כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי תאורה  //  להקת צלחות מעופפות

להקת צלחות מעופפות

המעצבת איילה צרפתי עיצבה פסל תאורה ענקי לבניין המרכזי בפארק האוקיאנוגרפי בוולנסיה

מאת: אריה ברקוביץ' צילום:


סטנד ביי הוא שמו של פסל תאורה חדש שעיצבה איילה צרפתי לבניין המרכזי בפארק האוקיאנוגרפי בוולנסיה שעיצב האדריכל פליקס קנדלה. צרפתי, מעצבת ישראלית הידועה בעיצוב גופי תאורה ורהיטים בהשפעה תת ימית אורגנית, הוזמנה על ידי אדריכל הפנים של המבנה, פרנצ'סקו וסקז, לעצב גוף תאורה ייחודי שיוצב במרכז המבנה וייצור חיץ בין שתי הקומות שלו. יחד אתה הוזמן גם אמן הזכוכית צ'יהולי, אבל ההצעה של איילה צרפתי התקבלה לביצוע. לדעת וסקז, סגנון העבודות האורגניות של איילה צרפתי מתאים לסגנון האדריכלי ויכול להשלים את מראהו של הבניין, שהוא חלק מקומפלקס עיר המדע והאמנות שנבנתה על אגם מים על ידי האדריכל הספרדי סנטיאגו קלטראבה. הבניין של פליקס קנדלה עומד במרכזו.

צרפתי יצרה איפוא פסל המרחף בין שתי הקומות. הרעיון שלה מבוסס על דימוי של להקת צלחות מעופפות או לחלופין להקת דגים תת ימית

בצד הפן האסתטי התבקשה איילה צרפתי לפתור בעיה ארכיטקטונית שהאדריכל לא נתן עליה את הדעת. המבנה דמוי הקונכייה מחולק לשני חלקים פנימיים: מסעדה תת ימית מוקפת אקווריומים, ואולם אירועים בקומה השנייה. החלל הפתוח במרכז המבנה יוצר בעיה אקוסטית ובעיה של זוויות ראיה; אנשים בקומה השנייה יכולים לצפות בסועדים בקומת המסעדה. פסל התאורה אמור לפתור בעיות אלה בצורה אסתטית ופונקציונלית.

צרפתי יצרה איפוא פסל המרחף בין שתי הקומות. הרעיון שלה מבוסס על דימוי של להקת צלחות מעופפות או לחלופין להקת דגים תת ימית. 49 חישוקים בקוטר 160 מטרים, עטופים בבד קרפ בצבע זהב, תלויים באוויר ומאירים את שתי הקומות של המבנה. גוף התאורה, שמשקלו שני טונות, תוכנן הנדסית על ידי צוות מהנדסים בריטי, דינהרט מקפרלן ושות'. מתוך הגוף המרכזי, דמוי סיגאר מצופה ניקל כרום, יוצאות 49 זרועות שכל אחת מהן מסתיימת בצלחת אור. הגוף כולו תלוי בכבלים המחוזקים למרכז המבנה ומאפשרים את תחושת הריחוף והחציצה בין שתי הקומות. מלבד יופיו הנצפה משתי הקומות, במבט מלמעלה ובמבט מלמטה, פסל התאורה הענקי גם יוצר חסימה ויזואלית ואקוסטית. עלות הפרויקט 950 אלף דולר.

עוד בנושא

מדריכי תאורה

האם יש פתרון תאורה לכל חלל?


קל להאיר חדרים סטנדרטיים, אבל מה לגבי חללים פחות שגרתיים? פתרונות התאורה שיפתיעו אתכם

מדריכי תאורה

תלויה או צמודה? המדריך לתכנון תאורת תקרה


אי אפשר לתכנן תאורת תקרה בלי להתלבט בין מנורות תלויות או צמודות. כדי להבין מה עדיף, פנינו למספר מעצבות, ועל הדרך גילינו שיש עוד כמה פתרונות שיכולים להאיר לכם את הבית

מדריכי תאורה

איך להאיר את הבית? תכנון תאורה לכל חלל


חג האורות הוא הזדמנות מצוינת להקדיש מחשבה לתכנון התאורה בבית. במדריך הבא תוכלו למצוא טיפים ודגשים שיסייעו לכם להאיר נכון את חללי המגורים השונים

מדריכי תאורה

10 טיפים ובונוס: כל מה שצריך לדעת על עיצוב תאורת חוץ


אם אתם מתכננים תאורה לגינה או למרפסת, כדאי שתשימו לב לטיפים של חברת דוכיפת המתמחה בתכנון ועיצוב של תאורת גן וחוץ

תגובות

כתיבת תגובה