לינוי לנדאו, צילום: דרור קאליש

עיצוב: שופלייט

עיצוב: עמית ישראל, צילום: ניר עצמון

עוד בנושא

מדריכי תאורה

לא תלויות באף אחד: המנורות שמשלימות את התאורה בבית


בתכנון התאורה בבית מתמקדים בעיקר במנורות שקבועות על התקרה או על הקיר – אבל מה לגבי כל יתר המנורות שמקיפות אותנו? זה הזמן להתייחס למנורות הצד שתורמות לנו לא פחות אור

מדריכי תאורה

הערות והארות: שישה דגשים בתכנון תאורה לבית


תכנון תאורה לבית הוא דבר שלא כדאי לדחות לרגע האחרון, וגם תחום שלא מומלץ לעגל בו פינות. שישה טיפים חשובים לבית שכולו אור

מדריכי תאורה

באור נכון: בוחרים תאורה לחדר השינה


בחירת תאורה נכונה היא מהאלמנטים המרכזיים ביותר בעיצוב הבית. שמירה על רמת בהירות, צבע וסוג תאורה ישפיעו על מצב רוחנו ויתרמו לתחושה ולאווירה. גלו מהם הפרמטרים החשובים כאשר אנו מאירים את חדר השינה.

מדריכי תאורה

כיצד לבחור גופי תאורה שמתאימים לצרכים שלנו?


יש מגוון גופי תאורה, שלל עיצובים וטכנולוגיות, אז איך לבחור בין כל השפע הזה, אנחנו אומרים קודם כל תגדירו את הצורך שלכם ורק אז תיגשו לבחור. איך? להלן המדריך המואר

תגובות

מעניין

כתיבת תגובה