פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

הכירו את מוזיאון הפופ-אפ הכי מחתרתי של ת"א

שונאים מוזיאונים אבל אוהבים אמנות? כדאי מאוד שתכירו את ה-Pop-Up museum TLV, סדרת אירועים צבעונית ומחתרתית במיוחד בה קרוב למאה אמני רחוב יבצעו את זממם במבנים נטושים בעיר תל אביב. מתי כל זה קורה? איך לא, ביום הבחירות!

מאת: שירה הלוי

27/03/2019

מתוך דף הפייסבוק של המוזיאון

 

90 אמני רחוב ישראליים בולטים ישתלטו על בניין מגורים בן 4 קומות ברחוב קליי 18 בתל-אביב בין התאריכים 9-13 בפאריל ויכסו את קירות הדירות והחללים הציבוריים באמנות צעירה ועכשווית. תהיה זאת יריית הפתיחה לסדרת אירועים (ארבעה במספר) שיתקיימו בפורמט הזה בבניינים שונים המיועדים לעבור שיפוץ תמ"א בעיר תל-אביב.

 

לראשונה בישראל זוכה תל אביב לארח פרויקט אמנות רחוב חתרני בהיקף דומה לאלו המתקיימים בעולם. הבניין המיועד להריסה יהפוך למשך 6 ימים ל-POP-UP MUSEUM ראשון מסוגו בישראל, אשר המבקר בו יחשף לעולם חדש, צבעוני וחוויתי בין חדרי ומסדרונות הבניין. בתום ששת הימים ייהרס הבניין, במסגרת פרויקט התמ"א 38 אליו מיועד ואיתו יצירות האמנות שכיסו את קירותיו.

 

מהאמנים המשתתפים: Brothers of light. צילום: יח"צ

 

בשנים האחרונות אמנות הרחוב חוצה גבולות ונכנסת למוזיאונים, לבתים ולגלריות. הגבולות מטשטשים ויצירות גראפיטי שבעבר היו מעטרות פינות רחוב מוצגות כיום במוזיאונים לצד יצירות אמנות מודרנית ממדיומים שונים. אחת הדוגמאות הבולטות למגמה זו היא הצלחתו של האמן בנקסי שיצירותיו נמכרות כיום במיליונים ברחבי העולם. הוא החל את דרכו כאמן רחוב וכיום מציג במוזיאון ממוסדים תוך שמירת זהותו בסוד כיאה לאמן רחוב. 

 

מהאמנים המשתתפים: THALES. צילום: יח"צ

 

שאלנו את אוצרת התערוכה, יערה זקס, מדוע נבחרו דווקא בניינים הנהרסים במסגרת תמ"א 38 ולא למשל במסגר פינוי בינוי, שגם זו פעולת התחדשות עירונית שרווחת בעיר. זקס מספרת שהתקשתה למצוא חלל גדול מספיק ברחבי העיר בשביל הפרויקט אך מפגש אקראי עם נוי שי, מנהלת השיווק של "אנשי העיר" הוליד את הרעיון של שימוש בבניין המיועד להריסה במסגרת תמ"א 38.
 
מהאמנים המשתתפים: tao_b . צילום: יח"צ
 

אנשי העיר מתמקצעים בתכנון בפרויקטים של הריסה ובניינת בנייני בוטיק ייחודים וזה התאים כמו כפפה ליד עבור הפרויקט. מתחמי פינוי בינוי כוללים לרוב כמה עשרות בניינים ומציעים פתרונות כוללניים, ופרוייקטים של חיזוק ותוספת (תמ"א 38/1) מוגבלים מאד בגלל ההתבססות על בניין וותיק וישן. רק התחום של הריסה ובנייה מאפשר ליצור בניינים חדשים, איכותיים וייחודיים התורמים תרומה מקסימלית הן לדיירי אותם בניינים והן לסביבתם הקרובה, לשכניהם ולעיר כולה.

 

מהאמנים המשתתפים: Monkey Rmg. מתוך דף הפייסבוק של המוזיאון
 
מדובר בתערוכה ראשונה מסוגה בישראל וזו הזדמנות להיחשף לקולות הבולטים של סצנת אמנות הרחוב התוססת והמתפתחת של ת"א. המוזיאון עתיד להיפתח כשלוש פעמים בשנה, בכל פעם בבניין אחר שיתעתד להיהרס במסגרת פרויקט תמ"א 38.
 
אחת מ-12 הדירות בבניין תוקצה לדירת DIY - DO IT YOURSELF שבה יוכלו מבקרי התערוכה לחוות בעצמם את יצירת אומנות הסטריט ארט ולצייר על הקירות כמו אמני רחוב.
 

מהאמנים המשתתפים: AIFO. מתוך דף הפייסבוק של המוזיאון

 

השימוש בבניין מיועד להריסה מתאים לקונספט של התערוכה ולתרבות הסטריט ארט והגרפיטי: אמני גרפיטי שיוצרים יום יום במרחב הציבורי- יצירתם היא זמנית ויכולה להשתנות כבר יום למחרת- כך גם השימוש בחלל של בניין שמיועד להריסה ומלא ביצירות שהן זמניות ו״נעלמות״ לאחר 6 ימים.

 

מהאמנים המשתתפים: הגרה בן ישי Hagara Stuff. צילום: יח"צ

 

שאלנו את זקס כיצד נבחרו האמנים? מה דעתם על העובדה שהפרויקט שלהם יחזיק רק שבוע ואז ייהרס. לדבריה בימינו האינסטגרם והרשתות החברתיות הינם כלי נהדר לחשיפה לאמנים שונים במיוחד בתחום הstreet srt והגרפיטי. במשך כמה חודשים למדה האוצרת את הסצינה ופנתה למעל 200 אמנים שונים בתחום ולבסוף נבחרו מעל ל90 אמנים עם אמנות בועטת וחדשנית שמתאימים לפרוייקט.

יש משהו בזמניות של הפרוייקט והידיעה שאם לא תגיע עכשיו לראות את היצירה: היא לא תהיה שם יותר שיוצר משהו כיפי ודווקא מדליק את האמנים שלוקחים חלק בפרוייקט. 

 

מהאמנים המשתתפים: #TAG צילום: יח"צ

 

התערוכה תפתח לקהל הרחב ביום הבחירות – ה9.4, נצלו את יום השבתון לקצת אומנות. ואם בכלל בא לכם לפרוק אגרסיות אתם מוזמנים למסיבת הריסת הבניין ביום האחרון של המוזיאון. 

 

מתי: 9.4 בין השעות 11:30-22:30

10-11.4 בין השעות 17:00-22:30

12.4 בין השעות 11:30-22:30

13.4 בין השעות 14:30-22:00 מסיבת הריסה לבניין

איפה: בבניין הממוקם ברחוב קליי 18 בתל אביב ( הכניסה לאירוע מדרך נמיר 53 - מול החניון של רכבת מרכז)

לפרטים: www.popupmuseumtlv.com

 

 

 

מהאמנים המשתתפים: SPINE. מדף הפייסבוק של המוזיאון


 • 3.
  מועדים נוספים
  רונה | (04/10/2019)    
  האם ניתן לראות את מוזיאון הפופ אפ גם אחרי יום הבחירות ?
 • 2.
  אומנות
  דורון | (04/09/2019)    
  יופי של מיזם
 • 1.
  נראה פגז
  צדוק | (04/02/2019)    
  אני בא לראות