כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי תאורה  //  מואר ומעוצב

מואר ומעוצב

לתאורה חשיבות רבה בעיצוב פנים. לא פחות מכך תופסים את מקומם גופי התאורה המעניקים לחללים תוספת משמעותית ביותר של פונקציונאליות, אסתטיות ויצירת אווירה

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


בעבר הייתה מסתיימת בנייתו של בית ואז הייתה נבחרת הנברשת שהשתלשלה ברוב פאר ממרכז התקרה של כל חדרי הבית. לעתים נוספו מנורות קיר לצדי המראה ולצד המיטה, מנורה עומדת ומנורת שולחן לעבודה וקריאה.

אחר כך הגיעה תקופת האור הסמוי. פלורסנטים הפיצו את אורם כשהם חבויים בתוך תעלות בנויות בתקרה ומקורו של "אור היום" (כך נקרא גוון האור שהפיץ הפלורסנט) היה חבוי.

מקורות האור רבים ומגוונים. אמצעי התאורה וסוגי נורות שונים – לכל אחד היתרונות שלו והשימושים המיועדים לו

נושא התאורה המשיך להתקדם, נוספו הספוטים, נורות ההלוגן, ואחר כך הגיעו הלדים, שצבעו את הקירות בשלל גוונים, וקרן האור עוד נטויה.

היום, תכנון התאורה מתחיל בשלבים הראשונים ביותר של תכנון הבית ומקורות האור רבים ומגוונים. אמצעי התאורה וסוגי נורות שונים – לכל אחד היתרונות שלו והשימושים המיועדים לו.

הדרישות מהתאורה הן הרבה יותר מהארת החלל. התאורה היא גורם משפיע מאוד ביצירת אווירה, סוג התאורה מותאם לגוונים בחדר ומשפיע עליהם, והחשוב ביותר, התאורה מותאמת להרגלי החיים, לשימושים ולצרכים.

בחירת גופי התאורה הדקורטיביים, פרט משמעותי כל כך בעיצוב הפנים, נתונה להחלטת מעצב הפנים והדיירים, וטוב שכך, כי בעיצוב הפנים לגופי התאורה יש משמעות בהענקת חותם אישי

מעצבי תאורה, מקצוע יחסית חדש, נותנים פתרונות של הארה, כמויות, סוגים ומיקומים. לא תמיד הם אלה הבוחרים בגופי התאורה עצמם, המשתלבים חזותית עם עיצוב החללים.

בחירת גופי התאורה, פרט משמעותי כל כך בעיצוב הפנים, נתונה לפעמים להחלטת מעצב הפנים או הדיירים, ואולי טוב שכך, כי בין כל מרכיבי עיצוב הפנים, לגופי התאורה יש משמעות רבה בהענקת חותם אישי.

מחברת יאיר דורם, המתמחה ביבוא ותכנון כל סוגי התאורה ובגופי תאורה דקורטיביים, קיבלנו כמה עצות לתכנון נכון ועדכני לשילוב גופי תאורה תלויים, צמודי קיר, מנורות שולחן ומנורות רצפה. אחד הכללים החשובים לפני רכישת גופי התאורה הבאים להשלים את התאורה הכוללת בחללים, חשבו אילו תרחישי תאורה נדרשים לדיירי הבית על פי סגנון חייהם, האם מועדפת עליהם אפלוליות מסוימת, או תאורה עזה ובוהקת? איפה הם נוהגים לקרוא, להפעיל מחשב, לאכול ולארח? לאחר שעונים על שאלות אלה ונוספות יש לזכור שמבחינת העיצוב, כמו שעבור הריהוט בסלון תמה תקופת הסטים, גם בבחירת גופי התאורה נכונה היום התפיסה האקלקטית.

טיפים לבחירת גופי תאורה המותאמים לחללים שונים בבית:
תפיסה שמתאימה לכל חלקי הבית היא שימוש בדימר – עמעם. בעזרת החלפת מתג ובעלות נמוכה יחסית ניתן לשלוט על האווירה בחללים ולייצר תרחישים שונים.

חלל הכניסה: אם חלל הכניסה מואר בתאורה נסתרת אין חובה להוסיף גוף תאורה דקורטיבי. אולם אם התאורה הכללית אינה מספקת, ובחלל נדרשת תאורה גם בשעות היום, או לחילופין תאורת התמצאות בלילה, מומלץ להציב גופי תאורה קטנים שיכולים להיות מבוססים על תאורת לד המשתלבים בעיצוב החלל ללא דומיננטיות מיותרת.

הסלון: גוף התאורה בסלון יכול להיות מנוגד לסגנון העיצוב הכללי של החלל ובכך להדגישו. בסלון המעוצב בסגנון כפרי, טוסקני וכדומה, גוף תאורה שקט ומינימליסטי ישאיר את הבמה לאלמנטים שמכתיבים את העיצוב. לעומת זאת, בחלל המעוצב בסגנון מינימליסטי, גוף תאורה דומיננטי יבליט את הניקיון הצורני של החלל. חלל הסלון מיועד לפעילויות רבות, ומומלץ שלפחות באחד מגופי התאורה שייבחרו תהיה אפשרות ליצור תרחישי תאורה משתנים, זה יכול להיות גוף תאורה תלוי מהתקרה, צמוד קיר או אפילו אפ לייט המגיע מהרצפה. אל תשכחו את מנורת העמידה או מנורת השולחן, שבחירתן נעשית לפי הריהוט שעליו או לצדו הן ניצבות.

המטבח:
המטבח, חלל מרכזי ופעיל מאוד בבית, מחייב תאורה חזקה שלעתים קרובות דולקת גם ביום. בבחירת תאורה למטבח חשוב להתייחס לשני תפקודים. התפקוד הראשון הוא פונקציונאלי, תאורה חזקה המאירה את כל החלל ומופקת מגופי תאורה שקועים או צמודי קיר, שהם גם חסכוניים. התפקוד השני הוא תאורה דקורטיבית המחייבת להתאים את גופי התאורה לסגנון העיצוב.
את אזור האכילה, את האי או את שולחן האוכל מקובל להאיר באמצעות גוף תאורה דקורטיבי. אם בחלל שולט סגנון מודרני עם צבעים מונוכרומטיים מומלץ לבחור בגוף תאורה בצבע מנוגד, שיעניק לחלל נקודה של צבע ועניין. לעומת זאת, אם העיצוב עמוס בפרטים, גוף התאורה צריך להיות באותו סגנון ובאותם גוונים, כדי לא ליצור עומס יתר. לעתים אפשר אף לוותר על גוף תאורה דומיננטי מדי ובמקומו לקבוע ספוטים צמודים או שקועים שיאירו נקודתית רהיטים, אביזרים, כלים או יצירות אמנות.
 
חדרי השירותים והאמבטיה: לשירותי האורחים ולחדר האמבטיה של הדיירים נדרשת התייחסות שונה. בשירותי האורחים מותר הכול, משום שחלל זה אינו משמש למטרות איפור או גילוח. לעומת זאת, בחדרי האמבטיה של הדיירים נדרשת תאורה חזקה, במיוחד באזור המראה, ששם מתבקשת תאורה ממוקדת המאירה את הפנים ללא הצללה. כתוספת דקורטיבית אפשר לקבוע גופי תאורה לצדי המראה או תאורה מוגנת מים ומחליפה גוונים באזור המקלחת, אלמנט המוסיף אווירת ספא מעוצב. ובהתאם לסגנון השולט בחלל, אפשר להוסיף מנורה מרכזית תלויה מהתקרה.
 

יחידת ההורים: בחדר השינה של ההורים אין הכרח במקור אור חזק מדי, אלא אם כן מתלבשים ומתאפרים בו, ואז רצוי ליצור אזור נפרד עם תאורה משלו.
אם מקור האור המרכזי נמצא מעל המיטה, חשוב שהתאורה תהיה כלפי מעלה ולא תסנוור את השוכבים במיטה.
היום קיימים גופי תאורה בטכנולוגיה מתקדמת המיועדים לצדי המיטה, המבוססים על תאורת לד. הם מעניקים תאורה נקודתית שמתאימה לקריאה, אך אינם מסנוורים את הסביבה, וכך מפריעים פחות לבן או לבת הזוג.
גוף תאורה עשוי בד יעניק מראה חמים לחלל וייצור אווירה רומנטית ורכה. כתוספת אפשר להשתמש בעמעם.
כגימיק המותאם לחללים קטנים, קיימים גופי תאורה המשלבים בין קולב בגדים למנורת עמידה או למנורת קיר.

חדרי ילדים: חדר השינה של הילדים הוא במקרים רבים גם חלל העבודה והאירוח שלהם. שם הם לומדים, מארחים, צופים בטלוויזיה ומשחקים, וחשוב לתכנן תרחישי תאורה משתנים.
חשוב לדאוג למקור אור חזק ומרכזי מהתקרה או מהקיר שישמש את הילדים בעת משחק או אירוח. שהייה ממושכת מול המחשב מחייבת מקור אור חסכוני, לא מחמם, ולשמירת בריאות העיניים, יש לדאוג שהאור לא ישתקף בצג המחשב. לעידוד הקריאה כדאי להציב ליד המיטה גוף תאורה מותאם לקריאה.

יאיר דורם, הלח"י 28 בני ברק – 03-6182619
 

object(WP_Post)#18278 (24) { ["ID"]=> int(304116) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(27) "מואר ומעוצב_1_224" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(67) "%d7%9e%d7%95%d7%90%d7%a8-%d7%95%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%a6%d7%91_1_224" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304115) ["guid"]=> string(81) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/מואר%20ומעוצב_1_224.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18285 (24) { ["ID"]=> int(304117) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(23) "מואר ומעוצב_1" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(63) "%d7%9e%d7%95%d7%90%d7%a8-%d7%95%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%a6%d7%91_1" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:17:59" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304115) ["guid"]=> string(77) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/מואר%20ומעוצב_1.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

מדריכי תאורה

תלויה או צמודה? המדריך לתכנון תאורת תקרה


אי אפשר לתכנן תאורת תקרה בלי להתלבט בין מנורות תלויות או צמודות. כדי להבין מה עדיף, פנינו למספר מעצבות, ועל הדרך גילינו שיש עוד כמה פתרונות שיכולים להאיר לכם את הבית

מדריכי תאורה

איך להאיר את הבית? תכנון תאורה לכל חלל


חג האורות הוא הזדמנות מצוינת להקדיש מחשבה לתכנון התאורה בבית. במדריך הבא תוכלו למצוא טיפים ודגשים שיסייעו לכם להאיר נכון את חללי המגורים השונים

מדריכי תאורה

10 טיפים ובונוס: כל מה שצריך לדעת על עיצוב תאורת חוץ


אם אתם מתכננים תאורה לגינה או למרפסת, כדאי שתשימו לב לטיפים של חברת דוכיפת המתמחה בתכנון ועיצוב של תאורת גן וחוץ

מדריכי תאורה

מאחת יוצאות שתיים: כך תרוויחו גינה נוספת


עם רדת החשיכה, המרחבים שמחוץ לבית, נכנסים לסצנת הלילה. מראה הגינה בלילה שונה לחלוטין מהגינה ביום. הצמחייה, הדוממים וקירות הבית מתאחדים למראה דרמטי של משחקי צללים. 80% מתפקיד תאורת הגינה מסתכם באומנות היוצרת אווירה. ורק 20% מיועדים להארת פינות ושבילים. מעצב התאורה ציון חמישה הבעלים של חברת 'דוכיפת תאורת גן' גילה לנו איך אפשר לזכות בשתי גינות במרחב חיצוני אחד-גינת יום וגינת לילה

תגובות

כתיבת תגובה