פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

מותר לפנטז: איך יכלו להראות בתי הספר בישראל?

כולם יודעים איך נראים בתי הספר והגנים בארץ אבל מי מעז לדמיין אותם קצת שונים והרבה יותר מעוצבים? טור דעה

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור

29/02/2012

אוהבים עיצוב פנים? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!

 

יום בהיר אחד חזרה נעמי, בתו של חבר טוב שלי, מהגן והחלה לדבר עם ח' גרונית. על פניו לא הייתה לקטנה שום סיבה להתחיל להגות את האות בגיל ארבע כפי שאולי היינו צריכים להגות אותה, וגם שורשים תימניים לא נמצאו באילן היוחסין. תוך יומיים התעלומה נפתרה. הגננת מדגישה את האות השמינית, ונעמי, שמבלה שעות רבות במחיצתה, ספגה ואימצה. "ילדים הם ספוג", הורים רבים נוטים להגיד ולכן לא כל מה שהקטנים צריכים לדעת המבוגרים מוכרחים ללמד, והם לא חייבים להזהיר מה אסור ומה מותר. 

 
מאחר שהילדים במילא קולטים הודות לראדרים מחודדים. הדבר דומה למגמה שהחלה לצבור תאוצה בתחום של גנים ובתי ספר מעוצבים שמתהדרים באדריכלות יצירתית ונבנים בזה אחר זה בנקודות שונות ברחבי העולם. אף גורם חינוכי בכיר לא מעלה על דעתו ללמד בגיל כל כך צעיר שיעורים בנושא עיצוב ואסתטיקה, ובטח שלא מבוא לאדריכלות, אבל דמיינו לכם כמה ילדים יתפתו לקשקש על הקירות הצבעוניים במילא? או לחילופין יזממו להדביק מסטיק בתחתית הכיסא הנוח והמגניב שהם כל כך אוהבים לשבת עליו? מלבד התחושה הנעימה שנוצרת סביבם, ילדים שמגיעים בוקר בוקר לבתי הספר המעוצבים עתידים לקלוט את הסביבה על פי ראותם האישית בלי שמי מהמורים יפרש אותה עבורם. יש גם סיכוי סביר שהם ירצו לארגן את חדרם הפרטי בצורה שאיננה נופלת מעיצוב הכיתה ולזה קוראים חינוך מהסוג של הספוג, ממש כמו לקחת את הילד בשבת בבוקר למוזיאון. במאמר מוסגר אוסיף ואומר שמדרסות מוסלמיות שנבנו במאה ה-15, כמו אלו שבסמרקנד ובמרקש, היו האדריכלות העילית באותה תקופה. המטרה לא הייתה חינוך לאסתטיקה ורחישת כבוד לקולטורה בנויה, אך האדריכלות הייתה כלי משמעותי להעברת מסרים ולהאדרת האסלאם שנלמד במדרסה.  
 

ככה עושים את זה באוסלו
 
היום, מדינות כמו צרפת, אוסטרליה, סלובניה, אוסטריה ושבדיה נמנות עם הרשימה המתארכת של מדינות שמקדמות מרכזי חינוך מעוצבים, בזמן שבישראל, אעפעס, המצב קצת מדשדש. רבים מכם בטח יקפצו עכשיו ויגידו (ובצדק), שלא רק מרכזי החינוך מוזנחים אלא גם מצב החינוך עצמו, אבל ברשותכם, נשאיר את הנושא הזה לדיון אחר. מבנים מושקעים מבחינה אדריכלית, ששייכים לתחומי החינוך וההשכלה, ניצבים היום בעיקר באוניברסיטאות המקומיות ובנייתם ממומנת על ידי תורמים נדיבים ששמם מתנוסס באותיות דפוס גדולות על חזית המבנה. 
 
לעומתם, שאר מוסדות החינוך בארץ נותרים ללא מימון מיוחד, וכך הם גם נראים, למעט המוסדות הפרטיים. התרומה וההשקעה במבנים שמיועדים לדור הצעיר דווקא מתבקשת הרבה יותר, בשעה שעל הדרך הילדים גם לומדים ומפנימים מי הפרסונה שעומדת מאחורי השם שכתוב באותיות גדולות מעל פתח הכניסה. הבשורה המשמחת היא שיש בארץ לפחות גוף אחד שיכול לקדם את הרעיון הזה די בקלות מבחינה תקציבית ומסוגל להרים את כפפת העיצוב לגובה משמעותי יותר. זהו מפעל הפיס, שחוגג 60 שנות קיום ואחראי בין היתר לגיוס כספים מהציבור כדי לשפר את חיי הקהילה בתחומי החינוך, התרבות והאמנות. 
 
וכך, למשל, עשו את זה בארצות הברית:

 
יאמר לזכותו של המפעל שרק השנה הוא חנך כ- 16 מבנים מחודשים של בתי ספר וגני ילדים ברחבי הארץ שהיו זקוקים למייקאובר רציני, אבל בינינו, יש עדיין מקום לשיפור הפן האסתטי. מעבר לעניין המימון שצריך לעלות לסדר היום החינוכי והכלכלי, מתברר שיש עוד איזה עניין לא פתור. בשיחותיי הרבות עם אדריכלים ומעצבי פנים גיליתי שהפנטזיה המקצועית של רבים מהם היא לתכנן מוזיאון או ספרייה. לא ברור אם רון ארד הוא שפתח לקולגות את התיאבון, אך מה שבטוח הוא שלעצב בית ספר או גן זה לא משהו שעלה על הפרק מבחינתם. מוזר, איך ייתכן שאותם אנשי מקצוע שעסוקים לא מעט בראייה של כמה צעדים קדימה לא לוקחים בחשבון שהצעירים יגדלו ויהיו שגרירים של פרי יצירתם האדריכלית? 
 

אפילו בבנגלדש מעצבים בתי ספר עם מה שיש
 
למיטב ידיעתי (ותקנו אותי אם אני טועה), המעצבת שרית שני חי נחשבת לחלוצה הבולטת ביותר בתחום, שכן היא רואה את הפוטנציאל הטמון בו. שני חי חתומה על אחד מגני הילדים היפים ביותר בנוף הישראלי, השוכן ברמת השרון, וזכה להד תקשורתי בארץ ובעולם ואם מזדמן לכם להיות בסביבה מומלץ להגיע ולהבין מדוע. ברור לי שהגן שעיצבה שני חי ושאר המוסדות המעוצבים ברחבי העולם לא יגרמו לאף ילד לקפץ מהמיטה בבוקר ולצעוד לעבר הכיתה תוך כדי זמזום שיר אהוב, רק בגלל העיצוב, אבל אין ספק שמשהו לתוכם.  ואנחנו, עם קצת מזל, נזכה לדור קצת יותר מתוחכם. 
 

 • 2.
  מכוער
  nhavu | (03/04/2012)    
  שבתי ספר בארץ יישארו כמו שהם. הם צריכים להישאר בניינים מפחידים, נטולי כל צבעוניות ובעלי הרגשה סמכותית לכל העובר מולם בשביל לחנך את הילדים כראוי.
 • 1.
  חה...
  קורא | (03/04/2012)    
  בארץ הקראוונים בה במקום להוסיף כיתה ממקמים עוד קראוון בחצר, קשה להאמין שיהיה שינוי דרסטי בחשיבה.