כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מדריך תכנון חשמל  //  כולם מחוברים לזרם

כולם מחוברים לזרם

אולי בעתיד יהיה לכל בניין מקור אנרגיה טבעי משלו, אבל עד אז נמשיך כולנו להיות מחוברים לרשת החשמל הארצית, והחיבור חייב להיות נכון, זהיר ומדויק – חנוך שינדלר, מהנדס חשמל

מאת: צילום:


השימוש בחשמל בבית זו פעולה מובנת מאליה, שנעשית ברב המקרים כדרך אגב. כדי שאותן פעולות יומיומיות ימשיכו להתרחש בביטחון וללא הפרעות בזרם החשמל, כדאי להבין יותר מה קורה מאחורי הקירות, שם חבויה מערכת החשמל על כל חוטיה ומחבריה.

בעבר הלא רחוק היה לכל דירה או בית לוח חשמל, שהכיל מספר "פקקים", ובמקרה הטוב היה גם מתקן "ממסר פחת" למניעת התחשמלות במקרה של תקלה (זרם שעוצמתו מעל 0.03 אמפר נחשב למסוכן לגוף האדם). היום צריכת החשמל בבית גדולה הרבה יותר, בעיקר בגלל ההתקדמות הטכנולוגית, שלהפעלתה נדרשים:  טיימרים, ווסתים, מגענים, בקרים, שנאים ועוד. בהתאם לכך גדלו גם לוחות החשמל, ויכולים להגיע לגובה של יותר משני מטרים ולרוחב בלתי מוגבל, במיוחד בבתים, שמופעלת בהם מערכת "בית חכם". מביני דבר יכולים להקטין את הלוח המרכזי, אם הם מפצלים אותו בדרך נכונה למספר לוחות משנה, המתחלקים בין הקומות או אגפי הבית. מובן, שככל שמערכות התפעול בבית כוללות פונקציות רבות יותר, עלולות להתעורר יותר תקלות. אפשר למנוע  את התקלות, אם התכנית והביצוע נעשים בשלבים הראשוניים של התכנון האדריכלי, ומלווים את כל תהליך הבנייה. חשוב לא פחות לדעת בידי מי מפקידים את מסלול תכנון וביצוע מערכת החשמל בבית.

חשוב, שהתכנון והעבודה ייעשו על ידי מהנדסים ומתכננים מומחים, חשמלאים בעלי רישיון מתאים, בעלי מוסר עבודה גבוה ואחריות מקצועית.
עוד מספר עצות וחוקים לבונים ולמשפצים:
1. לפי החוק, לוח החשמל, המותקן בבית או באגף בתוך הבית, ישמש רק את החלל אליו הוא נועד.

2. מומלץ להתקין כמה שיותר ממסרי פחת בלוחות החשמל, בהתאם לצורך ולעניין, במיוחד במעגלים רגישים, כגון מקררים, מחשבים ולוחות פלסמה.

3. מומלץ לבודד מעגלים "מועדים לפורענות" כמו תאורת גינה, או דוד חשמלי, כדי למנוע בזמן תקלה הפסקות חשמל בכל הבית, או בחלקים נרחבים ממנו.

לוח החשמל חייב להיות מתוחזק במצב תקין ויעיל. אם מתגלות תקלות, יש לתקנן מיד. האחריות על תקינות לוח חשמל, גם בבתים פרטיים נחלקת בין כל הגורמים: מתכנן הלוח, מתקינו ובעליו

4. את לוח החשמל מומלץ להתקין במקום מואר, מאוורר ומקורר, זאת בגלל החום, שנפלט ממרכיבים בו. התחממות הלוח מעל המותר גורמת לתקלות ואף לשריפה.

5. חשוב שגוף התאורה, שקרוב ללוח החשמל, יהיה יחידה של תאורת חרום עם מצברים נטענים.

6. חשוב שכל לוח חשמל יהיה מצויד בתרשים חשמלי מעודכן שיימצא בסמוך ללוח.

7. לוח החשמל חייב להיות מתוחזק במצב תקין ויעיל. אם מתגלות תקלות, יש לתקנן מיד. האחריות על תקינות לוח חשמל, גם בבתים פרטיים נחלקת בין כל הגורמים: מתכנן הלוח, מתקינו ובעליו. במקרה של פגיעה, חלילה, בנפש או ברכוש עקב רשלנות וטיפול לקוי, נחשב הדבר לעבירה פלילית.

תכנון נקודות החשמל בבית
בפועל האדריכל ומעצב הפנים יחד עם בעלי הבית הם אלה שקובעים את הכמות ומיקום הנקודות הסופיות, הכוללות תאורה ושקעים המיועדים להפעלת מכשירים. על מהנדס החשמל מוטלת האחריות לתכנן את גודל המעגלים ואת החלוקה הנכונה בין כל הפונקציות בבית, כך שלא יסבלו מעומס יתר, ויפעלו ללא תקלות. אין חוק, המגביל את מספר הנקודות במעגל, ויעילות השימוש בהן תלוי בכישוריו של המתכנן. לעומת זאת, יש חוק, המחייב מספר מינימום של נקודות סופיות; לפחות נקודת אור אחת ושני בתי תקע בכל חדר בבית, או בכל שטח רצפה של 40 מ"ר או חלק מהם. כלומר, בכל דירת מגורים יותקנו לפחות 2 מעגלים להזנת נקודות מאור ובתי תקע, בנוסף למעגלים אחרים, המיועדים לדוד חשמלי, או מזגנים.

רבים הם הפרטים, שיש להתייחס אליהם, כשמתכננים ומבצעים את מערכת החשמל בבית. רק רמת המקצועיות של המתכנן והמבצע יכולה להבטיח ללקוח, שהמערכת החשובה ביותר בבית תפעל לאורך זמן ללא תקלות

גם לשטחים נוספים בבית קיימים חוקים מחייבים: במטבח יש להתקין לפחות שלושה בתי תקע, כשבית התקע של התנור ניזון ממעגל נפרד. במרפסת, ששטחה עולה על 2 מ"ר, יהיו לפחות נקודת מאור אחת ובית תקע אחד. גובה מינימלי של מפסקים או בתי תקע יהיה 25 ס"מ מעל פני הרצפה, אלא אם כן הם מוגנים במיוחד מפני רטיבות ופגיעות מכניות. רבים הם הפרטים, שיש להתייחס אליהם, כשמתכננים ומבצעים את מערכת החשמל בבית. רק רמת המקצועיות של המתכנן והמבצע יכולה להבטיח ללקוח, שהמערכת החשובה ביותר בבית תפעל לאורך זמן ללא תקלות. לא פחות חשוב הוא הליווי השוטף, כי מעבר לתכנון ולביצוע המערכת, מחייבים חוקי הפיזיקה וחוקי המדינה הקשורים לחשמל, תפעול שוטף שלה. בעלי מקצוע אמינים, מיומנים ובעלי מוסר עבודה גבוה, ואחריות בלתי מתפשרת יהיו תמיד לצידו של בעל הבית, בידיעה ברורה, שעבודתם נעשתה בצורה הטובה ביותר ואין להם מה להסתיר.

חנוך שינדלר, מהנדס חשמל, מנכ"ל חברת "דב וחנוך שינדלר" עבודות חשמל בע"מ, נבחרה לפרויקט ה – 100, לאחר מיון מוקפד וקבלת המלצות מאדריכלים ומנהלי פרויקטים, לתכנן ולבצע את כל עבודות החשמל והתקשורת. החברה הינה מהמובילות בישראל בתכנון ובביצוע עבודות חשמל בבתים בכלל, ובכאלה, המשלבים מערכות בית חכם, חימום תת ריצפתי ומערכות טכנולוגיות מתקדמות בפרט. 
 

object(WP_Post)#18285 (24) { ["ID"]=> int(459926) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(20) "c003c451bb7c_big_224" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(22) "c003c451bb7c_big_224-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(459925) ["guid"]=> string(72) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/09/c003c451bb7c_big_224.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18286 (24) { ["ID"]=> int(459927) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c003c451bb7c_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(18) "c003c451bb7c_big-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-09-08 15:41:20" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(459925) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/09/c003c451bb7c_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

מדריך תכנון חשמל

לבחור נכון: כך יודעים איך לקנות מזגן


עונת המזגנים כבר כאן וזה הזמן ללמוד איך לבחור מתקין או קבלן מיזוג, וכיצד להינצל מתקלות

מדריך תכנון חשמל

רוחות של ליקויים: הטעויות שמהן צריך להיזהר בהתקנת מזגנים


עונת הקיץ המתקרבת מעוררת את תחום קניית המזגנים. בנוסף לחשיבות בבדיקת המחיר והמקום ממנו נקנה המזגן, ישנה חשיבות מכרעת לאופן התקנת המזגן. בר מערכות מגישה עבורכם טיפים חשובים, אשר יעזרו לכם לשים לב מהיכן לקנות וכך להימנע מליקויים מסוכנים.

מדריך תכנון חשמל

היהלומים שבמטבח: מוצרי החשמל שיגרמו למטבח שלכם לנצוץ


מוצרי החשמל מהווים חלק אינטגרלי ליצירת מטבח מרשים עם קווי עיצוב ייחודיים. Siemens מציעה ליין מוצרים עם עיצוב יוצא דופן וטכנולוגיה חדשנית שתהיו מאוד גאים להציג במטבח שלכם

מדריך תכנון חשמל

והרי התחזית: כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים מערכת מיזוג אוויר


בין אם מדובר בקיץ או בחורף מערכות מיזוג אוויר הן הבחירה הנכונה לשמירה על טמפרטורה הנעימה בבית. אבל מה חדש בתחום, ומה חשוב לדעת לפני שרוכשים מערכת מיזוג? רגב גל מחברת בר מערכות עשה לנו סדר

תגובות

כתיבת תגובה