פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

לעצב בלבן ולהישאר בחיים: הסוד לעיצוב פרקטי בלבן

אוהבי האקשן במטבח פעיל ובבית מלא ילדים קרוב לוודאי שלא יסתדרו עם צבע לבן ברחבי הבית, וגם לא מי שסולד מחיוורון. אז מי כן? 5 כללים שיעזרו להבין איך לשלב לבן בבית

מאת: לימור קלר

26/05/2019

 

נגיעות של עץ ומטאלי, צבע ושכבות של בד. צילום: Anna Sullivan on Unsplash

 

 

לבן הוא צבע נצחי שמתאים לכולם ולכל קיר, אמבטיה ואביזר מעוצב, ואדריכלים אוהבים את נוכחותו המבליטה את הקווים הארכיטקטוניים של החלל. מראה של לבן על לבן לא מתאים לכל אחד, ודאי לא לאוהבי האקשן והפעילות במטבח מבולגן או לבית עם ילדים.  איך עושים את בכל זאת?

 

 

עוד עיצובים בלבן:

דו קרב: בית לבן - מעוצב או מיותר?

כן, לא, שחור לבן: דירה בשילוב של עיצוב קלאסי ומודרני

לבן על לבן

 

 

לבחור לבן ספציפי מתוך המגוון


כשבוחרים לבן, צריך לדייק ולשאול את השאלה איזה מהם - לבן צח, לבן אבן, לבן שבור או לבן קרם? יש לבן עם נגיעה של חום, ויש נגיעה של ירוק, יש לבן עם נגיעה של אפור וגם נגיעה של קרם-שמנת. לכל נגיעה כזו השפעה אחרת על החדר, וזו עצמה מושפעת מכמות האור הטבעי או המלאכותי הקיים. לכן כדאי להביא בחשבון איזו תאורה יש ובאיזה גוף תאורה היא תהיה נתונה.

 

לבן ספציפי. צילום: Kari Shea on Unsplash

 

 

למקד את תשומת הלב עם אמנות


קיר לבן הוא כמו קנבס ריק שעליו מתחילים לצייר ולהביע רעיונות, ולאחר שהושלם הציור ניתן גם להחליף ולשנות, לשחק עם צבעים ומרקמים. ממש כמו בגלריות ומוזיאונים, כך גם בחדר שבו קיר לבן, מיטה, שידות ואף מצעים לבנים תהווה אמנות צבעונית ועדינה או רועשת פוקל פוינט מושלם.

 

צילום: Grovemade on Unsplash

 

 

לבחור את החומריות הנכונה לאווירה


שילוב נכון של רהיטים יידע לספר סיפור בבית ולהשתלב עם קווים נקיים או מעוגלים, עם פינות ונישות וחומריות שנבחרת לבית, בין אם קרה ובין אם חמימה. שילוב נכון למראה טבעי ולא מתאמץ עם לבן הוא נגיעות של עץ ממוחזר או קש לתחושה נעימה, מזמינה ולא משתלטת. לתחושה מודרנית ועכשווית יתאים המראה המטאלי למשל.

 

צילום: Nathan Dumlao on Unsplash

 

 

להוסיף נגיעות של צבע


גם אם הצבע הלבן הוא הדומיננטי, לא צריך לוותר לגמרי על צבע. כשהמראה הכללי פשוט ונקי, אפשר לשלב נגיעות קטנות של צבע נבחר שלא יאפילו על הלבן. שחור הוא הבן זוג המושלם, אבל גם זהב יהיה שילוב מנצח וכל צבע אחר לפי תמה נבחרת או צבע שאוהבים, רק במינון נמוך. 

 

עיצוב: אנט פרומר. מטבח: רגבה. צילום: אלד גונן

שחור כבן זוג מושלם, סטודיו Prat Living. צילום: יח"צ

 

 

לא לשכוח לשלב טקסטורות


למרות שלבן נחשב לפשוט וסטרילי, הוא מתאים לאוהבי המראה המינימלי וגם לאוהבי המראה החם והעשיר מלא השכבות. חלומות רכים במונוכרומטיות לבנה ועשירה אפשר להשיג גם בעזרת מרקמים, בדים ותאורה שיוצרת משחקי אור וצל. בין אריחים לבנים ניתן לשלב רובה בגוון אחר, בחדר השינה אפשר לבחור שמיכה ומצעים עם טקסטורה מעניינת ובולטת, לכורסה או לספה יכולים להתווסף כפתורים במראה קפיטונאז' ועוד. היתרון בבחירה בלבן הוא שהעין לא תתעייף מהר מעומס.

עיצוב: שני אוסישקין דרי, ארונות: ריביירה. צילום: אביב קורט