פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

ללבוש את השנדליר

מסתבר ששנדליר לא חייב להיות רק חלק מעיצוב פנים אלא גם ממה שנמצא על מי שגר בתוך הבית. הנה כמה דוגמאות

מאת: שרון קפלן

11/12/2012
עגילי השאנדליר, אותם גדילים נוצצים שחביבים כל כך על נשות החברה הגבוהה, הם ממש לא פריט האופנה היחיד ששואב השראה מנברשות התקרה: מתברר שאת האפקט הנוצץ, העשיר והמורכב שיוצרות הפריזמות הקטנות, אפשר ליצור גם על פריטי אופנה אחרים, מזוג נעליים ועד שמלה, ואפילו לאתגר את האלמנטים הקיימים בזריקות קטנות של הומור וחוצפה. קחו כמה דוגמאות:
 
סנדלי סינדרלה

אין ספק שהדמות שעמדה לנגד עיניה של מעצבת הנעליים טביתה סימונס כשעיצבה את סנדלי השאנדליר שלה, היתה סינדרלה: נסיכה מעודנת ויפהפיה שהגשימה חלום חד-פעמי. הסנדלים של סימונס פשוטים אבל זוהרים בדוגמה מורכבת בה משובצים קריסטלים שקופים. אפשר אפילו לומר שהם נסיכותיים, לא?
 
 
(צילום מסך מתוך bergdorfgoodman.com)
 
סנדל שאנדליר גם לפשוטות

לעומת סימונס, סנדלי השאנדליר של מותג ההלבשה "ויקטוריה סיקרט" מצליחים להיות הרבה יותר ארציים. במידה רבה, הן מה שתרצי לנעול כשאת יוצאת לחגוג את ערב השנה החדשה דווקא עם חברות. הסרט אותו סרט, אבל מוטיב הקריסטלים השקופים שונה לחלוטין: פשוט יותר ונוצץ פחות, וגם העקבים רחבים ונוחים יותר, כיאה לנעליים שאינן מיועדות לנסיכות.
 
(צילום מסך מתוך אתר החברה)

ללבוש את השאנדליר

בית האופנה "מוסקינו" ממשיך להקפיד על הומור אנין ומעודן עם מוטיב שאנדליר על שמלה מורכב ומפותל, אבל כזה שעדיין שומר על חירות אמנותית-פרשנית. מאמץ גדול השקיעו בבית האופנה בהשגת המראה הנוצץ של הגדילים השונים ולמרות שהאור המשתקף ונשבר בהם מצויר לחלוטין, עדיין התחושה היא שהשמלה פשוט מאירה למרחוק.
 
(צילום מסך מתוך harveynichols.com)

לא לפחד מיותר מדי אור

לעומת ההומור המפורסם של מוסקינו והדגש ששמו בעיצוב השמלה על האור כמוטיב המאפיין של השאנדליר, המעצבת Mary Katrantzou העדיפה דווקא להדגיש את מוטיב הגודש בשמלה שעיצבה. קל לראות שחוץ משימוש בהדפס נאמן מאוד למציאות של שאנדליר, בחרה Katrantzou בעיצוב כללי עמוס מאוד: צווארון סגור, שרוולים ארוכים ואלמנטים רבים סביב השאנדליר, שהופכים אותו לפחות דומיננטי, יחסית.
 
 
(צילום מסך מתוך shesomajor.com)
 
וגם בעגילים

תהפוכות רבות ידעו עגילי השאנדליר. אם בהתחלה הם עוצבו אך ורק בזהב ויהלומים כדי לשדר עושר ויוקרה, היום כבר אפשר למצוא עגילי שאנדליר רבים ושונים, ברמות מחיר ומורכבות שונות. מעצב התכשיטים אלקסיס ביטאר, למשל, ויתר על הגדילים הנוצצים המסורתיים שמאפיינים עגילי שאנדליר ובמקום זאת העדיף אלמנט דומיננטי אחד שנתלה מתוך האוזן, ואת האפקט הנוצץ הוא משיג באמצעות דוגמה מורכבת בה משובצים קריסטלים שקופים, שמזכירה כבר יותר את הנברשת הקלאסית:
 
(צילום מסך מתוך אתר המעצב)
 
שפם מנצנץ

לעומת ביטאר האלגנטי, המעצבת הצעירה-לעד בטסי ג'והנסון העדיפה דווקא להשתעשע במוטיב תלוי, נוצץ ובלתי שגרתי. השאנדליר של ג'והנסון לא כולל מורכבות ואלמנטים מפותלים אלא דווקא שפם נוצץ ומגע של קריסטל בוהק בחלק הצמוד לאוזן, המאפיין רבות את עבודתה:
 
(צילום מסך מתוך אתר המעצבת)
 
אין שנדליר בלי קריסטל

עוד דגם שנמצא על התפר שבין עגילי שאנדליר לעגילים "רגילים" הם אלו של מותג תכשיטי האופנה Noir. ב-Noir בחרו בקריסטלים, ולאו דווקא בצורות המורכבות שבהן הם מסודרים, כמוטיב שמגדיר את עגילי השאנדליר שלהם. וכך נמצאים בדגם שעיצבו קריסטלים שקופים גדולים המסודרים בצפיפות, ואמורים להחזיר אור רב אל פני העונדת.
 
(צילום מסך מתוך saksfifthavenue.com)