כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריכי תאורה  //  שיעור בעיצוב: איך לבחור תאורה לבית?

שיעור בעיצוב: איך לבחור תאורה לבית?

לא יודעים איך לסדר את התאורה בכל חדר בבית? זקוקים לעזרה בעיצוב האור אצלכם בדירה? קבלו את המדריך המלא לעיצוב תאורה בבית

מאת: עופרי גונן צילום:


זה כבר מזמן לא סוד שתאורה נכונה בבית משמשת הרבה מעבר לאלמנט פונקציונאלי בלבד, ויכולה להיות המפתח לחלל נעים והרמוני. תאורה יכולה לעזור לייצר את האווירה המתאימה בכל חלל עם עיצוב שמשתנה בין החללים השונים בבית. איך עושים את זה? אספנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם בכל חדר:

 

 לחצו כאן כדי לעבור לחדר הרצוי:

עיצוב תאורה בחדר השינה

עיצוב תאורה בסלון

עיצוב תאורה במטבח

עיצוב תאורה בחדר העבודה

עיצוב תאורה באמבטיה

עיצוב תאורה בחדר הילדים

 


הוסיפו עוד מנורות בחדר: מעבר למנורת תקרה שתשטוף את החלל כולו בתאורה, חשוב גם להוסיף לחדר עוד מנורות שידגישו פינות נוספות כדי ליצור אווירה. מה תוכלו לשלב? מנורות קריאה, מנורות לצד שידה או מנורות שמאירות חפצי נוי ספציפיים. טיפ של אלופים: השתמשו בעמעום כדי ליצור טווח משתנה בהתאם לשעות היום ולאווירה הרצויה. 
 
שברו סימטריה בעזרת מנורות: ברירת המחדל של רובנו היא ליצור סימטריה משני צידי המיטה ע"י בחירת שידות ומנורות זהות, אבל תוכלו דווקא לשבור את הסימטריה על ידי בחירה במנורות שונות בגודל, בצבע או בצורה כדי ליצור עניין ומקוריות בחדר.
 
בחרו גופי תאורה מיוחדים: נסו לבחור גופי תאורה מפתיעים עבור החדר כמו למשל למקם לצד המיטה מנורות תלויות עם כבל ארוך או מנורות רצפה וכך לתת טאץ' אישי לחדר.
 
חשבו גם על הפונקציונאליות של התאורה: אם אתם לא קוראים בחדר השינה, אולי אתם לא צריכים שתי מנורות קריאה לצד המיטה. בנוסף, אם יש פונקציות נוספות בחדר שדורשות טיפול תאורה מיוחד כגון מראה או תמונה – אל תזניחו אותן.
 
הדגישו את המיטה: המיטה היא הרהיט המרכזי בכל חדר שינה וכדאי להדגיש אותה באמצעות תוספת תאורה בגב המיטה או בעזרת פסי תאורה בגוף המיטה או מעליה.
 
צריכים השראה לתאורה בחדר השינה? דפדפו בתמונות:
 

התקינו עמעמים: שימו לב שאתם מאפשרים מצבי תאורה משתנים על ידי שימושי בדימרים ובאמצעות פיצול גופי התאורה למעגלים ומפסקים נפרדים. כך תוכלו להפריד בין תאורה המתאימה לאירוח, לצפייה בטלוויזיה ולערב אינטימי. 
 
פזרו את התאורה באופן שווה: מקמו את גופי התאורה תוך התחשבות גם בצללים שנוצרים בחלל. כדאי להימנע מיצירת צללים גדולים ודרמטיים מדי באמצעות הוספת תאורה ממספר כיוונים ובגלל שמדובר בחלל גדול יחסית, חשוב לנסות להגיע לפיזור תאורה יחסית שווה ולהמנע מצללים רבים שמקטינים את החלל.
 
אל תציבו ספוטים מעל הספות: אם אתם בוחרים להשתמש בתאורת ספוטים להארת החדר, שימו לב שרצוי להמנע מתאורה ממוקדת מדי באזור הישיבה, כדי לא ליצור תחושה לא נעימה עבור מי שיושב ישירות מתחת לגוף התאורה.
 
אל תמקמו מנורות מול הטלוויזיה: במידה ובסלון יש טלוויזיה, כדאי למקם תאורת קיר מאחוריה או בצדדיה, כך שמנורות אחרות לא ישתקפו בה בזמן הצפייה, אבל עדיין תהנו מתאורה מתאימה.
 
האירו אלמנטים בחוכמה: אם יש לכם בסלון חפצי נוי, תמונות ופריטי אומנות שאתם רוצים להדגיש – תנו להם נגיעה של תאורה ממוקדת. אם מדובר באלמנט תלת מימד,  שימו לב שהצל שנוצר לא דרמטי מדי ואם מדובר ביצירת אמנות כדאי להשתמש בנורת הלוגן שמעבירה צבעים בצורה טובה יותר.
 
צריכים השראה לתאורה בסלון? דפדפו בתמונות:
 

דאגו לתאורה חזקה: כדי לשמור על בטיחות העבודה במטבח, כדאי להקפיד על תאורה חזקה שתאיר את החלל כולו ובנוסף רצוי להוסיף תאורה ממוקדת שתמוקם מעל משטחי העבודה. טיפ: חשוב לוודא שהאור לא נחסם על ידי מי שעובד במטבח, ולכן יש למקם את התאורה הממוקדת בדיוק מעל המשטח עצמו או לספק תאורה ממספר כיוונים.
 
צמצמו את החום: במטבח יש הרבה מכשירים חשמליים ולכן מומלץ לבחור בנורות שלא פולטות חום, כמו למשל נורות LED ונורות חסכוניות נוספות.
 
אפשר לבחור גם בתאורה חמה: למרות הסטיגמה שנדבקה לתאורה חסכונית שמגיעה רק בגוון "לבן קר", אפשר היום למצוא נורות חסכוניות במגוון צבעים, וכך תוכלו לבחור גם עבור המטבח גוון שמתאים לכם וליצור עבורכם סביבת עבודה נעימה.
 
האירו גם את האי: בבתים רבים ממוקם אי מרכזי או פינת אוכל בין המטבח לסלון, כשהמטרה היא ליצור חלל רחב והמשכי. תוכלו להיעזר בגופי התאורה כדי לייצר קשר וזרימה בין החללים המרכזיים בבית. 
 
צריכים השראה לתאורה במטבח? דפדפו בתמונות:
 

שמרו על מרחק מהמים: מבחינה פונקציונאלית הדבר הבסיסי בבחירת גופי תאורה עבור חדר האמבטיה הוא עמידות ללחות, כשרמת האטימות הנדרשת משתנה לפי המרחק ממקור המים. בכל מקרה, לא כדאי למקם את גוף התאורה ישירות מעל האמבטיה או המקלחת או במקום בו הוא עלול להירטב. חוץ מזה, תוכלו להשתמש בגוף תאורה סגור ומחופה בזכוכית.
 
דאגו לתאורה נכונה מעל המראה: כדאי למקם גוף תאורה ישירה מעל או לצד המראה עבור איפור וגילוח, רק שימו לב לבחור בנורה שמעבירה צבעים ברמה גבוהה כדי שלא תופתעו מגווני האיפור כשתצאו החוצה. בנוסף, יש למקם את גוף התאורה כך שלא יווצרו צללים חזקים על הפנים, שיפריעו לפעילות היומיומית.
 
מקמו תאורת לילה: תוכלו להוסיף גוף תאורה עם נורה חסכונית שנשלטת על ידי מפסק נפרד, כדי שתוכלו להדליק אותה בלילה כדי להימנע מסנוור. את הנורה הזו תוכלו להשאיר דולקת במשך הלילה במקרה שאתם צריכים קצת אור בדרך לשירותים.
פזרו מנורות באמבטיה גדולה: אם יש לכם חדר רחצה גדול אל תסתפקו במנורה אחת ופזרו את התאורה ממוקדים שונים כדי ליצור רמת הארה מיטבית בחלל כולו.
 
הרבה מנורות יצרו אשליה של גודל באמבטיה קטנה: אם חדר האמבטיה שלכם קטן, תוכלו עדיין ליצור בו אשליה של גודל על ידי שימוש במספר גופי תאורה בחלל. תוכלו להשתמש בפסי תאורה שמדגישים את אורך החדר וכן תוכלו להשתמש בגופים הצמודים לקיר כדי להמנע מתחושה חשוכה המקטינה את החלל.
 
 
צריכים השראה לתאורה באמבטיה? דפדפו בתמונות:
 

מקמו את מנורת השולחן כך שלא תיצור צללים: ברירת המחדל בעיצוב חדרי עבודה היא תוספת של מנורה שולחנית שתדאג לתאורה ממוקדת על שולחן העבודה, בנוסף לתאורה מרכזית. במיקום המנורה ובבחירת גוף התאורה חשוב לוודא שלא נוצרים צללים שיכולים להפריע לעבודה. על הדרך, כדאי גם לבחור בנורה שאינה מחממת כדי שלא תפריע לנוחות העבודה.
 
אל תפריעו לשולחן: בחדר העבודה האלמנט המרכזי הוא השולחן והעיצוב בדרך כלל סובב סביבו, וכך גם גופי התאורה. התאימו את גוף התאורה השולחני לאווירה בחדר, באופן שישלים אותו ולא ישתלט עליו.
אל תמקמו תאורה מול המחשב: מקמו את התאורה כך שלא תשתקף במסך המחשב, והתאימו את רמת התאורה כך שתתאים לעבודה דיגיטאלית ולא רק לעבודה ידנית, כך תוכלו למנוע התעייפות של העיניים לאורך זמן.
 
תנו לאור לעזור לכם בבלאגן: קחו בחשבון שחדר העבודה נוטה להתבלגן במהרה ולכן כדאי לבחור בגופי תאורה שיעזרו לייצר סדר ויזואלי.  תוכלו לבחור גוף תאורה שמדגיש קווים מסויימים שכבר קיימים בחלל או להשתמש בפסי תאורה מתחת למדפים.
 
העבירו את הצבעים: בתכנון התאורה יש להתחשב בסגנון העבודה הדרוש ולהתאים את התאורה אליו, למשל אם במהלך העבודה יש עיסוק באומנות, עיצוב וגרפיקה – כדאי לבחור בנורה עם העברת צבעים טובה.
 
 
 

עצבו תאורה שיכולה להשתנות: בחדר ילדים מומלץ לעצב את התאורה באופן דינאמי שיאפשר שינויים עם התבגרות הילד. מקמו מספר מתגים ושקעים בטיחותיים באזורים שונים בחדר ובחרו בגופי תאורה שתוכלו להחליפם במידת הצורך.
 
התקינו תאורה חזקה: התאורה הבסיסית והעיקרית בחדר צריכה להיות חזקה, כזו שתקנה לילד תחושת בטחון, ללא יצירת צללים חזקים. אם החדר גדול, רצוי להשקיע במספר גופים כדי להאיר בצורה אחידה את החלל כולו.
 
ודאו שהתאורה שלכם בטיחותית: כדאי לוודא שגופי התאורה מותאמים לחדרי ילדים ושהם לא מורכבים מחלקים קטנים שאפשר לפרק, שאינם שבירים ושקצוותיהם אינם חדים. בנוסף יש לבחור בנורות שלא מתחממות כדי להמנע מכוויות.
 
חשבו טוב על מיקום המתגים: את המתגים מקמו בהישג יד, ורצוי קרוב לאזור המנורה, פשוט כי כשהם גלויים ובולטים עבור הילד, קיים סיכוי טוב יותר שהוא יזכור לכבות אותם. בנוסף כדאי למקם מתג אחד בקרבת המיטה למקרה שהילד קם במהלך הלילה.
 
נורות חסכוניות: עבור חדר הילדים כדאי לבחור בנורות חסכוניות, כי התאורה בהם בדרך כלל דולקת שעות רבות, עם דגש כמובן על מנורת הלילה.
 
התקינו עמעם: כדי לתת לילד תחושת שליטה בתאורה, כדאי לאפשר לו עמעום באמצעות דימר לפחות בחלק מגופי התאורה בחדרו. 
אל תתביישו ממשחקים: שלבו את גופי התאורה כחלק מעיצוב החדר כולו. איך? אפשר לשלב בטפט, בציור קיר או בציור תקרה ולבחור אלמנט שמשלים את העיצוב מבחינת נושא וצבע. הכי חשוב: נסו לחשוב באופן משחקי ויצירתי ושלבו את ילדכם בהחלטות ובבחירה.
 

עוד בנושא

מדריכי תאורה

טובים השניים: ראיון עם נטע לי וטל נוי זוג בעבודה ובחיים


הם חיים ונושמים עיצוב ואדריכלות, היא על התכנון והעיצוב והוא על ניהול הפרויקט, מתחילים ומסיימים את יומם יחד ומקדמים בלהט פרויקטים ורעיונות גדולים גם בשעות הקטנות של הלילה. קבלו הצצה לחייהם ופועלם של בני הזוג נטע-לי וטל נוי, מאנשי המקצוע העסוקים והמוערכים בסצנה המקומית, שמוכיחים כי אכן טובים השניים.

מדריכי תאורה

דיל תאורה – מאירים את עולמכם בשמחה


בדיל תאורה מאמינים שתאורה טובה מתחילה מהתאמה מושלמת לצרכים. בכל אחד מסניפי הרשת תוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות תאורה יחודיים העונים על כל צורך עיצובי או פרקטי. יועצי התאורה המקצוענים של דיל תאורה ישלימו לכם את התמונה ויעזרו לכם להגשים חלום ולהאיר את הבית, העסק או הגינה בתקציב מותאם ונוח.

מדריכי תאורה

האם יש פתרון תאורה לכל חלל?


קל להאיר חדרים סטנדרטיים, אבל מה לגבי חללים פחות שגרתיים? פתרונות התאורה שיפתיעו אתכם

מדריכי תאורה

תלויה או צמודה? המדריך לתכנון תאורת תקרה


אי אפשר לתכנן תאורת תקרה בלי להתלבט בין מנורות תלויות או צמודות. כדי להבין מה עדיף, פנינו למספר מעצבות, ועל הדרך גילינו שיש עוד כמה פתרונות שיכולים להאיר לכם את הבית

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...