כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי עיצוב פנים  //  תנו לנשום בשקט: דרכים עיצוביות לרווח את החלל

תנו לנשום בשקט: דרכים עיצוביות לרווח את החלל

הסרה של קירות, בחירה בצבע לבן, איחוד רהיטים או ויתור עליהם כליל יעזרו לרווח את החלל וליצור תחושת מרחב

מאת: לימור קלר צילום:


עיצוב: מיכל גוטמן. צילום: גדעון לוין

עד לא מזמן בתוכניות שהציגו קבלנים לדיירים שרכשו מהם דירות, היה קיר אופציונלי בין המטבח לסלון, שכולו, איך לומר, חסר משמעות. למי שאוהב הפרדה בין שני החללים הוא הרגיש נוח, ולכן נשאר בתוכנית וקרם עור וגידים בשטח. למי שלא אהב את ההפרדה, והרגיש צורך למחוק אותו ולחיות בלעדיו, הייתה האופציה המתבקשת להסיר אותו מהתוכנית, לרווח את החלל, ובהתאם לכך כמובן גם לא לבנות אותו במציאות. המחשבה: קיר כזה יוצר הפרדה מיותרת בין שני חללים שהיום טבעי שיהיו מאוחדים, חוסם את האוויר ואת האור, אז בואו נעשה את החיים קלים לקבלנים ולרוכשים ונאפשר למי שרוצה בכך להסיר אותו. מי שמתעקש עליו – יישאר איתו ויחיה עם הפרדה.

אותו קיר היה השריד האחרון למיני הפרדות בין חללים ציבוריים בבית, והיום, כידוע, נמסרות דירות קבלן כחלל ענקי פתוח, מרווח, מאוורר ומלא אור עד כמה שאפשר. הדיירים מצדדים במרחב גדול, אוהבים לרווח את החלל עד כמה שאפשר, והרחיקו הדברים עד כדי כך, שמעצבים ואדריכלים יוצרים הפרדות מזכוכית כדי לתחום חדרי עבודה, חדרי משחקים ואפילו חדרי שינה ושירותים. למה? כדי להיות עם ולהרגיש בלי. בלי קירות, בלי מחיצות, אבל עם זכוכית שקופה שתיתן תחושה של ריווח ומרחב. לא בכל חלל ניתן לעשות זאת, אבל מאחר שהמרחב בבית חשוב כל כך, נמצאים גם פתרונות אחרים כפי שנראה כאן.

מתוך האתר boligpluss.no

 

הקטנת קיר מסדרון

הקיר שמוביל אל חדרי השינה עשוי ליצור מסדרון ארוך, מחניק ומעיק, חסר אור ומלא רצון לסיים את ההליכה בו במהירות. אחת הדרכים לאוורר את החלל הצר היא להחליף אותו בקיר נמוך או בקיר נמוך חלקי, שעומד "פרי סטנדינג" במסדרון וניתן לעבור משני צידיו. חשוב, כמובן, לבדוק אילו חלקים מסירים ממנו – שלא יהיה על חשבון עמודים קונסטרוקטיביים, שלא יחשוף דלתות של חדרי רחצה או חדרי שינה וכיו"ב. אפשרות אחרת היא להסיר אותו ולמקם פונקציות אחרות במרחב שנוצר, למשל פינת אוכל.

פעם היה כאן מסדרון. עיצוב: לימור אורן. צילום: אורית ארנון

 

שינוי מערך הישיבה בסלון

רהיטים הסלון נחשבים כבדים ומסיביים ולכן אחת הדרכים לרווח את החלל היא לבחור בריהוט קליל ואוורירי, שאינו כבד-מראה. אפשרות אחרת היא לדלל את מספר הרהיטים. כאן בא לעזרתנו מערך הסלון העכשווי: לא רק שהסט המסורתי של ספה תלת מושבית ולצידה ספה דו מושבית התפרק, אלא שבאחרונה אפילו ה"דו" התנדפה מהאזור, והוחלפה בכורסה או שתיים. בסלונים קטנים יותר בגודלם התנדפו כל אלה לגמרי, והוחלפו בספת שזלונג אחת בלבד – והנה לכם ריווח נפלא בחלל.

סטודיו Prat Living. צילום: יח"צ

 

להיפטר מפונקציות מיותרות

כמה חדרי שירותים אתם צריכים בבית? מי שסבור ששירותי אורחים הם פונקציה מיותרת וניתן להסתפק בחדר הרחצה הכללי כשירותי האורחים, יכול לוותר עליהם, לרווח את החלל ולהרוויח מקום. גם הפיכה של מדרגות אבן בבית דו מפלסי לגרם מדרגות צף (או מרחף) נותנת תחושה מאווררת ומרווחת.

השירותים והמדרגות בוטלו. עיצוב: הבית של עידה. צילום: אודי גורן

וכך זה נראה קודם. צילום: הבית של עידה

 

איחוד פונקציות

כשיש יותר מדי רהיטים, אפשר לאחד חלק מהם ל"רהיט אחד" חדש ולחסוך פונקציות, ומכאן גם מקום יקר. דוגמה לכך היא הצמדה של קונסולת כניסה לגב הספה, מיקום שולחן עבודה בצמוד לאחד מצידי הספה או שילוב שולחן כחלק מספרייה.

וישס גלרי. צילום: Nicky wastphal

 

הסרת ארונות עליונים

לפעמים אין ברירה ובשל חוסר מקום מנצלים כל מקום פנוי במטבח, בחדר הרחצה ובחדרי השינה להצבת ארונות. אבל ויתור עליהם, למשל במטבח, והסתפקות בארונות תחתונים, תאוורר את החדר באחת. גם אם תציבו במקומם מדפים פתוחים, תחושת ריווח החלל לא תיפגע.

סטודיו קרמיקה. צילום: יח"צ

 

מיקום ארונות וצבעם

הימצאות של ארונות בבית היא הכרחית, אבל יש משמעות למיקומם ולצבעם. בחדרי השינה או באמבטיה כדאי למקם אותם מאחורי דלת הכניסה, ואז הם "מוחבאים", נותנים תחושה של קיר ומותירים חלל פתוח ומרווח עד כמה שניתן. אפשרות נוספת, שלא סותרת ואפילו משלימה את המיקום הנסתר מאחורי הדלת, היא בחירה של ארונות בצבע לבן או בצבע בהיר אחר. האפקט דומה – תחושה כאילו הארון הוא קיר ולא רהיט שנתקע מול העיניים. באופן דומה, בחירה של צבעים בהירים תעניק תחושה מרווחת בכל חלל קטן אחר, למשל חדר רחצה.

עיצוב: אורלי רגב ומתן קוה. צילום: אלעד גונן

עיצוב: חן איתן. צילום: מושי גיטליס

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

סודות מהמזווה: כך תסדרו נכון את אחד המקומות הכי חשובים במטבח


אמנם מדובר בחדרון קטן, ולעיתים רק בארון - אבל המזווה הוא אזור חשוב בהחלט. האופן שבו המזווה מאורגן משפיע על העבודה ועל ההתנהלות במטבח כולו, אז הנה כמה טיפים לסידור מזווה נגיש ונוח במיוחד

מדריכי עיצוב פנים

החיים הם לא ולנטיין-דיי: שלושה משברים זוגיים סביב עיצוב הבית


דווקא ביום האהבה הבינלאומי חשוב לזכור שלא הכל תותים מצופים שוקולד, במיוחד לא כשניגשים לעצב את הבית. מעצבת הפנים שחר הכט משתפת בשלושה סיפורים על משברים זוגיים ותהפוכות משפחתיות, כדי שעיצוב הבית הבא לא יסתיים על מדרגות הרבנות

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתיר: עיצוב בתים לאוכלוסיות מיוחדות


תכנון בית לאדם או למשפחה עם צרכים מיוחדים יכול להיות עניין מאתגר למדי, אך לכל הבעיות ניתן למצוא פתרונות ראויים - ובכתבה הבאה נציג לכם כמה מהם

מדריכי עיצוב פנים

ראש בראש: מה עדיף - אריחים חלקים או מצוירים?


אריחים חלקים במראה קלאסי או אריחים מצוירים בסגנון מקושקש? יצאנו לבדוק אם יש מנצח בוויכוח הזה, או שאולי צריך לבחון כל קיר לגופו

תגובות

כתיבת תגובה