פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

סיכוי לשינוי: האם כך יראו כיתות לימוד בעתיד?

שנות האלפיים אמנם הולכות ומתקדמות אבל כתות הלימוד בבתי הספר שלנו ממשיכות להראות אותו הדבר. רעיון חדש של סטודנט לעיצוב מנסה לעשות שינוי בתפיסה

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

26/08/2014

ארבע קירות, לוח בחזית, שולחן המורה ואור פלורסנט מרצד: כך התרגלנו לראות את כתות הלימוד בבתי הספר וכך למדנו שנכון ללמוד, אבל האם באמת אין אפשרות למציאות אחרת והאם המציאות של שנות האלפיים לא מחייבת שינוי של ממש? על השאלה הזו ניסה לענות הפעם עופר גולד, סטודנט לעיצוב שמאמין שכדי להתקדם צריכה מערכת החינוך להתחיל להתחשב יותר ויותר גם בעיצוב ובאדריכלות. לקראת תחילת שנת לימודים נוספת שיוצאת לדרך הופכת עבודת הגמר של גולד, שהוגשה במסגרת סיום לימודי תואר שני בעיצוב משולב ב- HIT המכון הטכנולוגי חולון.

 

"בתי ספר ציבוריים לא זוכים לחדשנות עיצובית כבר שנים", מסביר גולד, "והכתה היא אותה כתה כמעט מאז שהומצאה בפעם הראשונה והיום כבר נדרשים לתלמיד כישורים שונים בחיים ומעל הכל - יצירתיות". עם התפיסה הזו יוצא גולד ומציע מודל חדש שמכיל 2 עד 3 כתות שחולקות את אותו המבנה ללא קירות מפרידים ביניהן. המבנה מתוכנן כולו בקווים מעוגלים וכל חלל בו בן 12.5 מ"ר כשהמעברים בין החללים דינמיים מאוד ומאפשרים לקבוצות השונות מפגש ומעמידים גם את המורה בעמדה אחרת של מאמן ולא של מרצה פרונטלי.

 

ריהוט מודולרי שמתפרק ומתחבר מצטרף גם הוא לתמונה הדמיונית שרוקם גולד, לצד וילונות שממתנים את האור מבחוץ, תאורה חמה, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, אמפיתיאטרון במרכז החלל שמשמש מצדו השני גם כספריה ויציאה לדק חיצוני שבו שולחנות עם שמשיות לצד אפשרות שהייה באיזור גינה פנימי בימים קרים. מה דעתכם? יש סיכוי?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בח"ול זה כבר מצליח במציאות:

בית ספר מעוצב לבנים במלבורן

הכתות הכתומות של פריז


 • 2.
  בתור מורה...
  נועה | (08/30/2014)    
  אני מורה נאורה וליברלית, אבל בינינו: אין מצב בחיים שדבר כזה יוכל לשמש 3 כיתות... חחחחחחחח אולי אם בכל כיתה יהיו 15 ילדים. וגם אז לא בטוח.
 • 1.
  נטול הנדסת אנוש
  מיכל | (08/29/2014)    
  לפי מחקרים, חדרים עגולים גורמים סחרחורת ובחילות לשוהים בהם. מסיבה זאת הפסיקו לייצר לולים עגולים לתינוקות. עיצוב לחוד והנדסת אנוש לחוד.