פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מטבחי חוץ: כבר לא צריך להסתפק בברביקיו קטן

מטבחי החוץ צוברים תאוצה ופופולאריות. במיוחד כאן בארץ, כשהאקלים השמשי מאפשר במרבית ימות השנה להפיק אירוע בגינה המטופחת או במרפסת הפנטהאוז. בשל חשיפתו המירבית לשמש היוקדת, והיותו חשוף לאוויר, בחירת החומרים ממנו עשוי מטבח החוץ היא חשובה לאין ערוך

08/10/2017
מאת: יוספה קמחי
מטבח חוץ דומיסיל. אדריכל: יוסף פרידמן. צילום: יח"צ
 
בשנים האחרונות תחום מטבחי החוץ בארץ התפתח מאד. משפחות רבות מחליטות להיפרד ממנגל הפח הישן ולעבור לפינה שמשלבת אירוח, בישול ועיצוב מושלם בגינה. "מטבחי החוץ, שהפכו בשנים האחרונות לאלמנט חשוב ומרכזי בסביבת החוץ, זוכים לטיפול מדוקדק, הם סממן של יוקרה ועל כן זוכים לתכנון מוקפד ומפורט בכדי ליצור חווית אירוח מהמעלה הראשונה" אומר לירן פורמן, מנהל השיווק של חברת דומיסיל. "פרט להיבט הפונקציונלי, משווים מטבחי החוץ לסביבתם מראה מעוצב, יוקרתי וייחודי". 
 
מטבח חוץ דומיסיל. אדריכל: ערן בינדרמן. צילום: עודד סמדר
 
"מטבח מעוצב הופך חלק תורם לסביבתו. הוא מוסיף עניין ותוכן שימוש אמיתי לחצר" אומרת מעיין קורן מנהלת שיווק בחברת ספרטה ספא "מטבח חיצוני חשוף יום יום במהלך כל השנה לשינויי אקלים ולמפגעים שונים כגון אבק, עלים, חרקים וכדומה. על כן ישנה חשיבות עליונה לעמידותם של המרכיבים ממנו מורכב המטבח, בחירת הציוד וייעודו, קלות האחזקה, הניקוי ואיכות החומרים".
 
המותג BLACK ANGUS לחברת ספרטה ספא. אדריכלית: צביה קזיוף. צילום: אלעד גונן
 
המותג BLACK ANGUS למטבחי חוץ ספרטה ספא. אדריכלית: צביה קזיוף. צילום: אלעד גונן
 
החומרים הפופולאריים לשימוש במטבחי חוץ הם: שיש אבן טבעית ושיש גרניט, למינם (גרניט פורצלן), נירוסטה ועץ. "לאחר ניסיון רב בתחום מטבחי החוץ אנו ממליצים על שימוש בחומרים כמו גרניט פורצלן, שליכט, בריקים ונירוסטה כחומרים עיקריים במטבח החוץ שלכם". אומר אהוד קפלן מנכ"ל ספיר מטבחי חוץ "זאת בזכות התאמתם לתנאי חוץ קיצונים ועמידותם לאורך זמן". 
 
המותג BLACK ANGUS למטבחי חוץ ספרטה ספא. צילום: יח"צ
 
בשנים האחרונות נפוץ גם הקוריאן (שם מסחרי) העמיד לחום, כתמים, שריטות, חומרי ניקוי, כימיקלים, ותנאי מזג אויר בחוץ. "דומיסיל בעלת פטנט SEGMENT, חומר יחודי ועמיד לסביבת החוץ" מוסיף פורמן, בזכותו אנו יוצרים מטבח המותאם כמו כפפה ליד לצרכי הלקוח, זהו מטבח עם חומר שמאוד עמיד לתנאי החוץ כאן בארץ, והגדולה שלו בכך שניתן לשלב את ה-SEGMENT עם מגוון רחב של חומרים על מנת ליצור עיצוב שונה וייחודי בכל בית. כיום מתוכננים מטבחי החוץ בשיטה המאפשרת התאמתם על פי ספציפיקציה לצרכיהם של בעלי הבית - תכנון וארגונומיה לצד עיצובים מרהיבים ובלתי נשכחים". 
 
המטבח בבסיסו משלב משטח עבודה וכיור עם ברז ובו מים זורמים. זהו הבסיס להכנה נוחה ויעילה ומכאן השמיים הם הגבול. ניתן להוסיף לעמדת ההכנה אמצעים נוספים וציוד חוץ מקצועי איכותי, שיהפכו את המטבח למשופר ומשודרג, כך שכל התהליכים יתרחשו במקום אחד: אמצעי קירור, הקפאה וחימום, כיריים עם להבה עוצמתית לטיגון, בישול איטי או מהיר ותנורים לשימוש במטבחי חוץ, ביניהם אפילו תנורי  אפייה מסורתיים מאבן (טאבון). 
 
יובל אלחדף האופה של יקב תשבי יבואני תנורי לה פניול העשויים חימר ליבן, מוסקים בבולי עץ ומגיעים לחום גבוה של עד 350 מעלות. צילום: דניאל לילה
 
"טאבון ביתי הוא תנור אפייה בגדלים ועיצובים שונים שניתן להתאים אותו לגינה בצורה מושלמת" מסביר קפלן, "הטאבון יכול להגיע / להיבנות בצורה מעוגלת, מרובעת או אחרת ובמגוון עיצובים. חומרי הייצור מגוונים ורבים וניתן לייצר בהתאמה אישית ובשתי צורות הסקה – גז או עצים. הטאבון ידוע כחלק בלתי נפרד מעולם הבישול הים תיכוני וניתן להכין בו פיתות, לחמים, בשרים, ירקות צלויים ומאכלים רבים נוספים". 
 
תנורי לה פניול העשויים חימר ליבן, מוסקים בבולי עץ ומגיעים לחום גבוה של עד 350 מעלות. צילום: יח"צ
 
כך למשל, מיובאים לארץ תנורי לה פניול, על-ידי יקב תשבי, לאחר שיוצרו במפעל משפחתי שהוקם עוד במאה ה-19 בעיירה טיין ל'הרמיטאג' (Tain-l'Hermitage) הממוקמת בגדה השמאלית של נהר הרון. המפעל התמקם באזור זה בזכות הרי טרא קוטא לבנה (חיימר לבן- חומר אורגני וטבעי) הסובבים אותו, מהם מיוצרים התנורים ובשיטות של פעם. התנור מוסק בבולי עץ טבעי ומגיע לחום גבוה של עד 350 מעלות ובעזרת אבן הגיר אוצרת החום מקבלים המאפים והלחמים את טעמם הנהדר והפריכות המתאימה.
 
תנורי לה פניול העשויים חימר ליבן, מוסקים בבולי עץ ומגיעים לחום גבוה של עד 350 מעלות. צילום: יח"צ
 
"הישיבה הסמוכה לתהליך ההכנה הינה נעימה לכולם, יוצרת עניין, מחברת בעשייה משותפת, מגרה ומאפשרת למארח ליהנות יחד עם כולם" מוסיפה קורן. "אנו מעוניינים ליצור את המכלול כולו בעמדה אחת יפה ומעוצבת המשתלבת ומשלבת את כל מרכיביה בצורה נוחה ויעילה, ושמים דגש מרכזי על הפיכת עמדת הבישול לעמדה שכולה חוויה, מאמינים בחיבור הנפלא בין המארח לאורחים.
 
מטבחי חוץ בעיצוב טל תמיר צילום: עודד סמדר
 
ספיר מטבחי חוץ. צילום: יהודה בוזגלו
 
ספיר מטבחי חוץ. צילום: יהודה בוזגלו
 
ספיר מטבחי חוץ. צילום: יהושע מלק