כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי תאורה  //  סיפור על תאורה וחושך

סיפור על תאורה וחושך

עיצוב בעזרת תאורה מעניק לבית את הנשמה היתרה שלו. טיפים לתכנון וטיפול נכון בתאורה

מאת: צילום:


את קוויה הקרים של האדריכלות באה התאורה לרכך במשחקי האור והצל שלה.
בכוחה של התאורה ליצור דרמה, התרחשות ואמירה חדשה. לשעשועי האור והצל יכולת ריכוך, יכולת הדגשה, ויכולת ללבוש ולפשוט אווירה. משחק נכון של תאורה, הוא  הטאצ' הסופי המעניק את מגע הקסם שלאורו מוצגים האדריכלות, עיצוב הפנים או הגינה. תכנון נכון ויצירתי ידגיש את החשוב להדגשה ויעניק למקום את נשמתו היתרה.

"אור לא מאיר אוויר. מה שיוצר את האור זה בעצם הפגיעה של האור וההחזרה שלו מהמשטחים" ממחיש האדריכל יוני גרוסוסר מ"ישר אדריכלים" את קסם התאורה על פי חוקי הפיזיקה

חוקי הפיזיקה
"אור לא מאיר אוויר. מה שיוצר את האור זה בעצם הפגיעה של האור וההחזרה שלו מהמשטחים." ממחיש האדריכל יוני גרוסוסר מ"ישר אדריכלים" את קסם התאורה על פי חוקי הפיזיקה. תאורה הממוקמת בתקרה כלפי הרצפה לא באמת מאירה, הרצפה מרוחקת מהאור והאור מתפזר. אם הרצפה לא בהירה אין מספיק החזרה של אור והוא עלול להיבלע ולהיעלם. לכן, כשמתכננים את התאורה יש להביא בחשבון את החזרת האור. מכיוון שהכל משחק תפקיד בקומפוזיציה הכללית, צבע המשטחים, המרחבים וכדומה, חשוב שתהיה קרבה אופטימלית בין גוף התאורה והמשטח שמחזיר את האור. כך לדוגמה, במסדרון נשאף לשטוף את הקירות בצד המסדרון ולא את רצפתו ונמקם את גופי התאורה בצדדים.

תאורה, או ליתר דיוק עיצוב בעזרת תאורה, הנה אמנות בפני עצמה, אומר מעצב ויועץ התאורה בני טבת, אין סוף לאפקטים ליצירת סוגי אווירה שונים והם אלה המעניקים את הנשמה היתרה לאדריכלות ולעיצוב הפנים

אפקטים מיוחדים
תאורה, או ליתר דיוק עיצוב בעזרת תאורה, הנה אמנות בפני עצמה, אומר מעצב התאורה בני טבת, אין סוף לאפקטים ליצירת סוגי אווירה שונים והם אלה המעניקים את הנשמה היתרה לאדריכלות ולעיצוב הפנים. ממש כמו בציוריו של רמברנדט או בצילומי הפילם נואר גם בחללי המגורים התאורה היא זו היוצרת את הדרמטיות התיאטרלית  רבת ההבעה  של המקום. אך לא תמיד הדרמה היא הדבר הנכון להבלטה, לעיתים תהיה זו נקודת אור מינימליסטית המנצנצת בחשיכה שמקפיצה את העיצוב לדרגה אמנותית. לעיתים יהיה נכון דווקא להציף את החלל באור יום מסנוור עיניים. כשבאים לעצב דיסקוטק או מועדון לדוגמה, תהיה התאורה מקושרת לקצב כגורם סוחף לריקוד ולדינאמיקה. לעומת זאת אור נר מרצד תמיד יזכיר לנו רומנטיקה ולפיד אש יתקשר לנו באסוציאציה למובילי הדרך.

המודעות לאפקטים ולעיצובים בעזרת תאורה הולכת וגוברת בעולם. כיום כל אתר היסטורי, כל מבנה אמנותי ופינות קסם אחרות, בארץ ובעולם, מודגשים בעזרת תאורה המבליטה את יופיים וייחודם למרחקים גם בשעות החשיכה. קו הרקיע של מנהטן לא תוכנן מראש.  מה שהופך אותו למה שהוא, הוא התאורה שנבחרה להאיר כל בניין ובניין בנפרד. המבנים ממש כמו כוכבי התיאטרון מקבלים את אור הזרקורים במרכז הבמה ויוצרים מסר אדריכלי חדש. מגדל אייפל בפריז, חומות העיר העתיקה בירושלים, פסל החירות בניו יורק, כל אלה מקבלים אינטרפרטציה חדשה באמצעות משחקי תאורה המציפים אותם ככסות חגיגית חדשה כשיורד הערב.

גם בתחום הפרט, בין אם בבתינו הפרטיים, פנים או חוץ, ובין אם בגינות הנוי או הגג, בחנויות, קניונים, משרדים ובתי עסק, לעיצובים בתאורה יש מקום חשוב. מיקום כל גוף תאורה משמעותי ותפקידו לתת בנוסף למאור גם את כמות וסוג האור הנדרשים באותה נקודה וגם לשמש כמוטיב מייפה המוציא לאור את היופי. חשוב לא רק להאיר את המקום אלא גם לתכנן את התמורה שנקבל כתוצאה ממיקום גוף התאורה ומהתאמתו לסביבה. האם האור הנדרש הוא אור קר או חם, האם צבע האור צריך להיות לבן או צהוב, האם חשובה פריסת אלומת אור נקודתית או רחבה.

כחלק בסיסי מהעיצוב הכללי חשוב מאוד לתת את הדעת לנושא התאורה בשלבים המוקדמים של התכנון והבנייה על מנת שכל נקודות החשמל והתאורה ימוקמו בדיוק במקום לו הם נועדו וכל ההכנות לתאורה, הן בבית והן מחוצה לו, יהיו על פי תוכנית העיצוב הכוללת

תכנון נכון
כחלק בסיסי מהעיצוב הכללי חשוב מאוד לתת את הדעת לנושא התאורה בשלבים המוקדמים של התכנון והבנייה על מנת שכל נקודות החשמל והתאורה ימוקמו בדיוק במקום לו הם נועדו וכל ההכנות לתאורה, הן בבית והן מחוצה לו, יהיו על פי תוכנית העיצוב הכוללת. באותה תשומת לב בה אנו  מתייחסים למיקום ולסוג התאורה, עלינו לתת את הדעת גם לאופן ההדלקה, הן מבחינת המיקום והן מבחינת סוג המפסק (עמעם , חילוף, בודד או כפול).

ההיסוס המלווה אותנו בפני הפיכת הגן הפרטי שלנו לגן אירועים או למשהו מקושט מדי נותן לנו את היכולת לבקר ולהקפיד שאכן אופי התאורה יעוצב בהתאם לאופיינו, אומר טבת. יועץ תאורה מנוסה יידע לפי תוכניות הבית והגינון המוצע איזה סוג וכמות תאורה מתאימים לבית או לגן. הדבר החשוב ביותר לדיירי הבית הוא הרעיונות העיצוביים שיועץ התאורה יכול להציע גם במהלך הבניה, על מנת לחסוך בהוצאה הסופית  ויחד עם זאת למקם את פתרונות התאורה האולטימטיביים בשילוב עם החוץ והפנים, תקרות והנמכות, ריהוט, פיסול וחפצי אמנות.
עץ המואר בצורה מיוחדת מטיל את צילו על הבית ויוצר משחק של צללים ודמויות. תכנון נכון של הדגשי תאורה מעל, מתחת ובתוך קירות ותקרות יוצרים את האפקט המיוחד.

מטרות תאורה ספציפיות
לכל גוף תאורה יש הוראות יצרן המפרטות את המרחק האופטימלי לפיזור האלומה. ההוראות מסייעות בתכנון מיקום הגוף על מנת שיהיה קרוב דיו להאיר בעוצמה מספקת, מחד ושישטוף בכמה שיותר אור מאידך. לכל גוף תאורה יש את הייעוד שלו ויש להתאים אותו לצורכי השטח. לכל מטרה יש גוף תאורה שונה לחלוטין. למשל, גוף מיוחד להאיר שביל או לשטוף בצורה אחידה חלל מסוים, גוף שתפקידו להאיר בניין מבחוץ וגופים  לתאורת רחוב. לכל גוף יש מדע שלם ותכנון מוקפד.

סוג גופי התאורה שונה גם כשמדובר בתאורה חמה או קרה. נורות הפלורוסנט הקרות והאחידות משרתות לעיתים חללים מסוימים שעליהם להיות אחידים ומונוטוניים, אומר יוני גרוסוסר, למשל חלל מעבר. לעומת זאת יש מקומות אליהם נרצה להעביר את האנשים באופן לא מודע ואותם נאיר באור חם. אנשים יעדיפו תמיד ללכת אל מקום חמים יותר היוצר אווירה אינטימית (לא שטיפת אור אחידה, אלא נקודות אור ספציפיות יותר, אותן ניתן להשיג בעזרת נורות ליבון).

יש מקומות שבהם כדאי לתת אופציות גמישות של תאורה, כמו בגלריה למשל, שם מומלץ לשים פסי צבירה שהגופים מחוברים אליהם בברגים והם ניידים וניתנים להזזה כדי שיוכלו לשנות את  האווירה על פי צורכי השעה. כשמדובר במקום מסחרי יותר, בין אם בוטיק ובין אם חנות גדולה, גופי התאורה צריכים להיות חזקים ובעלי עוצמה כשמטרתם להאיר בצורה מחמיאה את הסחורה. אור מחמיא הוא חמים ומכוון ללטף את הסחורה ולהבליט את הצבעוניות. בחנויות הלבשה, לדוגמה, אסור השימוש בגופי תאורה פלורוסנטיים בעלי אור לבן וחיוור שאינו מחמיא לקהל הלקוחות. במסעדות שילוב התאורה במבנה המסעדה ובאזור השולחנות יוצר את ההבדל בין אולם חתונות למסעדת פועלים, בין עממיות ליוקרה. במשרדים רצוי להאיר בתאורה אחידה בתור בסיס ולהוסיף גיוון, כיוון ועוצמה נקודתיים בעזרת מנורות שולחן או מנורות ממוקדות מעל פינות העבודה באופן ספציפי.

גם בבית על פי אותו עקרון, האווירה הרבה יותר נעימה ומעניינת כשמקור האור הוא עמום. בתאורה כזו אפשר להדגיש אלמנטים מעניינים של האדריכלות, להאיר ספציפית מקומות שימושיים או פרטים יפים במיוחד כמו גם להצניע חלקים לא ייצוגיים. עיצוב נכון של האור מקפיץ את העיצוב, גם כשהוא צנוע, לרמה של מליון דולר.

טיפים לקנייה, התקנה וטיפול נכון בתאורה
היועצים של געש תאורה, נותנים מספר עצות שימושיות לקניה, התקנה ותחזוקה נכונה של גופי תאורה:

לפני שמחליטים איזה גוף תאורה לקנות, חשוב לוודא שלגוף התאורה תו תקן מקובל ומוכר (ישראלי, אמריקאי או אירופאי). תו התקן צריך להופיע על קופסת גוף התאורה. תו התקן מבטיח שהמוצר תוכנן ויוצר לפי דרישות הבטיחות ומבטיח שיצורפו אליו הוראות שימוש והתקנה ברורות.

חשוב להתאים את גופי התאורה לתקרה בה הם מיועדים להיות מותקנים. גופי תאורה שמיועדים לתקרה אקוסטית, אינם מתאימים בהכרח לתקרת בטון או לתקרת עץ.

לפני שבוחרים את גוף התאורה, יש להתאים לאזור המואר את צבע האור ומקורו. נורות הלוגן וליבון מוסרות לעין צבע באופן מושלם, ואילו נורות פלורוסנטיות מסווגות לפי החזרת אור חם או קר, כך ניתן לאפיין את האזור המואר באמצעות שימוש בסוגי תאורה שונים.

בהתקנת גופי תאורה השקועים בתקרות בטון, במזנוני עץ או באמבטיות חשוב להקפיד על השארת מרווחים לאוורור בין גופי התאורה לבסיס.

מומלץ לא להתקין גופי תאורה מזכוכית במרחב חדרי ילדים, או באזורים רגישים אחרים כמו באזור מטבח או ליד תנור. במקומות הללו כדאי להתקין תאורה צדדית. כמו כן, בחדרי הילדים מומלץ שלא להתקין תאורה נמוכה.

כשמחליפים נורה, חשוב להקפיד שהחשמל יהיה כבוי. חשיבות הנושא גדולה, כיוון שלעיתים נורות יכולות להתפוצץ בזמן ההחלפה ואז עלול להתרחש מגע ישיר עם חוטי החשמל.

כשמחליפים נורת פלורוסנט מומלץ להחליף את הסטרטר שגם הוא הופך לבלוי במשך הזמן ופעילותו נפגמת.

אסור לנקות נורות הלוגן כיון שכל מגע בהן יגרום להתנפצותן. נורות פלורוסנט שאורך חייהן ארוך פי 10 מנורות ליבון, מאבדות את עוצמת האור שלהן כתוצאה מכיסוין באבק ולכן מומלץ לנקותן מידי מספר חודשים בעזרת סמרטוט לח.

נורות פלורוסנט מאבדות עם הזמן את עוצמת האור שלהן, לכן חשוב לשים לב לאור המופץ מהן, במידה והוא נחלש מומלץ להחליף את הנורה.

בבחירת גופי תאורה צבעוניים בעיקר כאלה העשויים זכוכית, יש לקחת בחשבון שצבע גוף התאורה משפיע על גוון האור המופץ בחדר.

עוד בנושא

מדריכי תאורה

טובים השניים: ראיון עם נטע לי וטל נוי זוג בעבודה ובחיים


הם חיים ונושמים עיצוב ואדריכלות, היא על התכנון והעיצוב והוא על ניהול הפרויקט, מתחילים ומסיימים את יומם יחד ומקדמים בלהט פרויקטים ורעיונות גדולים גם בשעות הקטנות של הלילה. קבלו הצצה לחייהם ופועלם של בני הזוג נטע-לי וטל נוי, מאנשי המקצוע העסוקים והמוערכים בסצנה המקומית, שמוכיחים כי אכן טובים השניים.

מדריכי תאורה

דיל תאורה – מאירים את עולמכם בשמחה


בדיל תאורה מאמינים שתאורה טובה מתחילה מהתאמה מושלמת לצרכים. בכל אחד מסניפי הרשת תוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות תאורה יחודיים העונים על כל צורך עיצובי או פרקטי. יועצי התאורה המקצוענים של דיל תאורה ישלימו לכם את התמונה ויעזרו לכם להגשים חלום ולהאיר את הבית, העסק או הגינה בתקציב מותאם ונוח.

מדריכי תאורה

האם יש פתרון תאורה לכל חלל?


קל להאיר חדרים סטנדרטיים, אבל מה לגבי חללים פחות שגרתיים? פתרונות התאורה שיפתיעו אתכם

מדריכי תאורה

תלויה או צמודה? המדריך לתכנון תאורת תקרה


אי אפשר לתכנן תאורת תקרה בלי להתלבט בין מנורות תלויות או צמודות. כדי להבין מה עדיף, פנינו למספר מעצבות, ועל הדרך גילינו שיש עוד כמה פתרונות שיכולים להאיר לכם את הבית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...