פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?

אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

מאת: שירלי כץ

06/06/2019

מרפסת פנימית בדירה – יש חיה כזאת | מעצבת: סהר ברגר, חיפוי וריצוף: בוטיק קרמיק, צילום: אלעד גונן

 

מרפסות השמש הנפוצות היום קצת גרמו לנו לשכוח שפעם היו גם מרפסות אחרות, כאלו שהיו ממש בתוך הבית. מרפסות אלה אולי לא הואילו לשיזוף, אבל החלט ניתן היה לברוח אליהן עם הקפה של הבוקר, לארח בהן חברים או סתם לרבוץ שם בנחת. אם אתם מרגישים בחסרונה של מרפסת בבית, הדבר הראשון שאתם יכולים לעשות הוא להתחיל לשחזר את מה שהיה פעם.
 
הפאטיו של פעם - רפרנס מצוין למרפסת פנימית | צילום: Nelson Kon, אתר: Dezzen
 
שלב ראשון: הגדירו אזור

המיקום האידאלי למרפסת פנימית הוא בסמוך לחלונות, שכן אחת המטרות החשובות של המרפסת זה להשקיף על כולם מלמעלה ולנשום קצת אוויר צח. הגדרת האזור יכולה להתבצע באמצעות ריצוף שונה תחת אותו אזור או על ידי הנחת שטיח, שיגדיר ויתחם גבולות.
 
הגדרת גבולות המרפסת על ידי ריצוף שונה | צילום: Yohei Sasakura, אתר: Dezeen
 
שלב שני: אפיינו רהיטים

הרהיטים באזור הנבחר צריכים להיות שונים מהרהיטים בבית, ורצוי שישדרו קלילות. כיום יש היצע רחב של רהיטי גן שיכולים להתאים גם לפנים הבית – משולחנות קפה לכיסאות נוח. מומלץ לבחור בריהוט שעשוי מחומרים טבעיים דוגמת עץ או ראטן, ולהימנע מרהיטי הפלסטיק הפשוטים שלא משתלבים בתוך הבית.  
 
רהיטים על הגבול שבין חוץ לפנים | הדמיה: INT2ARCHITECTURE, אתר: In Dizajn
 
שלב שלישי: הוסיפו טקסטיל

פוטונים, שטיחונים ומוצרי בד שונים, לרוב נעדרים ממרפסת שנמצאת תחת חופת השמיים, אבל הם מתאימים ביותר ליצירת מקומות ישיבה אלטרנטיביים. נסו לפזר כמה כריות על הרצפה וראו איזו אווירה מתקבלת. 
 
הבדים יעשו את ההבדל | צילום: Iris, אתר: Trend4homy
 
שלב רביעי: הביאו את הטבע

אדניות ועציצים יקפיצו מיד את מראה המרפסת, ויכניסו הרבה ירוק ושמחה לבית. רצוי לבחור בצמחים שדורשים מינימום טיפול והשקיה, וגם בכאלה שלא זקוקים לשמש ישירה – בכך ייחסכו לכם כאב ראש ועוגמת נפש.  
 
הצמחים יעשו את האפקט | תמונה באדיבות Happy Balcony
 
שלב חמישי: השתמשו בקירות 

הקירות מהווים חלק נכבד מהתפאורה של כל הסט הזה, ועל כן הם לא יכולים להישאר שוממים. קיימים בשוק פתרונות יצירתיים במיוחד לשתילה אנכית, המאפשרים לתלות עציצים על הקירות, ואף להפוך את הקיר ל"צומח". ניתן גם לצבוע את הקיר בצבע שונה, לחפות אותו או לתלות עליו ערסל – העיקר לא לשכוח שהוא חלק מהחלל. 
 
עציצים – גם על הקירות. תמונה באדיבות Happy Balcony
 
ערסל בהחלט יתקבל בברכה | צילום: Jenya Lykasova, אתר: Daily Dream Décor
 
שלב שישי: הכניסו אור 

בדומה לרהיטים, כך גם התאורה, צריכה להצטרף ולתמוך באווירת החוץ. גרילנדות ועששיות למיניהן יכולות להשתלב במרפסת הביתית שלכם וגם לסייע בהגדרת האזור. עכשיו כשיש ריהוט, אקססוריז ותאורה מתאימה, רק נשאר לכם רק להחליט אם לפתוח את החלונות ולנשום אוויר צח או ליהנות מהמזגן הצונן.
 
אפיון אזור המרפסת על ידי חיפוי קיר, תאורה, וריצוף | מעצבת: סהר ברגר, חיפוי וריצוף: בוטיק קרמיק, צילום: אלעד גונן