כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

צרכנות  //  דילמה: שיפוץ מלא או שיפוץ חלקי?

דילמה: שיפוץ מלא או שיפוץ חלקי?

כל אחד היה רוצה לשפץ את ביתו מהיסוד, אבל לפעמים התקציב לא מאפשר זאת. אילו בעיות נוצרות כשבוחרים בשיפוץ חלקי של הבית וכיצד ניתן להתגבר עליהן?

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


צריכים הלוואה כדי להגשים את חלום העיצוב והשיפוץ שלכם? לחצו כאן
 

הרבה פעמים אנחנו רואים בתים בהם משפצים רק את האזור הציבורי ושאר הבית נשאר באותה מתכונת ישנה. כמובן שברוב המקרים הסיבה היא תקציב מצומצם, שמגדיר מה הם החללים שניתן לשפץ, אבל חשוב להבין שכשמשפצים רק חלק מהחללים בבית, נוצרות כמה בעיות שכדאי לתת עליהן את הדעת:

החללים הישנים מעיבים על החללים המשופצים

ברוב המקרים ניתן לחלק את כל הבתים לאזור ציבורי ואזור פרטי, האזור הציבורי כולל לרוב את הסלון, המטבח, פינת האוכל ולעיתים גם שירותי אורחים, החלק הפרטי כולל את חדרי השינה, העבודה והמקלחות. לשיפוץ חלקי של הבית ישנם השפעות ובעיות רבות, הראשונה והעיקרית ביניהם היא חוסר האחידות בין אזורי הבית השונים. מכיוון שהאזור הציבורי הוא החלק בו אנו מבלים את מרבית הזמן והוא האזור הייצוגי אותו אורחים ומבקרים רואים, חשוב לשמור על מראה אחיד, מכובד ומעוצב ולכן כדאי לשפץ את כל האזור ביחד כדי שהריצוף וצבע קירות יהיו אחידים ובעלי קו המשכי. בגלל שכיום לרוב החללים הציבוריים פתוחים אחד לשני וניתן לראות אותם מכל נקודה בחלל המרכזי כדאי לשמור על עיצוב אחיד שיחבר את כל החללים יחד מבחינת חומרים וצבעוניות.

הבעיה מתחילה כאשר האזור הציבורי מעוצב, משופץ וחדיש והאזור הפרטי של הבית מיושן וקיימים הבדלים ברורים בסוג הריצוף, ברעננות הצבע בקירות ובריהוט. דבר זה משפיע בעיקר על חווית השימוש של הדיירים מפני שבסוף היום מגיעים תמיד לאזור הפרטי בבית וכאשר הוא מיושן נפגמת ההנאה מהשיפוץ.

 

 

בית לפני שיפוץ (צילום: אלבום פרטי)


בלגן ולכלוך

בנוסף קיימת בעיה בתהליך השיפוץ עצמו, כולנו יודעים ששיפוץ הוא חוויה קשה, מתישה וגוזלת זמן, לכן במידה ותשפצו כרגע רק את המטבח בעוד מספר שנים תרצו לשפץ גם את חדר האמבטיה תעמדו מול תהליך זהה שיחזור על עצמו, יגזול מכם כוחות רבים ויעביר את כל הבית את חווית השיפוץ המלכלכת והמתישה. בניגוד למצב בו עושים שיפוץ מלא לבית ומתמודדים עם כל הקשיים בפעם אחת ולא כל מספר שנים.

 

עדיף לשפץ פעם אחת את הכל כדי לא להתמודד עם הלגן שוב ושוב (צילום: איקו פרנקו)

אבל מה עושים במקרה בו התקציב מוגבל והשיפוץ חיוני?

במקרה כזה כדאי להשקיע בשלב הראשון בחלקים הקבועים של הבית, אותם לא ניתן להחליף בקלות כל מספר שנים כמו: ריצוף, מטבח, חדרי אמבטיה ועבודות גבס. לאחר שכל אלו יטופלו והקירות יקבלו שכבת צבע חדשה המראה הכללי של הבית ישתנה ותוכלו להמתין עד לשלב הבא. לאחר שתמתינו ותחסכו תקציב נוסף תוכלו לעבור לשלב שדרוג הרהיטים, מכיוון שזאת פעולה קלה יחסית שאינה דורשת שיפוץ ארוך ומלכלך. ניתן לרכוש ריהוט חדש שיתאים למראה הכללי שאתם רוצים ליצור. השלב האחרון בתהליך הוא רכישה של אביזרים וטקסטיל תואם להשלמת המראה.

כדי ליצור מראה של בית אחיד והמשכי מומלץ לחשוב על פלטת צבעים קבועה שתמשיך לכל האזורים השונים והאביזרים משתנים בהתאם לאופי החדר. בחרו צבע רצפה לאזור הציבורי, אותו ניתן להמשיך גם לחדרי השינה או להתאים פרקט בצבע דומה לנוחות מקסימלית. לאחר מכן, בחרו צבע ראשי לקירות והתאימו גוון דומיננטי יותר לכל חדר, לבסוף בחרו סגנון ריהוט שימשיך בכל החדרים כמו רהיטי עץ בהירים, רהיטים בקווים ישרים ומודרניים או ריהוט מעוטר בעל מראה כפרי. בצורה זאת תצליחו ליצור מראה אחיד לכל החדרים.

 

לבחור בפלטת צבעים קבועה שתעבור בין החללים בבית (אדירכלות: מכיל אורון, צילום: עמי ארליך)

לסיכום, כדאי למצוא את הדרך לשמור על אחידות בעיצוב בית כולו ולא רק באזור הציבורי כדי ליהנות בצורה מלאה מחוויית השיפוץ והעיצוב מחדש ולתת לבית מראה אחיד ושלם.

 

עוד על הגבלות התקציב:

על מה אסור לחסוך כשמשפצים?

 

 

עוד בנושא

צרכנות

התאימו את מכשירי החשמל לעיצוב המטבח


עיצוב המטבח לא נגמר רק בבחירת ארונות המטבח והצבעים השונים, אלא כולל גם את בחירת החפצים השונים שיהיו בו, כמו בלנדרים ומוצרי חשמל נוספים, שהינם חלק אינטגרלי בכל מטבח. אם אנו משקיעים רבות בעיצוב המטבח לפי קו עיצובי מסוים, מדוע שלא נמשיך אותו גם עם בלנדרים, מכונות קפה, ברי מים ועוד?

צרכנות

גם המשכנתא זקוקה לביטוח?


הבנקים אליהם אתם חייבים תשלומי משכנתא חודשיים, לוקחים סיכון בעצם ההלוואה. אם מסיבה כלשהי לא תוכלו לעמוד בהחזר התשלומים, או שהדירה עצמה תיפגע, הבנק למעשה ייאבד סכום כסף עצום. מסיבה זו, הבנקים נוטים לחייב את האנשים להם הם מעניקים משכנתא לקחת ביטוח משכנתא מחברות הביטוח. מאמר זה יסקור את משמעותו של ביטוח משכנתא ואת מרכיביו

צרכנות

למה כדאי לעשות ביטוח משכנתא דרך חברה ולא דרך הבנק?


משפחות ישראליות רבות שרוצות לרכוש דירה, פונות לבנק בבקשה לקבל הלוואת משכנתא. אולם, פעמים רבות, רכישת ביטוח משכנתא דרך חברה חיצונית, זאת האופציה המשתלמת

צרכנות

כמה זה עולה לי? פינת אוכל בשלושה תקציבים


כמה עולה פינת אוכל לשש נפשות? ובכן, זה תלוי בכם. אפשר לעצב פינת אוכל בעלות של עד 2,500 שקלים, ואפשר גם לחרוג בקלות מ-10,000 שקלים. יצאנו לבדוק אילו מוצרים ניתן לקנות בכל מדרגת תקציב

תגובות

כתיבת תגובה